En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi: 150 EFSANE Tavsiye | EDOFHI

İzlenecek bilim kurgu filmleri arayanlar için belki de Tükiye internetinin en kapsamlı bilim kurgu filmler listesini hazırladık. Bu gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri listesi ilk bilim kurgu filminden en yeni bilim kurgu filmlerine kadar 100’ün üzerinde bilim kurgu filmini listelediğimiz bir makale oldu.

Makale diyorum çünkü en iyi bilim kurgu filmleri listesi hazırlanırken listede yer verdiğimiz bilim kurgu filmlerini aldıkları imdb puanları, yapım yılları, yönetmenleri, aldıkları ödüller vs. gibi bir çok kriteri göz önünde bulundurarak derledik.

Bu bilim kurgu film önerileri listesinde %90 oranında imdb puanı 7.0 üzeri filmlere yer vermeye çalıştık. Aynı zamanda yetkin bir merciden ödül almış tüm bilim kurgu filmlerine de pekala yer verdik. Tabi ki Christopher Nolan veya Steven Spielberg gibi bilim kurgu dehası yönetmenlerin filmlerini de listelemeye özen gösterdik. Pekala böyle bir liste hazırlarken tarihte bilim kurgu film örneklerinin ilki olan yapıtları da atlamadık.

Bu bakış açısıyla ilerlediğimiz için de anlayacağınız ortaya gerçek anlamda bir nevi üretilmiş en iyi bilim kurgu filmlerini derlediğimiz bir liste çıktı. Bu arada siz de edofhi.com‘a üye olabilir ve istediğiniz herhangi bir konuda bir başlık açabilir veya var olan başlıklara ileti girebilirsiniz.

İçerik Tablosu

Yapım Yıllarına Göre Filtrele


Ödüllere Göre Filtrele


IMDB Puanına Göre Filtrele


Yönetmenlere Göre Filtrele


METROPOLIS

Metropolis 1927 (En iyi bilim kurgu filmleri)

Metropolis 1927 (bilim kurgu film önerileri)

IMDB Puanı: 8.3

Fragman

Filmin Full Hali (Youtube’da Mevcut)

Yönetmen: Fritz Lang

Yapım yılı: 1927

Ödüller: –

Oyuncular (başroller):  Alfred Abel, Brigitte Helm, Gustav Fröhlich, Rudolf Klein-Rogge

Süre: 114 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: Almanya – Sessiz Film

Konusu: Bilim kurgu filminin ilk örneği olarak bilinen ”Metropolis” ismini aldığı bir kenti anlatıyor. Zamanın teknolojik imkanlarını düşününce oldukça yenilikçi ve büyük bir bütceyle hazırlanan filmde, Metropolis kentindeki yeraltında yaşayan ve makinelerle çalışan, kendilerinin de makineleştiği işçi sınıfının robotik ve mutsuz hayatını izlemeye başlıyoruz.

Bu kentte yeraltında çalışan işçi sınıfını yöneten şehrin üst tarafında bambaşka bir dünyada yaşayan bir de patron sınıfı var. Birbirinin tam zıttı şartlara sahip bu iki gruptan iki gencin arasında oluşan insani bir aşk, yine iki grup arasında oluşan insani yargıları değiştirebilecek mi? hele ki bu gençlerden biri şehrin başkanının alt sınıfı kendi gözleriyle görebilmek için yeraltına inen oğlu ise.. İzlenmesi kolay olmayan bir sessiz film. Fakat yıllar öncesinden kurulmuş bir kurguda sonraki tarihlerden bir çok izler bulmak, geçmişi ve bu günü anlamlandırmak için güzel bir fırsat. Eski bilim kurgu filmlerinin ilki olan ve en iyi bilim kurgu filmleri listesinin başını çeken bir başyapıt.

Planet Of The Apes (1968) – Maymunlar Gezegeni

Planet Of Apes 1968 - Uzay Bilim Kurgu Filmleri

Planet Of Apes 1968 (Bilim Kurgu Uzay Filmleri)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen: Franklin J. Schaffner

Yapım yılı: 1968

Oyuncular (başroller): Charlton Heston,Roddy McDowall, Kim Hunter, Maurice Evans, Linda Harrison

