IMDB Puanı 7.0 Üzeri 50+ En iyi Bilim Kurgu Dizileri

Bilim kurgu dizisi tutkunları için, geçmişten günümüze en güzel bilim kurgu dizileri konusunda bir araştırma yaptık ve sizler için en iyi bilim kurgu diziler listesi oluşturduk. Listemizde çeşitli mecralarda yayımlanmış bilim kurgu dizi tavsiyeleri ile birlikte, yabancı bilim kurgu dizileri ve son zamanlarda revaçta olan Netflix platformunda yayımlanan en iyi Netflix bilim kurgu dizileri de yer almaktadır.

Bilim kurgu fizi önerileri özellikle imdb puanı 7.0 ve üzeri (bir kaç dizi bu puanın altında sadece) olan dizilerden oluşmaktadır. Bilim kurgu dalında, keyifle ve dahi soluksuz izleyeceğiniz bilim kurgu fantastik diziler, bilim kurgu gerilim dizileri, bilim kurgu drama dizileri, vs gibi yapımlar da pekala yazımızda yer almaktadır.

Bilim kurgu dizi ya da film dendiğinde akla ilk uzay, kıyamet sonrası, rüya alemi, dünya dışı yaşam, zaman yolculuğu, vs gibi konular gelmektedir. Bu bağlamda kıyamet sonrası bilim kurgu dizileri, en iyi uzay dizileri, fantastik bilim kurgu dizileri, vs gibi alanlarda gösterime sunulan ve beğenilen dizilerden oluşan bilim kurgu dizi tavsiye listemizi hepinizin hoşuna gideceğini umuyoruz.

En iyi bilim kurgu dizileri listesi oluştururken yapım yılları, yönetmenleri ve oyuncuları, IMDB puanları ve konuları hakkında detaylı bilgi  vermeye çalıştık. (Bu arada siz de edofhi.com‘a üye olabilir ve istediğiniz herhangi bir konuda bir başlık açabilir veya var olan başlıklara ileti girebilirsiniz.)

ÖNEMLİ NOT: Eğer bir de bilim kurgu film tavsiyesi isterseniz, en iyi bilim kurgu filmleri listemize de bakabilrisiniz. Tam 131 filmden oluşan kapsamlı bir listedir. İnternette bulunan en kapsamlı bilim kurgu film öneri listesidir.

Bu bilim kurgu dizi önerisi listesini altta bulunan filtreleme seçenekleri ile detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz:

İçerik Tablosu

IMDB Puanın Göre Filtrele


Final Yapan veya Devam Eden Dizileri Filtrele


Platforma Göre Filtrele


Yapım Yılına Göre Filtrele


Sezon Sayısına Göre Filtrele


STAR TREK (UZAY YOLU)

Star Trek - En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Star Trek – En İyi Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.3

Fragman 

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 3 / 80 bölüm

Durum: Tamamlandı

Yıl: 1966 – 1969

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: William ShatnerLeonard NimoyDeForest Kelley

Süre: Bölüm başı ortalama 50 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Hugo en iyi dramatik sunum ödülü 19671968 | Diğer Tüm Ödüller

Konu: 1960’lı yıllarda yayımlanan ve en eski bilim kurgu dizileri arasında bulunan Star Trek, Uzay Yolu, aksiyon, macera ve bilim kurgunun yer aldığı bir yapım. Dizi 23. yüzyılda geçiyor. Dünya’nın da içinde yer aldığı Birleşmiş Gezegenler Federasyonu’nu temsil eden USS Enterprise, yeni bir dünya keşfetmeye çalışıyor. USS Enterprise mürettebatı 430 kişiden oluşuyor ve bu mürettebatı, yakışıklı ve küstah yüzbaşı James Tiberius Kirk yönetiyor. Kaptan James’in mürettebatı genellikle fedakar olmanın yanı sıra, bazı zamanlar sonuç alabilmek için farklı yollara saptıkları da oluyor. En beğenilen bilim kurgu dizileri kapsamında yer alan ve Uzay Yolu’nun orjinal serisi olan bu dizi, daha sonraki yıllarda yeniden dizi, film olarak yayınlandı ve pek çok romana konu oldu. 8.3’lük IMDB puanına sahip olan bu yapım en iyi bilim kurgu dizi önerileri listesinde yer alıyor.

THE PRISONER (MAHKUM)

The Prisoner - Amazon Prime Bilim Kurgu Dizi Önerileri

The Prisoner – Amazon Prime Bilim Kurgu Dizi Önerileri

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 1 / 17 bölüm

Durum: Tamamlandı

Yıl: 1967 – 1968

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Patrick McGoohan , Angelo Muscat , Peter Swanwick 

Süre: Bölüm başı ortalama 50 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Birleşik Krallık – İngilizce

Konu: 1967 yapımı olan The Prisoner, Mahkum, bilim kurgu, gizem ve dram unsurları içeren ve bilim kurgu dizileri kategorisinde bulunan bir seridir. 1 sezon, toplam 17 bölüm, yayınlanan bu dizi izleyenlerin beğenisini kazanmış ve 8.4 gibi yüksek bir IMDB puanı almış. En eski yabancı bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu yapımda, eski bir İngiliz ajanı istifasından sonra kaçırılır ve Köy denilen bir açık hapishaneye konulur. Dizi, eski ajanın hapishaneden kaçma mücadelesini anlatır. Hapishane muhafızlarının istediği bilgileri onlara vermeyen eski ajan, haklarını savunmaya ve oradan kurtulmaya çalışır. En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu seri izlenmesi gereken yapımlar arasında. Biz de The Prisoner’i en güzel bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

ALF

Alf - Bilim Kurgu Komedi Dizileri

Alf – Bilim Kurgu Komedi Dizileri

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 4 / 103 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 1986 – 1990

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Mihaly ‘Michu’ Meszaros , Paul Fusco , Max Wright 

Süre: Bölüm başı ortalama 30 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Bilim kurgu dizileri arasında yer alan Alf, adını serinin ana karakterinden alır. ALF, Melmac gezegeninden dünyaya gelmiş bir uzaylıdır. Olaylar Alf’in odağında geçer. Uzaylı Yaşam Formu anlamında olan bu adı ona Taner Ailesi verir. Ortalama bir Amerikan ailesi olan Taner ailesi bir gün garajlarında tüylü, küçük, kibirli bu yaratıkla karşılaşır. Bu canlı, aile tarafından öncelikle tanımlanamaz ve korkulacak bir varlık iken, sonrasında sevilir ve Alf Taner ailesi ile birlikte yaşamaya başlar. Alf kendi yaşam alanını özlese de dünyayı da merak eder ve keşfetmeye çalışır. Bilim kurgu ve komedi ögeleri barındıran bu yapım güzel bir aile dizisi olup yabancı bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alıyor. 7.4’lük IMDB puanı ile güzel bilim kurgu dizileri arasında bulunan Alf, bir dönemin en çok izlenen TV dizilerinden. Biz de Alf’i bilim kurgu dizileri öneri listemize aldık.

BAYBLON 5

Babylon 5 - Uzay Konulu Diziler

Babylon 5 – Uzay Konulu Diziler

IMDB Puanı: 8.3

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 5 / 111 bölüm

Durum: Tamamlandı

Yıl: 1993 – 1998

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Mira FurlanRichard BiggsStephen Furst

Süre: Bölüm başı 45 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy en iyi makyaj ödülü 1994 | Primetime Emmy en iyi görsel efekt ödülü 1993 | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü 19961997 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Bayblon 5, Türkçesi Babil 5, uzay konulu diziler kapsamında yer alıyor. En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu yapımın türü macera, dram ve bilim kurgu. Bayblon 5, galaktik diplomasi ve ticaret faaliyetleri için tarafsız bir bölge oluşturmak amacı ile inşa edilmiş bir uzay istasyonu. Dizide olaylar 2258 yılında gerçekleşiyor.

Dünya Minbari Savaşı’ndan 10 yıl sonra gerçekleşen olaylar silsilesinde bir gezegenin yörüngesinde bulunan uzay istasyonu Komutan Sinclair tarafından ele geçiriliyor. Sinclair’in, yıldızlararası imparatorluklar arasında barış ve refah sağlaması gerekiyor. Uzayda geçen bu yapımda uzaylı canlılara da kimi zaman yer verilmiş. Bu bakımdan Bayblon 5, uzaylı dizileri ve fantastik bilim kurgu dizileri kategorisinde de ele alınabilir. Bu yapımı biz de en güzel bilim kurgu dizileri arasına aldık.