Süre: 112 dk

Yapım ülkesi- orjinal dil: ABD – İngilizce

Konusu: Bilimkurgu film tavsiyeleri listesinin diğer ismi ise, imdb en iyi bilim kurgu filmlerinden olan ”Maymunlar Cehennemi”. Piere Boulle’un 1963 yılında yayınlanan ”La Planete Des Singes” kitabından uyarlanan serinin ilk filmi distopya türünün başyapıtlarındandır. Uzayda uzun süredir yolculuk yapan bir grup, dünyaya tekrar döner. 2006 yıllık( dünya yılı) bir yolcuğun ardından olması gereken, dünyayı terk ettikleri zamandan ileri biz zaman dilimine gelmeleridir. Fakat kendilerini m.s 3978 yılında bulurlar. Yaptıkları keşiflerle yaşam belirtisi bulmaya ve hayatta kalma yollarını araştırmaya çalışırlarken, bir grupla karşılaşırlar. Bunlar; dünyaya egemen olan, oldukça gelişmiş ve ‘insan’ becerilerine çok yakın olan maymunlardır. İnsanlara çok da sevecen davranmayan maymunlarla astronotların hikayeleri başlar.

Otomatik Portakal – A Clockwork Orange

Otomatik Portakal - Bilim Kurgu Korku Filmleri

Otomatik Portakal (Bilim Kurgu Gerilim Filmleri)

IMDB Puanı: 8.3

Fragman

Yönetmen: Stanley Kubrick

Yapım yılı: 1971

Ödüller: Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (1972), Newyork film eleştirmenleri birliği en iyi yönetmen ve film ödülü (1971) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Malcolm McDowell, Patrick Magee, Waren Clarke, Michael Bates ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 136 dk

Yapım ülkesi- orjinal dil: İngiltere – İngilizce

Konusu: Mutlaka izlenmesi gereken bilimkurgu filmlerinden olan ve aynı ismi taşıyan Anthony Burgess’in kitabından uyarlama olan film, kült ve distopik bir eserdir. Filmin başrolü olan Alex, diğer bağımlı arkadaşlarıyla birlikte bir çete oluşturur. Bu çete şiddet ve klasik müzik fetişistidir. İşledikleri her türlü suçu klasik müzik dinleyerek ve bundan zevk alarak yaparlar. Hırsızlık, adam yaralama tecavüz… Bir gün Alex, diğer çete üyeleriyle tartışır ve arkadaşları Alex’i polise ihbar eder. Zaten yeterince rahatsız edici ve enteresan olan olaylar bu aşamadan sonra iyice şiddetini artırır.Mahkeme, Alex’i bir deneyde gönüllü kobay olmasına karşılık cezasını hafifleteceğini söyler. Deneyin amacı; şiddetten ve suç işlemekten zevk alan birin ”mükemmel insan” a dönüştürmektir. Bu deneyle Alex’in hayatı tümüyle değişecek, ve izleyiciye çözmesi gereken bir çok düğüm bırakacaktır.

Andromeda Esrarı – The Andromeda Strain

The Andromeda Strain (İzlenebilecek Bilim Kurgu Filmleri)

The Andromeda Strain (Eski Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Rober Wise

Yapım yılı: 1971

Oyuncular (başroller): Arthur Hill, David Wayne, James Olson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 131 dk

Yapım ülkesi – Orjinal dil: ABD – İngilizce

Konusu: Aynı ismi taşıyan ( kitap türkçeye ”uzay mikrobu” adıyla çevrilmiş) Micheal Crichton’un kitabından uyarlanan film, en iyi 100 bilimkurgu listesine eklediğim filmler arasında. Uzayda biyolojik araştırmalar yapan bir  uydunun küçük bir kasabaya düşmesi ile başlar. Uydudan yayılan ve ölümcül olan bir virüs, etkisi altına aldığı insanları tek tek öldürürken hükümet, olayı çözmek için bilim insanlarından oluşan bir komite yollar kasabaya. Sadece bir bebek ve yaşlı bir adamın sağ kalabildiği kasabada yer altı tünellerinde ilerleyen filmde müthiş bir klostrofobi hakimiyeti sürerken, dünyayı saracak olan bu ölüm virüsü ile yeraltı tünellerinde savaşan biliminsanlarının hikayesi devam eder. Eski blimkurgu filmleri izemeyi seviyorsanız güzel bir seçim olacaktır.