THE X FILES (GİZLİ DOSYALAR)

The X Files - Bilim Kurgu Dizi Önerileri

The X Files – Bilim Kurgu Dizi Önerileri

IMDB Puanı: 8.6

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 11 / 217 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 1993 – 2018

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: David DuchovnyGillian AndersonMitch Pileggi

Süre: Bölüm başı ortalama 45 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Altın küre drama dalında en iyi televizyon dizisi 199519971998 | Primetime Emmy bir dizide en iyi sinematografi, bir drama dizisinde en iyi konuk oyuncu, bir dizide en iyi ses miksajı ödülleri 1996 | Primetime Emmy bir dizide en iyi sanat yönetimi,bir drama diisinde en iyi kadın oyuncu, en iyi ses miksajı ödülleri 1997  | Primetime Emmy en iyi görüntü yönetmeni, tek kamera çekimli bir dizide en iyi kurgu, bir dizide en iyi sinematografi, bir dizide en iyi sanat yönetimi, bir dizide en iyi makyaj, bir dizide en iyi muzik kompozisyonu, bir drama dizisinde en iyi erkek oyuncu, bir drama dizisinde en iyi kadın oyuncu ödülleri 1998 | Primetime Emmy en iyi makyaj ödülü 19992001 | Primetime Emmy en iyi makyaj, en iyi ses kurgusu, en iyi görsel efektler ödülleri 2000Bafta TV seyirci ödülü 1996 | Saturn en iyi aktör ödülü (TV)  2001 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: 1993’ten 2018’e kadar süren dizi The X Files, Türkçesi Gizli Dosyalar, 8.6’lık IMDB puanı ve aldığı ödüllerle insanda izleme isteği uyandırıyor. Dram, gerilim, suç, bilim kurgu, macera unsurlarını içeren dizi en güzel bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Dizide ajan olan Fox Mulder ve Dana Scully, FBI’ın gizli dosyalar departmanına atanırlar.

Gizli dosyalar departmanında; çözülemeyen, paranormal, ilginç dosyalar bulunuyor. Bu iki ajan henüz çözülememiş olayları sonuca kavuşturmaya çalışıyorlar. Ajanlardan biri bu tarz olağanüstü olaylara inanırken diğeri daha gerçekçi bir kimliğe sahip. Yabancı bilim kurgu dizileri arasında bulunan bu seri, aldığı yüksek IMDB puanı ile izleyiciler tarafından ne kadar beğenildiğini ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra The X Files, en uzun soluklu bilim kurgu dizileri arasında üst sıralarda bulunuyor. En iyi bilim kurgu diziler kategorisinde yer alan bu yapımı biz de bilim kurgu dizi önerileri listemize ekledik.

COWBOY BEBOP (KAUBÔİ BİBAPPU)

Cowboy Bebop - Animasyon Bilim Kurgu Dizileri

Cowboy Bebop – Animasyon Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.9

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 1 / 26 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 1998 – 1999

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Kôichi Yamadera , Unshô Ishizuka , Megumi Hayashibara 

Süre: Bölüm başı ortalama 23 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Japonya – İngilizce

Konu: Aksiyon, macera ve bilim kurgu unsurlarını içeren Cowboy Bebop bir animasyon dizisi ve bilim kurgu dizileri kategorisinde de değerlendiriliyor. Anime tutkunlarının severek izlediği en iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu seri, dünyada önemli ticari başarılar elde etti. Dizide olaylar 2071 yılında geçer. Ana karakter olan Spike Spiegel, rahat tavırları ile ön plana çıkan, dövüş sanatlarında ölümcül becerilere sahip olan bir ödül avcısı.

Jet Black ve Faye Valantine ise Spike’ın ortakları. Uzay gemisi Bebop’ta geçen dizide Spike ve ortaklarının başlarına gelen talihsizlikler ve yaşadıkları maceralar konu ediliyor. 8.9’luk IMDB puanı ile en iyi bilim kurgu dizileri kapsamında yer alan bu yapım, Netflix dizileri bilim kurgu alanında bulunuyor. Cowboy Bebop izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri arasında.

FARSCAPE

Farscape - Uzay Konulu Bilim Kurgu Dizileri

Farscape – Uzay Konulu Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.2

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 4 / 88 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 1999 – 2003

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Ben Browder , Claudia Black , Anthony Simcoe 

Süre: Bölüm başı ortalama 50 dk

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Avustralya, ABD – İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kablolu televizyon dizisi 200120022003 | Saturn bir televizyon dizisi için en iyi aktör ödülü 2002 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Pek çok kişi tarafından en iyi uzay dizileri kapsamında değerlendirilen Farscape; bilim kurgu, macera, dram unsurlarını barındırıyor. Dizide “Farscape”, Astronot John Crichton’un projesidir ve Crichton bu proje ile dünya yörüngesinde uzay araçları ile yolculuk yapmayı planlar. Bu proje için çalışırken yanlışlıkla galaksiler arası bir çatışmanın ortasında kalır. Uzaylı yaratıklar arasında mahsur kalan astronot, türlü maceralar yaşar. Uzaylı dizileri arasında yer alan Farscape, en iyi yabancı bilim kurgu dizileri kapsamında değerlendiriliyor. Uzay konulu diziler kategorisinden bir yapım izlemek isteyenler için Farscape’i de listemize ekledik. 8.2’lik IMDB puanı ile bu yapım en iyi bilim kurgu dizileri arasında.

SMALLVILLE

Smalville - Bilim Kurgu Drama Dizileri

Smallville – Bilim Kurgu Drama Dizileri

IMDB Puanı: 7.5

Fragman 

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 10 / 217 bölüm

Durum: Final Yaptı

Yıl: 2001 – 2011

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Tom WellingMichael RosenbaumAllison Mack

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD/ Kanada – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmybir dizi için en iyi ses kurgusu ödülü 200220062008 | Saturn en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü (TV) 2002 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Smallville, Süpermen’in gençlik yıllarını konu edinen bir bilim kurgu dizisi. Macera, dram, bilim kurgu unsurlarını içeren yapımda Smallville, Clark Kent’in büyüdüğü kasaba. Clark Kent farklı bir gezegenden gelmiş, üstün güçleri olan bir genç. Ayrıca bu kasabada üstün güçleri olan tek genç de Clark Kent değil. Bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu yapım kapsamında pek çok gencin bu tarz yetenekleri bulunuyor. Clark Kent bu güçlerini iyilik yapmak ve dünyayı kötülüklerden korumaya çalışmak için kullanırken, bir zamanlar en yakın arkadaşı olan Lex Luthor ise kötü yönleri ile ön plana çıkıyor. Uzun soluklu bilim kurgu dizileri örneklerinden biri olan Smallville, en iyi bilim kurgu dizileri arasında. Macera dolu bu yapım bizim de en iyi bilim kurgu diziler listemizde yer alıyor.

FIREFLY (ATEŞBÖCEĞİ)

Firefly - En İyi Uzay Dizileri

Firefly – En İyi Uzay Dizileri

IMDB Puanı: 9.0

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 1 / 14 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2002 – 2003

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk 

Süre: Bölüm başı ortalama 44 dakika

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy bir dizi için en iyi özel görsel efektler ödülü 2003 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: ABD yapımı olan Firefly, Türkçe adı ile Ateşböceği, IMDB puanı oldukça yüksek bir bilim kurgu dizisi. Bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu yapımda olaylar 2500’lü yıllarda geçiyor. Dünyada yaşanan nüfus artışı ve bununla birlikte kaynakların tükenmesi sonucu insanlar yeni yaşam alanları olarak diğer gezegenleri tercih ediyor. Merkez gezegenlerde bulunanlar, Alliance yani ABD – Çin ortak birliğini kuruyor ve bağımsızlıklarını ilan ediyorlar. Akabinde çevre gezegenlerde oluşturulan bağımsızlıkları kendi himayelerine almak için savaşıyorlar. Firefly’ı, konusu bakımında macera, dram ve bilim kurgu dizileri kategorisinde ele alabiliriz. Bunun yanı sıra Ateşböceği yapımını uzay konulu diziler kapsamında da değerlendirebiliriz. Bilim kurgu severler için güzel vakit geçirtecek bir dizi olarak, Firefly’ı da en beğenilen bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

STARGATE: ATLANTIS (YILDIZ GEÇİDİ ATLANTİS)

Stargate Atlantis - amazon Prime Bilim Kurgu Dizileri

Stargate Atlantis – amazon Prime Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 5 / 99 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2004 – 2009

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Joe FlaniganRachel LuttrellDavid Hewlett

Süre: Bölüm başı ortalama 44 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Aksiyon, macera, dram ve bilim kurgu unsurları barındıran Stargate Atlantis, kısaca SGA şeklinde biliniyor. En iyi yabancı bilim kurgu dizileri arasında bulunan dizinin Türkçe adı; Yıldız Geçidi Atlantis. En iyi bilim kurgu diziler kategorisinde yer alan Stargate Atlantis, 8.1’lik IMDB puanı ile merak uyandırıyor. Uzayda bir galakside geçen yapım en iyi uzay dizileri kapsamında da değerlendirilebilir.