SOLARİS (1972)

Solaris 1972 Uzay Filmleri Bilim Kurgu

Solaris 1972 (Bilim Kurgu Uzay Filmleri)

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

Yönetmen: Andrey Tarkovski

Yapım yılı: 1972

Ödüller: Cannes Film Festivali Fipresci ve Büyük Juri Ödülü (1972) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Natalya Bondarçuk, Donatas Bonionis, Jüri Jarvet ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 169dk

Yapım ülkesi- orjinal dil: SSCB – Rusca, Almanca

Konusu: Uzay konulu bilimkurgu filmlerinin başını ceken ”Solaris”, Polonyalı yazar Stanislaw Rem’in aynı adlı romanından uyarlanan bir sovyet sanat filmi. Solaris adlı gezegene araştırma için gönderilen gemideki  doktorun ölümünün ardından gemiye gönderilen bir psikoloğun hikayesinin anlatır. Araştırmayı devralan psikolog Kris Kelvin,hiç beklemediği bir karmaşanın içine düşmüştür. Gezegenin, gelen insanların bilinçaltlarındaki anıları ve saplatıları maddeleştirme yeteneği vardır.

Kris Kelvin bir taraftan bu olağanüstü gezegenin sırrını çözmeye çalışırken bir taraftan da geçmişte bıraktığını sandığı, bilinçltında kaybolan sırlar yeniden cisimleşir ve geçmişiyle yüzleşmeye mecbur kalır. Beyin yakan bilimkurgu filmlerinin bana göre ilk örneğidir. Kamerayı bir insanın gözünden farksız kullanan yönetmen sayesinde, neredeyse sabit olan ekrandan kendi gözümüzle izliyor gerçekliğinde olaylar ve insanlar akıyor. Çekildiği yıla göre oldukça sanatsal bir perspektif içinde bilimkurguyla felsefeseyi ve psikolojiyi birleştiren oldukça yenilikçi ve başarılı bir yapıt.

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar – Close Encounters Of The Third Kind

Üçüncü Türden Yaklaşımlar - Bilim Kurgu Uzay Filmleri

Üçüncü Türden Yaklaşımlar (Fantastik Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB  Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: Steven Spielberg

Yapım yılı: 1977

Ödüller: Akademi Ödülleri En İyi Görüntü Yönetmeni ve Ses Efektleri Özel Başarı Oscarı (1978) |  Satürn En iyi Yönetmen ve Müzik Ödülü (1978)  |  Grammy Ödülleri Filmlere Özel Yazılmış En İyi Albüm Ödülü (1979) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Richard Dreyfuss, François Truffaut, Teri Garr ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 135dk

Yapım ülkesi- orjinal dil: İngiltere – ABD – İngilizce

Konusu: Bilim kurgu film önerilerine eklediğim bir diğer film, evrende başka canlılar olabilir mi sorusu üzerine kurulmuş bir kurgu. Cebleman Roy Neary bir gece uzaylılarla bir temas yaşar ve bu olay onu konuya takıntılı hale getirir. Kafasına beliren dağ silüetini çözmek ne anlama geldiğini bulabilmek için işini bırakır ve evde sürekli kafasındaki şekli cisim haline getirip anlamlandırmaya çalışır.

Öte yandan 1945 yılında nedensiz kaybolmuş bir uçak çölde bir yerde aniden ortaya çıkar ve devletin gizli tutarak oluşturduğu bir grup insan onu araştırmak ve incelemek için uçağın oluğu bölgeye gider. Fakat, Bölgeye giden yalnızca bu ekip değildir. İçlerinde Roy’un da bulunduğu, dünyanın her bir yanından uzaylılardan çağrı alan insanlar da oradadır. Her karakterin ayrı hikayesi ve orada bulunuş sebebiyle de renklenen hikaye anlattığı konu açısından dünyanın en iyi bilimkurgu filmleri arasındadır.

İz Sürücü – Stalker

Stalker (1979) - izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

Stalker (1979) (En iyi bilim kurgu filmleri listesi)

IMDB Puanı: 8.2

Fragman

Yönetmen: Andrei Tarkovski

Yapım yılı: 1979

Ödüller: Cannes Film Festivali Ekümenik Juri Ödülü (1980)

Oyuncular (başroller): Aleksandr Kaydanovsky, Anatoly Solonitsyn, Alisa Freyndlikh ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 163 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal dil: Rusya, Almanya – Rusça

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri arasında mutlaka adından bahsettiren bir film ”Stalker”. Yeri ve nasıl oluştuğu bilinmeyen, devlet tarafınan etrafı kapatılmış, ismine de ”bölge” denilmiş olan bu alana, bir profösör ve bir yazar inceleme ve birbirinden farklı nedenlerden dolayı girmeye karar veririler. ”Bölge”nin yerini bilen tek kişi ise ”Stalker” iz sürücü adı verilen yoksul bir adamdır. Bu üç adamın ”Bölge”ye giderken yolda birbirleriyle ve kendileriyle olan tartışmaları, bölgenin içindeki o esrarengiz odanın gizemi, ve herkesin bambaşka etkilenişi. Filmin kurgusu, karakterlerin geçmişleri, çelişkileri, hisleri, ”bölge”nin felsefik yetenekleri… Çekildiği yıla göre değerlendirildiğinde gelmiş geçmiş en iyi 10 bilimkurgu filmi arasında olduğunu imdb puanı da destekliyor.