Dr. Elizhabet Weir ile Binbaşı Sheppard, Pegasus Galaksisi’nde bulunan terk edilmiş bir kente (Atlantis kenti) keşif gezisi düzenler. Farklı milletlerden bilim insanlarından oluşan bir grupla düzenlenen keşif gezisinde görev, üstün güçlere sahip olan bir ırkın inşa ettiği gizemi bulmak. Fakat Atlantis kentine vardıklarında dünyayla olan bağlantıları kopar. Dahası keşfettikleri şeyler, bu kentte yaşayanların ölümcül düşmanı olan The Wraith’i uyandırır. Wraith’in uyanması ile grubun hayatta kalma savaşı başlar. Maceranın sonuna kadar hissedildiği bu bilim kurgu dizisi, bizim bilim kurgu dizi önerileri listemizde de yerini alıyor.

BATTLESTAR GALACTICA (SAVAŞ YILDIZI GALACTICA)

Battlestar Galactica - Uzay Konulu Bilim Kurgu dizileri

Battlestar Galactica – Uzay Konulu Bilim Kurgu dizileri

IMDB Puanı: 8.7

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 4 / 74 bölüm

Durum: Final Yaptı

Yıl: 2004 – 2009

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Edward James Olmos , Mary McDonnell , Jamie Bamber

Süre: Bölüm başı ortalama 44 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – Kanada / İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy bir dizi için en iyi ses kurugusu ödülü 2009 | Primetime Emmy bir dizi için en iyi özel görsel fefektler ödülü 20082007 | Saturn en iyi kablolu televizyon dizisi, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu ödülü (TV) 2009 | Primetime Emmy en iyi kablolu televizyon dizisi 2007 | Saturn en iyi kablolu televizyon dizisi, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü (TV) 2006 | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (kısa biçim) 2005 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Hatırı sayılır bir IMDB puanına sahip olan Battlestar Galactica (Savaş Yıldızı Galactia), 12 kolonide yaşayan insanlar ile Saylonları konu ediyor. 40 yıldır barış içinde yaşayan Saylonlar ile kolonili insanlar, Saylonların saldırısıyla yeniden savaşmaya başlıyor. Kolonilerin savunma sistemlerini bozarak, nükleer saldırı ile pek çok insanın hayatını sona erdiren Saylonlar, esasında yıllar önce insanlar tarafından yapay zeka ile üretilmiş robotlar.

Kolonide yaşayan insanlar, Saylonların ürettiği nükleer silaha karşı savunmasız ve de çaresiz durumda. Saylonlar ile koloniler arasındaki savaşı konu edinen yapımı, uzay konulu diziler kategorisinde değerlendirebiliriz. Dizinin 8.7’lik IMDB puanı bilim kurgu dizileri arasında onu üst sıralara taşıyor. Fantastik bilim kurgu dizileri kapsamında da değerlendirebileceğimiz Battlestar Galactica, en güzel bilim kurgu dizileri listesinde yer alıyor.

DOCTOR WHO

Doctor Who - Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Doctor Who – Netflix Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.6

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon prime

Sezon: 13 / 198 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2005 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Jodie WhittakerPeter CapaldiPearl Mackie

Süre: Bölüm başı ortalama 45 dk

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Birleşik Krallık – İngilizce

Ödüller: Bafta en iyi editing finction ödülü 2009 | Bafta en iyi senarist ödülü 2008 | Bafta en iyi drama dizi serisi 2006 | Saturn en iyi televizyon sunum ödülü 2016 | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (kısa biçim) 201220112010200820072006 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Doctor Who, 1963 yılından bu yana ekranlarda desek çok da yanlış olmaz sanırım. 1963 ile 1989 yılları arasında yayında olan dizinin ikinci uzun soluklu serisi 2005’te yayına başladı. Yabancı bilim kurgu dizileri arasında bulunan ve yayın hayatı boyunca, farklı branşlarda 39 ödül alan Doctor Who, yüksek IMDB puanı ile de ne kadar başarılı bir yapım olduğunu gösteriyor.

En iyi bilim kurgu dizileri listesi kapsamında yer edinen yapımda, dünya dışı bir varlık olan Doktor’un (Zaman Lordu) maceraları konu ediliyor. Doktor ve arkadaşları TARDIS (Uzayda Zaman ve Göreceli Boyut) ile zamanda ve uzayda yolculuk ederler. Doktorun zaman zaman form değiştirmesi ile macera farklı bir boyuta taşınır. Uzay konulu diziler kategorisinde de yer alan bu yapımı en güzel bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

HEROES (KAHRAMANLAR)

Heroes - Bilim Kurgu Fantastik Diziler

Heroes – Bilim Kurgu Fantastik Diziler

IMDB Puanı: 7.5

Fragman 

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 4 Sezon / 77 Bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2006-2010

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Jake Coleman, Hayden Panettiere, Milo Mentimiglia, Masi Oka

Süre: 45 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy en iyi özel görsel efektler ödülü 2009 | Bafta en iyi uluslararası televizyon ödülü 2008 | Saturn en iyi yardımcı erkek oyuncu (TV) ödülü 2009 | Saturn en iyi televizyon dizisi, en iyi yardımcı erkek oyuncu (TV) ödülü 2007 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Heroes, 2006 – 2010 yılları arasında yayımlanan dram / bilim kurgu / fantastik türlerinde bir TV dizisi. Dizi, tüm sezonları boyunca ABD’nin NBC kanalında yayımlandı. En iyi yabancı bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alan bu yapımın IMDB puanı oldukça yüksek.

Dizide henüz özel yeteneklerinden haberdar olmayan sıradan insanların, bu yetenekleri keşfetmesi ile serüven başlıyor. Bu olağanüstü yeteneklere sahip olan insanlar, meydana gelecek kötü olayları engellemeye çalışıyor ve aynı zamanda da birbirlerinin hayatlarını etkiliyorlar. Soluksuz izleyeceğiniz dizi bilim kurgu başyapıtlarından biri ve en iyi bilim kurgu dizileri listesinde yer alıyor.

FRINGE

Fringe - Bilim Kurgu Gerilim Dizileri

Fringe – Bilim Kurgu Gerilim Dizileri

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix, BluTV

Sezon: 5 / 100 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2008 – 2013

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Anna Torv , Joshua Jackson , John Noble

Süre: Bölüm başı ortalama 46 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kadın oyuncu (TV) ödülü 2013 | Saturn en iyi televizyon dizisi ödülü 2012 | Saturn en iyi televizyon dizisi, en iyi kadın oyuncu (TV), en iyi yardımcı erkek oyuncu (TV) ödülleri 2011 | Saturn en iyi kadın oyuncu, en iyi konuk oyuncu (TV) ödüllleri 2010 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Dram, fantastik, gerilim ve bilim kurgu öğeleri barındıran Fringe, Türkçe adı ile Saçak, 8.4’lük IMDB puanı ile en iyi bilim kurgu dizileri listesinde üst sıralarda yer alıyor. İlginç ve merak uyandıran bir konuya sahip olan dizide kimyasal bir saldırıya uğrayan uçak Boston Havalimanı’na iniş yapıyor.

Uçağın tüm yolcuları ve mürettebatı ölü durumda. Bu olayı araştırmak için FBI’dan Olivia Dunham ile John Scott görevlendiriliyor. Scott’ın bir patlama sonucunda komaya girmesi ile yalnız kalan Dunham, çok eskiden hükümet için gizli çalışan ve 17 yıldır akıl hastanesinde tutulan Walter Bishop’a ulaşıyor.

Böylece yıllar evvel üstü kapatılan doğaüstü ve paranormal deneyler yeniden gündeme geliyor. Fringe sürükleyici ve sıkılmadan izlenebilecek bir yapım ve barındırdığı fantastik öğeler sayesinde, fantastik bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alıyor. Aldığı yüksek IMDB puanı ile bizim de en iyi bilim kurgu dizileri listemizde yerini aldı.

STAR WARS: THE CLONE WARS (YILDIZ SAVAŞLARI: KLON SAVAŞLARI)

Star Wars: The Clone Wars - Animasyon Bilim Kurgu Dizileri

Star Wars: The Clone Wars – Animasyon Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.3

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 7 / 133 bölüm

Durum: Final Yaptı

Yıl: 2008 – 2020

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Tom KaneDee Bradley BakerMatt Lanter

Süre: Bölüm başı ortalama 23 dk

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: Star Wars: Clone Wars, Türkçe adı ile Yıldız Savaşları: Klon Savaşları, bilim kurgu, fantastik, drama, macera, eylem unsurları içeren, bilim kurgu dizileri arasında yer alan bir animasyon dizisidir. Dizide, 2002 yapımı Yıldız Savaşları: Bölüm 2- Klonların Saldırısı ile 2005 yapımı Yıldız Savaşları: Bölüm 3- Sith’in İntikamı arasında gerçekleşen olaylar anlatılır.

Bu yapımda bölümlerin çoğu birbirinden bağımsız olmakla birlikte sezonun genelinde ortak bir konu bulunur. Çeşitli savaş ve maceraların işlendiği bu serinin yüksek IMDB puanı, izleyici tarafından ne kadar beğenildiğini ortaya koyarken, en iyi bilim kurgu dizileri kapsamında bulunduğunu gösteriyor. Böylelikle Klon Savaşları en iyi bilim kurgu dizileri listemizde yerini alıyor.