Yaratık – Alien

Alien 1979 (Bilim Kurgu Film Öneri)

Alien (1979) (Uzay ve Uzaylilar ile ilgili bilim kurgu filmler)

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

Yönetmen: Ridley Scott

Yapım yılı: 1979 | Ülkesi ABD, İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi ödülleri en iyi görsel efekt Oscar’ı (1980) | Bafta en iyi film müziği ödülü (1980) | Satürn en iyi bilim kurgu filmi – en iyi yardımcı kadın oyuncu – en iyi yönetmen ödülü (1980) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü ve ayrıcıa bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Tom Skerritt, Sigourney WeaverJhon Hurt ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 117 dk

Konusu: Bilim kurgu uzay filmleri içinde, ardından 8 tane devam filmi çekilmiş başarılı bir örnek de ”Alien”. Olay, işini bitirip dünyaya dönüş yapan Nostromo isimli bir uzay gemisinde başlar. Ekip uykudayken bilinmeyen bir gezegenden çağrı alır. Yasaların koyduğu mecburiyetle birlikte çağrı gelen gezegene iniş yaparlar. Gezegende büyük beyaz yumurtalara rastlarlar ve incelerlen içlerinden bir yumurta çatlar ve içinden çıkan bir yaratık ekipten birinin yüzüne yapışır. Aldıkları çağrı yaşam işareti, bir açısından uyarısıdır. Böyle bir durumda yapılması gereken karantina kuralları açık olmasına rağmen canlıyla temas edeni de gemiye alırlar. Çekildiği yıldan itibaren 2017 yılına kadar devam filmleri de olan efsaneleşmiş serinin böylece doğmuş olur. Film önerileri bilim kurgu olunca şans verilmesi gereken bir hikaye.

Filmin tüm serileri ise şu şekilde;

 • Alien (1979)
 • Aliens (1986)
 • Alien (1992)
 • Alien Resurrection (1997)
 • Alien vs Predator (2004)
 • Alien vs Predator Requiem (2007)
 • Prometheus (2012)
 • Alien Covenant (2017)

Bıçak Sırtı – Blade Runner

Blade Runner 1982 Aksiyon Bilim Kurgu Fİlm Önerileri

Bllade Runner (En İyi Bilim Kurgu Filmler)

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

Yönetmen: Ridley Scott

Yapım yılı: 1982 | Ülkesi: ABD-İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (1983) |  Bafta en iyi görüntü yönetimi, en iyi kostüm tasarımı, en iyi yapım tasarımı ödülleri (1983) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 117 dk

Konusu: Blade Runner, bilimkurgu gerilim filmlerinde bir efsane. 1982 yılında çekilmiş olan film, 2019 yılında Los Angeles’da geçer. Tyrell isimli bir şirket, dünya dışı gezegenlerde görevlendirmek üzere insandan farksız robotlar üretir. Replicant olarak adlandırdıkları bu robotlar bir başka gezegende iken kendilerini kullandırmış hissedip isyan çıkartılar. Bir uzay gemisini kaçırıp dünyaya gelen replicantları yakalamak için Blade ruuners isimli özel polisler görevlendirilir. Bu sırada, işi yapmak için gönülsüz olan bir polise büyük bir görev düşmektedir. Rick Deckart insandan farksız olan bu replicantları tespit etmeye çalışırken hikaye başlar.

Distopik filmin öncülerinden olan başyapıt, imdb puanı yüksek bilim kurgu filmleri arasındadır. 2017 yılında çekilen ve serinin devamı niteliğinde olan Black Runner 2049 filmi de yine bu en iyi bilim kurgu filmleri listemizde yer almaktadır.

Şey – The Thing

The Thing 1982 - En iyi bilim kurgu aksiyon filmleri

The Thing 1982 (Aksiyon Macera Bilim Kurgu Filmleri)

IMDP Puanı: 8.1

Fragman

Yönetmen: John Carpenter

Yapım yılı: 1982 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Oyuncular (başroller) : Kurt Russel, Wilford Brimley, Tk Carter, David Clennon, Keith David, ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 110 dk

Konusu: Bilimkurgu en iyi filmler arasında yer alan diğer film ise ”The Think”.John Campbell’in kısa öyküsünden ( who goes there) uyarlanan film, Antartika’da Norveçli bir araştırma ekibinin helikopter ile bir alaska kurdunu Amerikan üssü dolaylarında avlamasıyla başlar.

İnişe geçecek olan helikopter, bir kaza geçirir. Olaydan kurtulan Norveçli bilimdamlarını ise bölgedeki istasyon amiri öldürür. Norveçli araştırma ekibinden haber alamayan amerikan araştırmacıları ekibin peşine düşer. Fakat gittikleri yerde bir dehşetle karşılaşırlar.Yıllarca buzulun içinde hapsolmuş bir yaratık(şey). Hikaye bu aşamadan sonra dehşet saçmaya başlar. En iyi bilimkurgu korku filmlerinin öncüsü niteliğindedir.

E.T The Extra – Terrestrial

E.T The Extra Terrestrial - Film Önerileri Bİlim Kurgu

E.T The Extra Terrestrial (İzlenmesi Gereken Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.8

Fragman

Yönetmen: Steven Spielberg

Yapım yılı: 1982 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi ödülleri en iyi film müziği, en iyi ses ve görüntü efekti Oscar’ı (1983) | Altın küre drama dalında en iyi sinema filmi (1983) | Satürn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi senaryo, en iyi müzik, en iyi özel efektler ödülü | Bafta Ödülleri Best Score (1983) | Grammy Ödülleri çocuklar için en iyi film (1983) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Dee Wallace, Hanry Thomas, Peter Coyote, Robert Macnaughton, Drew Mbarymore ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 115 dk

Konusu: Bilim kurgu film tavsiyelerinde alışılanın dışında bir hikaye; ”E.T.” Dünyayı tanımak ve araştırmak için, bir grup uzaylı dünyaya gelir. Dönüş vakti geldiğinde bir aksilik olur ve bir uzaylı dünyada kalır.  Çaresizlik ve korku içinde olan uzaylı E.T bir evin bahçesine sığınır. Kendini, kendi evine ait hissedemeyen biraz hüzünlü bir çocuk olan Elliot ise o evde yaşamaktadır. Bir gece müthiş bir karşılaşma olur ve bu ikili daha ilk anda aralarında mükkemel bir bağ kurarlar. Elliot için zor olan ise E.T’yi ailesinden ve diğer herkesten saklamaktır. Diğer bütün uzaylı filmlerinden bambaşka bir bakış açısıyla, korku ve çatışmanın aksine iki tür arasındaki sevginin öyküsü başlar. Bilim kurgu uzay filmleri arasında yer alan fakat aynı zamanda sıcacık bir aile filmi.

The Terminator

The Terminator (1984) Macera bilim kurgu filmleri

The Terminator (1984) / (En iyi bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen: James Cameron

Yapım yılı: 1984 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn Ödülü en iyi bilim kurgu filmi (1985)

Oyuncular (başroller): Arnold Schwarzenegger, Michael Biehn, Linda Hamilton, Paul Winfield ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 108 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmler listesindeki diğer bir film ise ”Terminatör”. 1984 yılında çekilen filmin konusu 2029 yılında Los Angeles’de geçer.  2029’dan yıllar önce İnsanoğlu ”skynet” adında olağanüstü bir yapay zeka üretmiştir. Bu sistem kendisini yaratan insanoğlunu, dünyaya ve kendisine tehlike olarak görmüş ve bir nükleer saldırı yapmıştır.

Bu saldırıda insanlık büyük ölçüde telef olmuş ve kalan azınlık 2029 yılına kadar robotlarla bir mücade halinde hayatta kalmayı başarabilmiştir. Skynet, insanlığı dünyanın geçmişinden de silmek üzere ”Terminör” adlı bir robotu geçmişe gönderir. Şimdilerde direniş önderi olan John Cannon’un annesinin karnında iken annesini öldürmesini emreder. Bilim kurgu macera filmlerinin öncülerinden olan Terminatör’ün, çekildiği yıldan itibaren 2020 yılına kadar devam filmleri ise şu şekildedir;

 • Terminatör 2
 • Terminatör 3
 • Terminatör 4
 • Terminatör genesis
 • Terminatör kara kader