PERSON OF INTEREST

Person of Interest - Bilim Kurgu Drama Dizileri

Person of Interest – Bilim Kurgu Drama Dizileri

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 5 / 103 bölüm

Durum: Tamamlandı

Yıl: 2011 – 2016

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller:  Jim Caviezel , Taraji P. HensonKevin Chapman

Süre: Bölüm başı 43 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Suç, dram, gerilim, bilim kurgu öğelerini barındıran Person of Interest, Türkçesi Şüpheli Şahıs, en iyi bilim kurgu dizileri Netflix kategorisinde yer alıyor. İzleyici oylarından da anlaşılacağı üzere, izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri listesi kapsamına alınacak bu yapım, gizemli bir iş adamının geliştirdiği bir bilgisayar programı üzerine kurgulanmış.

Bu program, gelecekte işlenecek suçların önceden fark edilmesini ve önlenmesini sağlıyor. Bu bilgisayar programını oluşturabilmek için eski bir ajanla iş birliği yapan iş adamı, programı hayata geçiriyor ve potansiyel suçluların peşine düşüyor. Oldukça yüksek bir IMDB puanına sahip olan bu seriyi biz de Netflix en iyi bilim kurgu dizileri listesine aldık. Bilim kurgu dizileri arasında uzun soluklu, izleyiciyi bu denli doyuran bir yapım olan Person of Interest, bizce de en güzel bilim kurgu dizileri arasında ilk 10’a girer.

BLACK MIRROR

Black Mirror – Netflix Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.8

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 5 / 22 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2011 – 2019

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Birleşik Krallık – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy Ödülleri 20182017 | Bafta Ödülleri 2017 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Black Mirror, tüm bölümlerinde ayrı bir konu işlenen, her bölümü ayrı bir heyecan yaşatan bir dram, gerilim ve bilim kurgu dizisi. Modern teknolojilerin nasıl “başa bela” olabileceğini gösteren yapımın her bölümü, ayrı bir teknolojinin oluşturabileceği sorunlar üzerine kurgulanmış.

Örneğin ilk bölümde sosyal medya konusu ele alınıyor, ikinci bölümde televizyon yarışmaları, üçüncüde ise hafıza çipleri ile hayatlarını depolayabilen insanlar ve bunlarla birlikte oluşan sorunlar yer alıyor. Modern teknolojinin beklenmeyen yönlerini ele alan Black Mirror, Netflix bilim kurgu dizileri arasında üst sıralarda. Bu yapım, en iyi bilim kurgu dizileri listesinin olmazsa olmazlarından biri. Bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu seri, drama ve gerilim ögeleri de barındırıyor.

AWAKE (UYANIK)

Awake - Fantastik Bilim Kurgu Dizileri

Awake – Fantastik Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 1 / 13 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2012

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Jason Iaacs , Laura Allen , Steve Harris

Süre: Bölüm başı ortalama 43 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: İzlenmesi gereken bilim kurgu dizileri arasında yer alan Awake, farklı ve ilginç bir konuya sahip. Awake, Türkçe adı ile Uyanık, gizem, dram ve fantastik ögeler barındıran bir bilim kurgu dizisi. Dizi, geçirdiği trafik kazası sonucunda iki ayrı hayat yaşamaya başlayan Dedektif Michael Britten’in hayatını konu ediyor.

Dedektif, oğlu ve karısı ile birlikte bir trafik kazası geçirir. Gözlerini açtığında paralel iki hayat arasında gidip geldiğini fark eder. Bu hayatlardan birinde oğlu, diğerinde ise karısı ölmüştür. Oğlunun öldüğü hayatta; karısının, oğlunun yokluğu ile başa çıkmaya çalışmasına yardım etmeye çalışır.

Karısının öldüğü hayatta ise oğlunun acılarını hafifletmeye… İki hayat arasında gidip gelen Britten, bu hayatların birbiriyle olan bağlantılarını keşfetmeye başlar. Gizemli bir hikaye olan bu yapım, bilim kurgu drama dizileri arasında yer alıyor. 7.9’luk IMDB puanı ile izlemeye değer bulduğumuz bu seriyi biz de bilim kurgu dizileri öneri listemize ekledik.

REVOLUTION (DEVRİM)

Revolution - Kıyamet Sonrası Bilim Kurgu Dizileri

Revolution – Kıyamet Sonrası Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 6.7

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 2 / 42 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2012 – 2014

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Billy Burke, Tracy Spiridakos, Giancarlo Esposito

Süre: Bölüm başı ortalama  43 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD -İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy ödülleri 2013 | Saturn ödülleri 20142013 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Drama, macera, fantastik ve bilim kurgu unsurlarını barındıran Revolution, Devrim, kıyamet sonrası bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alıyor.

Barındırdığı fantastik ögelerle bilim kurgu fantastik diziler arasında bulunan yapım, dünya üzerindeki enerji kaynaklarının birden bire tükenmesiyle başlıyor. Hiçbir enerji kaynağı yokken hayatta kalmak için mücadele eden insanların hikayesini anlatan Devrim, bilim kurgu dizileri listemizde yerini aldı.

UTOPİA

Utopia - Komedi Bilim Kurgu Dizileri

Utopia – Komedi Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 2 / 12 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2013 – 2014

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Adeel AkhtarPaul HigginsNeil Maskell

Süre: Bölüm başı 50 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Birleşik Krallık – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Dram, gizem, gerilim ve bilim kurgu kategorilerinde yer alan Utopia, Ütopya, en güzel bilim kurgu dizileri arasında bulunuyor. Yapancı bilim kurgu dizileri kapsamında olan bu yapım, kendilerini kült, grafik ve el yazması bir romanın içinde bulunan bir grup insanın hikayesini anlatıyor.

Paranoyak ve şizofren Mark Dane tarafından yazılan bu kitabın, bir önceki yüzyılın felaketlerini tahmin ettiği söyleniyor. Bu bir grup insan, büyük bir komployu çözmeye çalışırken, kendilerini takip eden Network Topluluğu’ndan geç haberleri oluyor. The Network olarak bilinen oluşum, bu insanların peşindeyken, gizemli olayların çözümü sizce kolay olur mu? IMDB puanı 8.4 olan bu yabancı dizi bilim kurgu severlerin keyifle izleyeceği bir yapım. Bu IMDB puanıyla en iyi bilim kurgu dizileri arasına giriyor.

THE TOMORROW PEOPLE

The Tomorrow People - Yabancı Bilim Kurgu Dizileri

The Tomorrow People – Yabancı Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 1 / 22 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2013-2014

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Robbie AmellPeyton ListLuke Mitchell 

Süre: Bölüm başı ortalama 43 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: The Tomorrow People, Yarının İnsanları, dram aksiyon ve bilim kurgu türleri kapsamında olan bir yapım. İzlenmesi gereken bilim kurgu dizileri arasında bulunan bu serinin farklı ve ilginç bir konusu var. Bu dizide dünyanın farklı bölgelerine dağılmış inanılmaz yeteneklere sahip bir grup genç bulunuyor.

Bu yetenekler, telepati, ışınlanma, telekinezi gibi şeyler. İnsan evrimindeki bir sonraki aşamada bulunan bu gençler birbirleri ile üstün güçleri sayesinde iletişim kurabiliyorlar. Yeteneklerini iyilik için kullanan bu grup, ultra ajanları tarafından ele geçiriliyorlar. 7.2’lik IMDB puanı ile bilim kurgu dizileri arasında üst sıralarda bulunan dizi, 1 sezon yayımlandı. Yabancı bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alan bu yapım, bilim kurgu dizi önerileri listesinde bulunuyor.

UNDER THE DOME (KUBBENİN ALTINDA)

Under the Dome - Gerilim Bilim Kurgu Dizileri

Under the Dome – Gerilim Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 3 / 39 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2013 – 2015

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Mike VogelRachelle LefevreAlexander Koch

Süre: Bölüm başı ortalama 43 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Under The Dome, Kubbenin Altında, dram, gizem, bilim kurgu öğeleri barındıran bir yapım. Bilim kurgu dizileri kategorisinde bulunan bu seride, muazzam bir kubbe, aniden, küçük bir kasabayı dünyanın diğer bölgelerinden ayırır. Bu olay, bir kıyamet olarak tanımlanır.

Kasaba halkı bu kubbenin; nereden, nasıl, neden geldiğine dair hiçbir şey bilemezken, kıyamet sonrası hayatta kalmaya çabalamaktan başka şansları yoktur. Kıyamet sonrası bilim kurgu dizileri arasında yer alan Under The Dome, Stephen King’in romanından uyarlandı. En iyi yabancı bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alan bu yapımı biz de izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

RICK AND MORTY

Rick and Morty - Animasyon Bilim Kurgu Dizileri

Rick and Morty – Animasyon Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 9.2

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 5 / 42 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2013 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Justin RoilandChris ParnellSpencer Grammer

Süre: Bölüm başı ortalama 23 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy ödülleri 20202018 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Animasyon, macera, komedi ve bilim kurgu unsurları içeren yapım, 18+ yaş için uygun bir dizi. Yabancı bilim kurgu dizileri kapsamında bahsedebileceğimiz seri, aynı zamanda pek çok kez ödül almış bir animasyon dizisi. Rick and Morty dizisinde Rick dede, Morty ise torun.