Brazil

Brazil (1985) - Bilim Kurgu Fantastik Filmler

Brazil (1985) – Fantastik Bilim Kurgu Filmleri

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

Yönetmen: Terry Gilliam

Yapım yılı: 1985 | Ülke: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Bafta en iyi özel görsel efekt ve en iyi yapım tasarımı ödülü (1986) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jonathan Prycei, Robert De Niro, Katherine Helmond, Ian Holm, Bob Hoskins ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 132 dk

Konusu: Brazil, bilim kurgu film öneri listesinde sıradışı bir hikaye. George Owrell ‘ın 1984 isimli kitabından ilham aldığı söylenenen ve hissedilen film, çekildiği zamandan yıllarca sonrasında distopik bir dünyada geçer. Teknolojinin ve bürokrasinin yakıcı derecede ileri ve yoğun olduğu bir düstopya betimlenir ve tüm bunların içinde bunalan bir memur olan Sam Lawry’nin hikayesini anlatır. Kara mizah olarak da değerlendirilen olaylar örgüsünde Sam, tüm bu kargaşanın içinde kendine hayallerinde ve rüyalarında bambaşka kendi istediği dünyasını kurar.Bu dünyanın içinden çıkacaklar ise asıl konu ve çok etkili bir sürükleyicilikte devam eder. Bilim kurgu ve fantastik filmler seviyorsanız sizin için güzel bir birleşim.

Geleceğe Dönüş – Back to the Future

Back To The Future (1985) - Bilim Kurgu Film Önerilier

Back To The Future (1985) Zamanda Yolculuk ile ilgili En iyi Bilim Kurgu Filmleri

IMDB Puanı: 8.5

Fragman

Yönetmen: Robert Zemeckis

Yapım yılı: 1985 | Ülke: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi ses kurgusu ve en iyi görüntü efektleri Oscar’ı (1986) | Saturn en iyi biim kurgu filmi, en iyi aktör ve en iyi özel efektler ödülleri (1986) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (1986) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Michael J. Fox, Christoper Lloyd, Lea Thompson, Crispim Gloveri, Thomas F. Wilson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 116 dk

Konusu: İzlenmesi gereken filmler bilim kurgu dalında olduğunda akıllara ilk gelenlerdendir Back To The Future. Çılgın bir bilim adamı olan Dr. Brawn zamanda yolculuk yapabilecek bir araba icat eder. Bu arabayı kullanan ise Marty isimli bir genç olur. Marty, 30 yıl öncesine gider ve gittiği zaman diliminde ebeveynlerinin hallerini merak eder. Bu merakından dolayı, Marty’nin içinden çıkamayacağı durumlara evrilecektir. Bilim kurgu zaman yolculuğu filmlerinin başarılı bir örneği. Devam filmleri ise;

 • Back To The Future 2 : 1989
 • Back To The Future: 1990

The Fly – Sinek

The Fly (1986) - Gerilim Bilim Kurgu Filmleri

The Fly (1986) – Bilim Kurgu Gerilim Filmleri

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: David Cronenberg

Yapım yılı: 1986 | Ülke: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi makyaj ve saç tasarımı Oscar’ı (1986) | Saturn en iyi korku filmi, en iyi oyuncu, en iyi makyaj ödülleri (1987) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jeff Goldblum, Geena Davis, John Getz, Joy Boushel ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 96 dk

Konusu: En Güzel bilim kurgu filmleri arasında, çekildiği yıllarda öngördüğü teknolojik gelişmeler açısından yerini almıştır The Fly. Seth Brudle, düşleyen ve düşlediği şey için gece gündüz çalışan bir bilim insanıdır. Maddelerin ışınlanması üzerine bir icat yapar ve bir gazeteci olan Veronica da bu icadın haberini yapar. Aralarında duygusal bir yakınlaşmayla birlikte Seth’in evinde cansız varlıkların makinayla ışınlandığına tanık olur. Devamında olanlar sadece ışınlanma teması ile sınırlı kalmayacaktır. Kategori açısından bilim kurgu fantastik filmlerin konusu açısından ilk örneklerindendir.

PREDATOR – AV

En güzel bilim kurgu filmleri - Predator

Yabancı Bilim Kurgu Filmleri – Predator

IMDBPuanı: 7.8

Fragman

Yönetmen: John McTiernan

Yapım yılı: 1987

Ödüller: Saturn en iyi müzik ödülü (1988) | Diğer Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Kevin Peter Hall

Süre: 107 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Bu listedeki  imdb puanı yüksek ve ardından çekilen devam filmleri ile serii haline gelen fimlerinden bir de Predatör.