Rick; dahi, alkolik ve çılgın bir bilim adamı, Morty ise 14 yaşında, çok da zeki olmayan endişeli biri. Rick ve Morty birlikte farklı evrenleri keşfederken, başlarını türlü belalara sokup, kargaşa çıkarırlar. 9.2’lik IMDB puanı ile fark yaratan yapım, Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Netflix en iyi bilim kurgu dizileri kapsamında bulunan Rick and Morty’de bilim kurgu ile animasyon birlikte muhteşem bir şekilde işlenmiş. Bundan dolayı biz de Rick and Morty’i en iyi bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

ORPHAN BLACK

Orphan Black - Aksiyon Bilim Kurgu Dizileri

Orphan Black – Aksiyon Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.3

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix – Amazon Prime

Sezon: 5 / 50 bölüm

Durum: Tamamlandı

Yıl: 2013 – 2017

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Tatiana MaslanyDylan BruceJordan Gavaris

Süre: Bölüm başı ortalama 44 dk

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Kanada – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy ödülleri 20182016 | Hugo ödülleri 2015 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Orphan Black, tatmin edici bir IMDB puanı, ilginç ve şaşırtıcı konusu ile ilgimizi epey çekti. Dizinin başrollerinden biri olan Tatiana Maslany (Sarah), pek çok ödüle aday gösterilmiş ve de bu dizideki performansı ile pek çok ödül kazanmış. Bilim kurgu Netflix dizileri kapsamında yer alan bu yapım,

Sarah’ın kendine çok benzeyen bir kadının intiharına şahit olması ile başlıyor. İntihar eden kadının kimliğini alan Sarah, bu yeni kimlik ile tüm sorunlarından kurtulacağını düşünürken olaylar pek de düşündüğü gibi ilerlemiyor.

Hem intihar eden kadının hem de kendinin bir klon olduğunu fark eden Sarah, aslında başka klonların da bulunduğunu keşfediyor. Sarah hem içinde bulunduğu gizemli olayı çözmeye hem de peşinde bulunan suikastçiden kurtulmaya çalışıyor. Bilim kurgu dizileri arasında olan bu seriyi biz de en iyi bilim kurgu dizileri listemize aldık.

THE 100

The 100 - Gerilim Bilim Kurgu Dizileri

The 100 – Gerilim Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 7 / 100 bölüm

Durum: Final Yaptı

Yıl: 2014 – 2020

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Eliza Taylor , Bob Morley , Marie Avgeropoulos

Süre: Bölüm başı ortalama 43 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Saturn ödülleri 2015 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Dram, gizem ve bilim kurgu unsurlarını içeren yapım, en iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Dizi, dünyada meydana gelen nükleer bir kıyametten 97 yıl sonra gerçekleşiyor. Bu nükleer savaş dünyadaki yaşamı yok ediyor ve sağ kalan insanlar savaştan önce uzay istasyonlarında bulunan kişiler; toplam 2400 kişi.

Bunlardan 100’ü dünyanın yeniden yaşanabilir olup olmadığını tespit etmek üzere dünyaya gönderiliyorlar. Dünyada yaşamak için mücadele veren insanlar, aslında bu gezegende tüm canlılığın yok olmadığını keşfediyor. The 100, kıyamet sonrası bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alıyor.

En güzel bilim kurgu dizileri kapsamında değerlendirilen bu seri, 7.6 gibi yüksek bir IMDB puanına sahip. 7 sezon süren ve izleyiciye keyifli dakikalar yaşatan bu yapım, Netflix bilim kurgu dizi önerileri listemizde yerini aldı.

THE FLASH

The Flash - Fantastik Bilim Kurgu Dizileri

The Flash – Fantastik Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 7.7

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 7 / 140 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2014 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Grant Gustin , Candice Patton , Danielle Panabaker

Süre: Bölüm başı ortalama 43 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Saturn ödülleri 2018201720162015 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: En güzel bilim kurgu dizileri listemizde yer verdiğimiz The Flash, Türkçesi Flaş, şimşek çarpması sonucu aylarca komada kalan, uyandığında ise bambaşka bir özelliğe sahip olan Barry Alen’ın maceralarını konu edinen bir dizi. Yabancı bilim kurgu dizileri kapsamında değerlendirilen bu yapım, uzun soluklu, izleyici tarafından oldukça beğenilen bir seri. Aksiyon, macera, dram ve bilim kurgu unsurları içeren yapımda Barry Alen, Central City Polis Birimi’nde çalışan bir laboratuar asistanı. Yaşanan şimşek çarpması sonucu süper hız gücüne sahip olan Alen, sahip olduğu bu gücü suçlularla savaşmak için kullanır. 2014 yılında ilk sezonu ile izleyici büyüleyen Flash’ı, en iyi yabancı bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

WAYWARD PINES

Wayward Pines - Gerilim bilim Kurgu Dizileri

Wayward Pines – Gerilim bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 2 / 20 bölüm

Durum: Final Yaptı

Yıl: 2015 – 2016

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller:  Siobhan Fallon Hogan , Toby Jones , Shannyn Sossamon

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: Yüksek bir IMDB puanına sahip olan bu yapım en iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Wayward Pines, dram, gizem ve gerilim ögeleri barındıran bir bilim kurgu dizisi. 2 sezon yayında kalan bu yapımda gizli servis ajanı Ethan Burke, Wayward Pines kasabasına 2 kayıp federal ajanı bulmak üzere gider. Dış dünya ile iletişimi olmayan bu kasabada sorularına yanıt arayan Burke, daha fazla sorunla karşılaşır. Kendini gizemin ve korkunç gerçeklerin ortasında bulan ajan Ethan, bu kasabadan canlı çıkamayacağını düşünür. Gerilimi, gizemi sonuna kadar hissedeceğiniz bu yapım, bilim kurgu gerilim dizileri arasında yer alıyor. Wayward Pines’ı biz de bilim kurgu dizileri öneri listemize ekledik.

HUMANS

Humans - En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Humans – En İyi Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 3 / 24 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2015 – 2018

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Katherine ParkinsonGemma ChanLucy Carless

Süre: Bölüm başı ortalama 42 dk

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Birleşik Krallık – ABD / İngilizce

Konu: Dram ve bilim kurgu türünde olan Humans, Türkçe adı ile İnsanlar, yabancı bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alıyor. Dizide, gerçeğine tıpa tıp benzeyen hizmetçi robotlar bulunuyor. Synth adı verilen bu android robotlar günlük işlere yardımcı olması amacıyla kullanılıyor.

Bilim kurgu dizileri kapsamında bulunan bu yapımda banliyöde yaşayan bir aile, bir “Synth” satın alır ve bununla birlikte ailenin yaşantısı farklı bir boyuta taşınır. Dizide, bu robotların insanların hayatını sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan nasıl etkilediği işleniyor. Bilim kurgu drama dizileri kapsamında ele alabileceğimiz bu yapım pek çok izleyicinin beğenisini kazanmış ve 8.0 IMDB puanının sahibi olmuştur. Bizde bu yapımı en iyi bilim kurgu dizileri arasına ekledik.

SENSE8

Sense8 - Bilim Kurgu Dram Dizileri

Sense8 – Bilim Kurgu Dram Dizileri

IMDB Puanı: 8.3

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 2 / 24 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2015 – 2018

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Bae Doona, Jamie Clayton, Tina Desai

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Sense8; bilim kurgu, gerilim, gizem ve dram öğelerini barındıran sürükleyici bir dizi. Bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu yapımda, 8 farklı insanın hayatı konu ediliyor. Farklı kültürlerden olan bu bireyler, trajik bir ölümün ardından birbirleri ile psişik bir bağlantı kurarlar.

Zihinsel ve duyusal olarak birbirlerine bağlanan bu sekiz kişi artık birbirlerini hissetmekte, iletişim kurabilmekte ve de becerilerini birbirleriyle paylaşabilmekte. Netflix dizileri bilim kurgu kategorisinde yer alan Sense8 akıcı, baymayan ve de izlemekten keyif alacağınız bir dizi. 8.3’lük IMDB puanının hakkını sonuna kadar veren Sense8, en iyi bilim kurgu diziler arasında yer alıyor. Sence8’i biz de en iyi bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE (YÜKSEK ŞATODAKİ ADAM)

The Man in the High Castle - Amazon Prime Bilim Kurgu Dizileri

The Man in the High Castle – Amazon Prime Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 4 sezon / 40 bölüm

Durum: Final Yaptı

Yıl: 2015 – 2019

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Alexa Davalos, Luke Kleintank, Rufus Sewell

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce, Almanca, Japonca

Konu: The Man in the High Castle yani Türkçe adı ile Yüksek Şatodaki Adam, izleyicinin beğenisini kazanan dram, gerilim ve bilim kurgu yabancı diziler kategorisinde yer alan bilim kurgu dizileri yapımlarından biri. 4 sezon süren dizi ABD yapımı ve Amazon Prime’da yayımlandı.