Binbaşı Dutch ve ekibi gizli bir kurtarma operasyonu için görevlendirilirler. Güney Amerika ormanlarında gerilla tarafından esir alınan birini çatışma olmadan kurtaları gerekmektedir. 6 kişilik ekip ormandaki bu görevlerini yerine getirirler ama dönüş yolunda asıl hikaye başlar.

Gerillaları profosyonelce avlamışlardır ancak dönüş yolundaki tehlike onları avlamaya başlar. İnsanlara karşı savaş teknikleriyle yetişmiş ekip artık çaresizdir çünkü karşılarındaki tehlike insan değildir.

Predatör, çekildiği yılı göz önüne aldığımızda, oldukça başarılı çekimleri ve merak uyandıran bir senaryoya sahip bir film.

Akira

Akira - Bilim Kurgu Film Tavsiye

Akira (Bilim Kurgu Animasyon Filmleri)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen: Katsuhiro Otomo

Yapım yılı: 1988 | Ülkesi: Japonya | Dil: Japonca

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Mitsuo Ivata, Nozomu Sasaki, Mami Koyama ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 124 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri imdb puanlamasında güzel bir başarı yakalamış Akira. 1988 yılında çekilen filmde olaylar 2019 yılında geçiyor. Dünya savaşının ardından 30 yıl geçmiş ve savaş sırasında belirsiz bir silah tarafınan tokyo tamamen yerle bir edilmiştir. Aradan geçen bu 30 yıl boyunca tokyo yeniden kurulmuş fakat şehir artık, çeteler ve çatışmalar içinde tam bir kaos halindedir. Polis sadece olayları yatıştırmak için mücadele eder. Hükümet ise yıllar önce yaşanan büyük yıkımla ilgili büyük bir sır saklamaktadır ve bununla ilgili gizli bir laboratuar vardır. Bu kaos içinde, Tokyo’da motosiklet çetelerinin birinin başında olan Totsua ile arkadaşı bu laborotuara yaklaşır. Bu sırada laboratuvardan kaçan bir çocukla çarpışır ve yıllar öncesinin gizemi aralanırken, ortaya çıkan güç ile gelecek şekillenmeye başlar. Macera bilim kurgu filmi sevenlere tavsiye olunur.

Terminator 2: Judgment Day – Kıyamet Günü

The Terminator 2 - Efsane Bilim Kurgu Filmleri

The Terminator 2 (Bilim Kurgu Macera Aksiyon Filmleri)

IMDB Puanı: 8.5

Fragman

Yönetmen: James Cameron

Yapım yılı: 1991 | Ülke: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi görsel efekt, en iyi makyaj, en iyi ses ve en iyi ses efektleri Oscarları (1992) | Bafta Ödülleri en iyi ses ve en iyi görüntü efekti ödülleri (1992) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (1992) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu, en iyi genç oyuncu, en iyi özel efektler ödüllleri (1992) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Arnold Schwarzzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 139 dk

Konusu: İmdb puanı yüksek bilim kurgu filmlerinden biri olan Terminatör 2 bu başarısını sonuna kadar hak ediyor. Eğer bu film serisine yabancıysanız, yine en iyi bilim kurgu filmleri listesinde bahsettiğim serinin ilk filminin konusuna bakabilirsiniz. İlk filmdeki olayların üzerinden 10 yıl geçmiştir. Robotların ve insanların savaşı devam ederken Sarah Connor ve oğlunun geçmiş ile gelecek arasında mücadelelerini izleriz. Oscar ödüllü bilim kurgu filmleri arasında birden fazla ödüllü bir yapıt.

Jurassic Park (1993)

Jurrasic Park - Bilim Kurgu Orman Filmleri -

Jurrasic Park ( Bilim kurgu gerilim filmleri )

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

Yönetmen: Steven Spielberg

Yapım Yılı: 1993 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi ses miksajı, en iyi ses kurgusu, en iyi görsel efekt oscar’ları (1994) | Bafta en iyi özel efektler ödülü (1994) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi özel efektler ödülleri (1994) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (1994) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Bob Peck ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 126 dk

Konusu: Michael Crichton’un aynı adlı romanından uyarlanan Jurassic Park, listedeki efsaneleşmiş filmlerden. Fosilleşmiş sineklerin midelerindeki emilmiş kandan dinozorların Dna’sına ulaşabilen Dr. Hammond, genetik olarak dinozorlar geliştip bir hayvanat bahçesinde bu canlıları sergilemeye başlamasını konu ediniyor film.