Dizide Almanya ve Japonya 2. Dünya Savaşı’nı kazanmış, dünyaya hakim olmuş durumda. Almanya ve Japonya dünyaya hükmederken bu sırada bir grup insan bu düzene karşı çıkıyor. Bir grup insansa bu düzeni kabul etmek zorunda kalıyor. 1962 yılında yayımlanan Philip K. Dick’in aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanan bu dizi, beğenilen bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Biz de en iyi bilim kurgu dizileri öneri listemize bu diziyi de ekledik.

11.22.63

11.22.63 - Zamanda Yolculuk Konulu Bilim Kurgu Dizileri

11.22.63 – Zamanda Yolculuk Konulu Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.2

Fragman

İzlenebilecek Platform: Blu TV

Sezon: 1 / 8 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2016

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: James FrancoSarah GadonGeorge MacKay

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Saturn ödülleri 2017 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: 11.22.63 zamanda yolculuğu konu edinen bir dizi. Dram, gerilim, bilim kurgu türler kapsamında değerlendirebileceğimiz bu yapım, bilim kurgu dizi önerileri listemizde yerini aldı. Lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping, 1960 yılına giden bir zaman geçidini keşfeder. 1960’ta gerçekleşen John F. Kennedy suikastını önleme çalışmaya karar veren Jake, geçmişte bir hayat oluşturur ve suikastı gerçekleştirenler hakkında bilgi toplamaya başlar.

Geçmişte oluşturduğu hayata bağlanan Epping, sizce görevini yerine getirebilecek mi? Heyecanla izleyeceğiniz bu seri 8 bölümden oluşuyor ve en iyi bilim kurgu drama dizileri kategorisinde yer alıyor. Mini bir TV dizisi olan 11.22.63, 8.2’lik IMDB puanı ile izleyiciyi büyülemiş ve en güzel bilim kurgu dizileri arasına girmiştir.

COLONY

Colony - Bilim Kurgu Dizileri

Colony – Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 3 / 36 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2016 – 2018

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller:  Josh HollowaySarah Wayne CalliesPeter Jacobson

Süre: Bölüm başı ortalama 42 dk

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: Bilim kurgu drama dizileri arasında yer alan Colony, Türkçe adı ile Koloni, gizemli bir uzaylı saldırısı sonucunda düzenin değişmesi ve bir ailenin bu düzende hayatta kalma çabasını konu ediniyor. Bilim kurgu dizileri arasında bulunan bu dizide, yakın gelecek zamanda yaşanan bu uzaylı saldırısı Los Angeles’ta meydana geliyor.

Bu saldırı sonucunda kimi insanlar yeni düzen ile işbirliği yapmayı ve faydacılığı seçerken kimiler ise isyan yolunu seçiyorlar. Ve tabii sonuçlarına katlanıyorlar. Aksiyon, macera, bilim kurgu ve drama ögeleri içeren yapım, en iyi uzay dizileri önerileri arasında yer alıyor. Uzay konulu bilim kurgu dizileri severler için bizde Colony’i, en iyi bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

TRAVELERS

Travelers - Zamanda Yolculuk Konulu Diziler

Travelers – Zamanda Yolculuk Konulu Diziler

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 3 / 34 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2016 – 2018

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Eric McCormackMacKenzie PorterNesta Cooper

Süre: Bölüm başı ortalama 45 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Kanada, ABD – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: En beğenilen bilim kurgu dizileri arasında bulunan Travellers, Türkçesi Gezginler, yüzlerce yıl sonra, uzak gelecekte, geçen bir yapım. Söz konusu zaman diliminde yaşayan hayatta kalmış son insanlar, bilinçlerini 21. yüzyıldaki bedenlere göndermeyi keşfederler. İnsanlığı kötü bir gelecekten korumak için yapılan çalışmalar görünüşte sıradan fakat gerçekte gizli görevler üstlenmiş kişiler tarafından gerçekleştirilir.

Gezgin olarak tanımlanan bu kişiler; FBI Ajanı Grant Maclaren, lisede bir oyun kurucu olan Trevor, uyuşturucu bağımlısı bir öğrenci, Philip, zihinsel engelli genç kadın Marcy, tacizkar bir ilişkisi olan bekar anne Carly. Hatırı sayılır bir IMDB puanına sahip olan Travelers, gizem, gerilim ve bilim kurgu unsurları taşıyor ve en güzel bilim kurgu dizileri arasında bulunuyor. Bilim kurgu gerilim dizileri arasında yer alan bu yapım, Netflix bilim kurgu dizileri kapsamında. Biz de bu yapımı izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

WESTWORLD

Westworld - En İyi Bilim Kurgu Diziler

Westworld – En İyi Bilim Kurgu Diziler

IMDB Puanı: 8.6

Fragman

İzlenebilecek Platform: BluTV

Sezon: 3 / 29 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2016 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Evan Rachel Wood , Jeffrey Wright , Ed Harris 

Süre: Bölüm başı ortalama 62 dk

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy ödülleri 20182017 | Saturn ödülleri 20192017 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Dram, gizem ve bilim kurgu öğelerini barındıran, bilim kurgu dizileri arasında yer alan yapım, geniş bir izleyici kitlesine ve yüksek bir IMDB puanına sahip. 1973 yapımı Westworld filminden esinlenilerek çekilen dizi, varlıklı kesime hitap eden bir eğlence parkında geçiyor. Bu parkta yapay zekalar kullanılıyor ve parka gelen ziyaretçiler oyunlara katılabiliyor.

Eğlenmek amacı ile Vahşi Batı tema parkında bulunanlar bir sorunla karşılaşıyor. Sorun olarak adlandırdığımız şey “peşlerindeki keskin nişancılar”. 8.6’lın IMDB puanına sahip olan Westworld, izlenilmesi gereken bilim kurgu dizileri kapsamında. Sürükleyici ve heyecan verici olan bu yapım, en güzel bilim kurgu dizileri listemizde yerini aldı.

THE OA

The OA - Fantastik Bilim Kurgu Dizileri

The OA – Fantastik Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 2 / 16 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2016 – 2019

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Brit MarlingJason IsaacsScott Wilson

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: Drama, fantastik ve bilim kurgu unsurlar içeren The OA, bilim kurgu fantastik diziler arasında bulunan, orjinal Netflix yapımı bir dizi. 7 yıldır kayıp olan genç kızın eve geri dönmesiyle ilginç hikaye başlıyor. Brit Marling’in canlandırdığı Prairie, kaybolduğunda kör bir genç iken döndüğünde görebilen bir kadın.

Kendine artık OA diyen genç kadın, ilginç ve değişik bir durumun içinde. Yakınlarından bazıları bu durumun mucize olduğunu düşünürken, kimileri ise tehlikeli olabileceğini öngörüyor. Netflix bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alan The OA, izleyicisini gerilim ve heyecanın doruk noktasına çıkarıyor.

Fantastik bilim kurgu dizileri kategorisinde bulunan The OA, 7.8’lik IMDB puanı ile izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Netflix en iyi bilim kurgu dizileri arasında bulunan bu seriyi biz de en güzel bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

STRANGER THİNGS

Stranger Things – En İyi Netflix Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.7

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 4 / 34 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2016 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Millie Bobby Brown , Finn Wolfhard , Winona Ryder

Süre: Bölüm başı ortalama 51 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy ödülleri 202020182017 | Saturn ödülleri 20192017 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Bilim kurgu, gerilim, macera, korku gibi pek çok tür kapsamında değerlendirilebilecek olan ve bilim kurgu dizileri arasında bulunan bu yapım, 8.7’lik IMDB puanı ile oldukça ilgi çekiyor. Stranger Things, yani Tuhaf Şeyler, adından da anlaşılacağı üzere insanda merak ve heyecan uyandıran bir bilim kurgu dizisi.

En iyi bilim kurgu dizileri kategorisine eklediğimiz bu yapım küçük bir kasabada geçiyor. Herkesin birbirini tanıdığı bu kasabada bir çocuğun kaybolması ile macera başlıyor. Çocuğu aramaya başlayan annesi, polis şefi ve kasaba halkı olayın göründüğünden fazlası olduğunu anlıyor. Bilim kurgu dizileri Netflix orjinal yapımı olan bu seriyi de listemize ekliyoruz. Stranger Things bizim için izlenmesi gereken yabancı bilim kurgu dizileri arasında yerini aldı.

THE GIFTED

The Gifted - Fantastik Bilim Kurgu Dizileri

The Gifted – Fantastik Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 7.3

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 2 / 29 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2017 – 2019

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Stephen Moyer , Amy Acker , Sean Teale 

Süre: Bölüm başı ortalama 43 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: Bilim kurgu dizileri arasında bulunan Gifted farklı bir hikayeye sahip. Şöyle ki; kente yakın bir bölgede yaşayan aile, çocuklarının mutant yetenekleri olduğunu fark eder. Mutant insanların dışlandığı, onlara korku ve güvensizlikle yaklaşılan dünyada, yine mutant bir topluluk hep birlikte yaşamak için çaba sarf etmekte.

Diğer insanlar gibi hükümet de bu insanlara karşı acımasız ve düşmanca davranır. Gifted, Türkçesi Yetenekliler, mutant çocukları olduğunu öğrenen ailenin ve diğer mutant insanların zorlu yaşamını ve hayatta kalma savaşını anlatıyor. Dram, bilim kurgu ve fantastik ögeler içeren yapım, fantastik bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Bilim kurgu ve fantastik dizi severler için bizde bu seriyi en iyi bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

DARK

Dark - Gerilim Bilim Kurgu Dizileri Netflix

Dark – Gerilim Bilim Kurgu Dizileri Netflix

IMDB Puanı: 8.8

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 3 / 26 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2017 – 2020

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Louis Hofmann , Karoline Eichhorn , Lisa Vicari

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Almanya – Almanca

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Dark, Türkçe adı ile Karanlık, orijinal Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Bir Alman yapımı olan bu dizi; gizem, gerilim, dram, bilim kurgu ve suç öğelerini içeriyor ve en güzel bilim kurgu dizileri kapsamında yer alıyor. Dizide küçük bir kasabada kaybolan iki çocuğu arayan 4 aile bulunuyor. Arama sırasında bu dört aile içindeki sırlar ortaya çıkıyor.

Çocukların kaybolması ve yapılan arama çalışmaları sonucunda kasabanın  kaderi değişiyor. 8.8’lik IMDB puanı ile merak uyandıran Dark, Netflix bilim kurgu dizileri kategorisinde karşımıza çıkıyor. Bilim kurgu gerilim dizileri arasında yer alan bu yapımı da Netflix bilim kurgu dizi önerileri listemize ekledik.

THE HANDMAID’S TALE

The Handmaid's Tale - En Güzel Bilim Kurgu Dizileri

The Handmaid’s Tale – En Güzel Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

İzlenebilecek Platform: Blu TV

Sezon: 3 / 47 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2017 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Elisabeth MossYvonne StrahovskiJoseph Fiennes

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Altın Küre ödülleri 2018 | Primetime Emmy ödülleri 2020201920182017 | Bafta ödülleri 2018 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Dram, bilim kurgu ve gerilim unsurları barındıran bu yapım, en iyi bilim kurgu dizileri kapsamında yer alıyor. Dizide, ABD’nin çoğunu ele geçirerek din temelli bir otokratik düzene geçiren bir grup, ülkeye Gilead adını verir. Bu topraklardan kaçmak isteyen 3 kişilik bir aile yakalanır ve cezalandırılır.

Çocuğa devlet el koyarken, kadın; Offred ise üreme hizmetine zorlanır. Gilead’da doğal sebeplerden dolayı nüfus azalması yaşandığından, devletin malı sayılan kadınlar zengin ve soylu kişilerin çocuk taşıyan hizmetçileri olarak görevlendirilirler. İnsanı derinden etkileyen bu yapım, en iyi bilim kurgu drama dizileri arasında yer alıyor.

8.4 gibi bir IMDB puanı ile izleyiciler tarafından ne kadar beğenildiği açıkça görülen dizi en iyi bilim kurgu dizileri kategorisinde. Biz de bu yapımı izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri listemize aldık.

THE ORVILLE

The Orville - En İyi Uzay Dizileri

The Orville – En İyi Uzay Dizileri

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 2 / 37 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2017 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Süre: Bölüm başı ortalama 44 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Saturn ödülleri 2018 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: İzleyici tarafından oldukça beğenilen The Orville, bilim kurgu, komedi ve dramı, birlikte çok güzel bir şekilde işlemiş, en iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan bir yapım. Diziye adını veren Orville, çok da lüks olmayan bir uzay gemisi.

Gelecek 400 yılda yaşanan olaylar bu keşif gemisinde geçiyor. Hem uzay gemisinin içinden hem de dışarıdan gelen kozmik zorluklarla mücadele eden keşif ekibinin yaşamını konu edinen dizi, pek çok izleyicinin ilgisini çekiyor. Bu yapım izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri kapsamında değerlendirilebilir, zira IMDB puanı 8.0. İyi derece bir IMDB puanına sahip olan bu yapım bilim kurgu dizi önerileri listemizde yerini aldı.

ALTERED CARBON

Alterede Carbon - Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Alterede Carbon – Netflix Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 2 / 18 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2018 – 2020

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Chris Conner , Renée Elise Goldsberry , Will Yun Lee

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: Altered Carbon, Türkçe adı ile Değiştirilmiş Karbon, dram, bilim kurgu, gerilim unsurlarını barındırıyor. Bilim kurgu dizileri Netflix kategorisinde yer alan ve 2 sezonluk bir dizi olan Altered Carbon, insanların karakterlerinin, bilinçlerinin ve ruhlarının yeni bir bedene ya da bedenlere transfer edilebildiği gelecek bir zamanda geçiyor.

Altered Carbon, aldığı IMDB puanı ile izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri arasına girmiş bulunuyor. Aynı adı taşıyan bir çizgi romandan uyarlanan dizide, eski ve seçkin bir asker olan Takeshi’nin zihni buz içerisinde dondurularak korunur. Takeshi’nin zihni, yüzyıllar sonra ortaya çıkan, varlıklı ve sağlıklı bir insan olan Laurens Bancroftm’un bedeninde yeniden hayata döner.

Bancroftm, Takeshi’nin özgürlüğüne kavuşabilmesi için bir şart sunar. Bu şart, bir cinayetin çözülmesidir. Gerilim ve bilim kurguyu sonuna kadar hissedeceğiniz, en iyi yabancı bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu yapımı, biz de Netflix bilim kurgu dizi önerileri listemize ekledik.

THE RAIN

The Rain - Bilim Kurgu Drama Dizileri

The Rain – Bilim Kurgu Drama Dizileri

IMDB Puanı: 6.3

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 3 / 20 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2018 – 2020

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Alba AugustLucas Lynggaard TønnesenMikkel Boe Følsgaard

Süre: Bölüm başı ortalama 45 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Danimarka – Danca (Danimarka Dili)

Konu: Bilim kurgu dizileri arasında yer alan The Rain, Yağmur, Danimarka yapımı orijinal Netflix dizisi. Gerilim, dram ve bilim kurgu unsurları barındıran dizide yağmurla gelen bir virüs, İskandinavya’da insanlığın çoğunu yok eder. Bu yağmurla bildiğimiz hayat sona erer.

Bu yağmurdan güvenli bir yere sığınmayı başaran 2 kardeş, 6 yıl sonra saklandıkları yerden çıkarlar. Dışarıda hayatta kalmış genç bir grupla karşılaşan iki kardeş, kıyamet sonrası yeni dünyayı keşfetmeye çalışırlar. Bu keşifte özgürce istedikleri kişi olsalar da kıyametle birlikte geride bıraktıklarını düşündükleri pek çok sorunun yeni dünyada da var olduğunu anlarlar. Kıyamet sonrası bilim kurgu dizileri kapsamında yer alan bu yapımı, biz de en iyi bilim kurgu dizileri Netflix listemize ekledik.

LOST IN SPACE

Lost in Space - Uzaylı Dizileri

Lost in Space – Uzaylı Dizileri

IMDB Puanı: 7.3

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 2 / 30 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2018 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Maxwell JenkinsMolly ParkerToby Stephens

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Konu: Lost in Space, olayların günümüzden 30 yıl sonra, uzayda gerçekleştiği bir bilim kurgu dizisi. Dizide dram, aile, macera ve bilim kurgu unsurları yer alıyor. Orijinal Netflix serisi olan bu yapım, bilim kurgu drama dizileri ve uzay konulu diziler kategorisinde yer alıyor. Günümüzden yıllar sonra uzayda geçen dizide olaylar şöyle ilerler.

Uzayda artık sömürge düzeni başlamıştır. Robinson ailesi, daha iyi bir dünyada yaşamaya kazanmıştır. Bunun için gerekli testler yapılmış, eğitimler verilmiştir. Robinson ailesi farklı bir gezegene giderken istenmedik olaylar meydana gelir ve rotadan saparlar. Bilmedikleri bir başka gezegene inmek zorunda kalan aile yaşam savaşı verir. En iyi uzay dizileri ve uzaylı dizileri kapsamında değerlendirilen bu yapımı biz de listemize ekledik.

WATCHMEN

Watchman – En İyi Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 1 / 9 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2019

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Regina KingYahya Abdul-Mateen IITom Mison

Süre: Bölüm başı ortalama 47 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy ödülleri 2020 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Watchmen 1986 yapımı çizgi romandan uyarlama kısa TV dizisi. Çok sayıda ödüle layık görülen ve de aday gösterilen bu seri en iyi bilim kurgu dizileri arasında. Aksiyon, dram, gizem ve bilim kurgu kategorilerinde yer alan yapım alternatif bir zaman diliminde geçiyor. Dizide bir grup polis, maskeli kahramanlara kanun kaçağı muamelesi yapıyor.

Dedektif Angela Abar, arkadaşı ve polis şefi olan Judd Crawford cinayetiyle ilgili sırları keşfetmeye çalışıyor. Dizide büyük komplolar içeren bu cinayet davasının bilinmezliği işleniyor. Watchmen oldukça yüksek IMDB puanı ile merak uyandıran ve izlenmesi gereken bilim kurgu dizileri kapsamında bulunuyor. En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu yapımı biz de bilim kurgu dizi önerileri listemize ekledik.

THE BOYS

The Boys – Amazon Prime Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.7

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 2 / 19 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2019 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Karl UrbanJack QuaidAntony Starr

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Komedi, suç, aksiyon ve bilim kurgu unsurlarını barındıran The Boys, Türkçesi Erkekler, bilim kurgu dizileri kapsamında yer alıyor. 8.7’lik IMDB puanı ile en iyi bilim kurgu dizileri listesinde bulunan yapımın yeni sezonu izleyicisi tarafından merakla bekleniyor. Dizide bir grup insanın süper güçleri var ve halk bu grubu süper kahraman ilan etmiş durumda.

Fakat bu insanlar güçlerini kötüye kullanıyorlar. The Boys adlı grup ise bu süper kahramanları yok etmek için meydana çıkıyor ve böylece uzun bir süreç başlıyor. Son zamanların en çok izlenen bilim kurgu dizileri arasında bulunan The Boys, efektleriyle izleyicisine görsel bir şölen yaşatıyor. En iyi yabancı bilim kurgu dizileri kategorisinde yer alan bu yapımı, biz de listemize ekledik.

THE MANDALORIAN

The Mandalorian - Uzay Konulu Diziler

The Mandalorian – Uzay Konulu Diziler

IMDB Puanı: 8.8

Fragman

İzlenebilecek Platform: Disney +

Sezon: 2 / 24 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2019 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Pedro PascalGina CaranoGiancarlo Esposito

Süre: Bölüm başı ortalama 40 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy ödülleri 2020 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Mandalorian, Türkçe adı ile Mandaloryalı, aksiyon, macera, fantastik ve bilim kurgu kategorilerinde yer alan bir yapım. Mandalorian en iyi fantastik bilim kurgu dizileri kapsamında bulunan ve izleyici tarafından oldukça beğenilen bir yapım. Bu seri, Star Wars evreninde geçen bir dizi ve Jedi’nin Dönüşü döneminden 5 sene sonra başlıyor.

Yeni Cumhuriyet düzeninden sonra, galaksinin dış kesimlerinde yalnız yaşayan bir silahşörün maceraları ile dizi devam ediyor. Bilim kurgu fantastik diziler alanında yer alan ve yüksek IMDB puanı ile merak uyandıran yapımı biz de en iyi bilim kurgu dizileri listemize aldık.

SEE

See – Bilim Kurgu Drama Dizileri

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

İzlenebilecek Platform: Apple TV

Sezon: 2 / 11 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2019 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Jason Momoa , Sylvia Hoeks , Hera Hilmar 

Süre: Bölüm başı ortalama 1 saat

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Konu: Bir Apple TV dizisi olan SEE, Türkçe adı ile Görmek, dram ve bilim kurgu unsurları barındırıyor. Bilim kurgu dizileri arasında bulunan See’nin farklı bir hikayesi var. Dizide olaylar distopik bir gelecekte meydana geliyor. Bu zaman diliminde, görme yetisi bulunmayan insanlık, hayatta kalmak için farklı yollar arar.

Görme duyusuna sahip olan ikiz bebeklerin doğması ile olaylar karışır. Bir kabilenin kraliçesi, görebilen ikizlerden haberdar olur ve onların peşine düşer. Bebekleri korumak isteyen aile ise, kraliçe onları bulmadan, onun kabilesini alt etmek için uğraşır. İlginç hikayesi ile merak uyandıran yapım, en iyi bilim kurgu dizileri arasında bulunuyor. Bilim kurgu drama dizileri kapsamında yer alan bu yapım, çekimlerine Covid-19 pandemisi nedeniyle ara vermiş olsa da yeni sezonun çekileceği belirtildi.

LOVE DEATH & ROBOTS

Love Death & Robots - Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Love Death & Robots – Netflix Bilim Kurgu Dizileri

IMDB Puanı: 8.5

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 1 / 18 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2019 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Scott Whyte , Nolan North , Matthew Yang King 

Süre: Bölüm başı ortalama 15 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: ABD – İngilizce

Ödüller: Primetime Emmy ödülleri 2019 | Diğer Tüm Ödülleri

Konu: Bilim kurgu dizileri arasında yer alan Love Death & Robots, Türkçesi Aşk Ölüm ve Robotlar, Netflix orjinal dizilerinden biri. Dizinin ilk sezonu 18 bölümden oluşuyor ve ilk sezondan güzel bir başarı yakaladı. 18+ yaş grubuna hitap eden yapımın her bölümünde farklı olaylar konu ediliyor.

Love Death + Robots fantastik, bilim kurgu, gizem, komedi, korku ögelerini barındıran bir animasyon dizisi. Bilim kurgu fantastik diziler kapsamında yer alan yapımın bölümleri kısa ve çok çeşitli konular içeriyor. Bu bilim kurgu dizisi 8.5 IMDB puanı ile izlemeyenlerde merak uyandırıyor. Yüksek IMDB puanı ile en iyi bilim kurgu dizileri kapsamında değerlendirilen bu yapımı biz de izlenmesi gereken  bilim kurgu dizileri listemize ekledik.

DEVS

Devs - Bilim Kurgu Dizi Önerileri

Devs – Bilim Kurgu Dizi Önerileri

IMDB Puanı: 7.7

Fragman

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Sezon: 1 / 8 bölüm

Durum: Final yaptı

Yıl: 2020

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Sonoya Mizuno , Nick Offerman , Jin Ha 

Süre: Bölüm başı ortalama 49 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: İngiltere/ ABD – İngilizce

Konu: Yüksek IMDB puanına sahip olan Devs, en güzel bilim kurgu dizileri arasında. DEVS, gerilim, gizem, aksiyon ögelerini barındıran kısa bir bilim kurgu dizisi. 1 sezon yayımlanan dizide, bilgisayar mühendisi olan Lily’nin hayat hikayesi anlatılıyor. Bir teknoloji şirketinde çalışan Lily’nin erkek arkadaşı aniden kaybolur.

Bu olaydan dolayı Lily sarsılsa da erkek arkadaşını bulmaya çalışır. Şirketin gizli geliştirme departmanını araştıran Lily, bu departmanın erkek arkadaşının kaybolmasıyla ilgili olduğunu keşfeder. Bilim kurgu dizileri arasında bulunan ve izlemeye değer olan bu yapım, en iyi bilim kurgu yabancı diziler kategorisinde yer alıyor.

INTO THE NIGHT

Into the Night - Aksiyon Macera Bilim Kurgu Dizisi

Into the Night – Aksiyon Macera Bilim Kurgu Dizisi

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

İzlenebilecek Platform: Netflix

Sezon: 1 / 7 bölüm

Durum: Devam ediyor

Yıl: 2020 – …

Cast: Tüm yönetmen, oyuncu ve senarist listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Başroller: Pauline Etienne, Laurent Capelluto, Stefano Cassetti, Mehmet Kurtuluş

Süre: Bölüm Başı Ortalama 38 dk.

Yapım Ülkesi – Orijinal Dili: Belçika – Fransızca, İngilizce, Felemenkçe

Konu:  Netflix en iyi bilim kurgu dizileri kapsamında yer alan bir diğer dizi de Into The Night. Into The Night 2020 yılı yapımı olan ve hala devam eden bir dizi. 2. sezon izleyicileri tarafından dört gözle bekleniyor desek yanlış olmaz sanırım. Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan bu yapım bilim kurgu / dram kategorisinde olup, sürükleyici bir hikayesi bulunmakta.

Hayat normal akışında ilerlerken, güneşin öldürücü bir hal almasıyla her şey değişir. Güneş, gerçekleşen kozmik olay sonucunda insanları öldürmeye başlar. Hayatta kalmak için gün doğmadan batıya gitmek isteyen bir adam, Brüksel’e giden uçağı kaçırır. İlk başta yolcuların yaşanan kozmik olaydan haberi yoktur fakat sonradan öğrenirler.

Dizi akışı, uçağın içindeki insanların arasında geçen olaylardan oluşur. İzleyicilerin beğenisini ilk sezondan kazanan bu yapım en iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Netflix bilim kurgu dizi önerileri listemize, Into The Night’ı da ekleyebiliriz.

Benzer İçerikler

Bir Yorum Yap

Buraya şunu yazınız → ( ankara )