Bu canlıları görmek için gelen ilk ekip ise çeşitli alanlarda uzmanlıkları olan insanlar ve Dr. Hammond’un torunlarıdır. Dinozorların embriyolarını ele geçirmek isteyen biri bu alanın alarm sistemini devre dışı bırakır. Bir kaos başlatacak olan bu planın sonucunda ise bütün dinozorlar serbest kalır.

Sonrasında yaşanacak olaylar heyecan ve gerilimi beraberinde getirecektir. Sonrasında iki devam filmi daha çekilecek olan uzun yıllar isminden söz ettirmeyi başaran nadir yapımlardandır. Macera bilim kurgu filmleri nin öncilerinden olan Jusassic Park, bilim ile hayal gücünü birleştirip ortaya gayet keyifli bir izlence çıkarmıştır.

Kabuktaki Hayalet – Kokaku Kidotai – Ghost İn The Shell

ghots in the shell - imdb en iyi bilim kurgu filmleri - bilim kurgu filmleri imdb

Ghost In The Shell (Animasyon Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen:  Mamoru Oshii

Yapım yılı: 1995 | Ülkesi: Japonca | Dil: Japonca

Oyuncular (başroller): Atsuko Tanaka, Akio Otsuka, Koichi Yamadera ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 82 dk

Konusu: Bilim kurgu film tavsiye listesindeki bir Japon filmi Kokaku Kidotai. 1995 yılında çekilmiş olan filmin konusu  2029 yılında geçer. Dünyada insandan farklı çeşitli hayat formları yaratılmıştır ve bütün formlar bir ağ ile birbirine bağlıdır.

İnsanı, bu robotlardan ve diğerlerinden ayıran tek fark, her bir insanın bir de hayaleti olmasıdır. Bu yeni hayat düzeninde suçlar da evrilmiştir ve diğer formlar insanların hayaletlerini ele geçirip halkim olmaya ve hatta hafızalarını silip kendi istedikleri bilgileri yerleştirmeye başlar. Kukla oynatıcısı kod adında bir form ise insan soyu için büyük bir tehlike oluşturduğu için,  bir ajan bu formun dünya üzerinden silinmesi için göreve getirilir. Aksiyon bilim kurgu sevenleri tatmin edebilecek bir film.

12 Maymun – 12 Monkeys

12 Monkeys - Bilim Kurgu Filmleri Listesi

12 Monkeys – (Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen:  Terry Gilliam

Yapım yılı: 1995 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Altın Küre en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü (1996) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi kostüm dizaynı ödülleri (1996) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 129 dk

Konusu: Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında olmayı hem konusu hem de oyuncularıyla hak eden bir film Twelve Monkey’s. Film, 1996 yılında ortaya çıkan ve neredeyse tüm insanlığı yok eden bir virüsü konu alıyor.  Bu ölümcül virüsten kaçıp hayatta kalmayı başarabilen çok az sayıda insan yeraltında sığınaklar yapar ve yıllarca hayatlarını yeraltında sürdürür.

Daha sonradan yünetmeninin söylediği fakat senaryoda belirtilmeyen bir tarihte (2035) hala yeraltında hayat devam etmektedir ve yeraltı kolonilerindeki bilim insanları bir zaman makinesi icat eder. Virüs başlamadan önce hapihanede olan eski mahkum Cole zamanda yolculuk yapmaya gönüllü olur ve virüsün çıktığı tarihe, virüs hakkında bilgi toplamak için gönderilir. Sonraki gelişen olaylar ve oyunculuklar senaryoyu ve senaryonun ruhunu ölümsüz yapar. Bilim kurgu zaman yolculuğu filmleri konusunda efsenaleşmiş bir yapıt.

Independence Day – Kurtuluş Günü

Independence Day - Uzaylılar ile ilgili bilim kurgu filmleri

Independence Day – Bilim Kurgu Uzaylı Filmleri

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Roland Emmerich

Yapım Yılı: 1996 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi görsel efektler oscar’ı (1997) | Bafta en iyi ses miksajı, en iyi görsel efektler ödülleri (1997) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi yönetmen, en iyi özel efektler ödülleri (1997) | Grammy Ödülleri Filmlere özel yazılmış en iyi enstrümental kompozisyonu ödülü (1997) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Will Smith, Bill Pullman, Jeff Goldplum, Mary McDonnell, Judd Hirstch, Margaret Colin ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 145 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri nin yer aldığı bu listedeki uzay konulu yapımlardan biri de İndepence Day. Bir 2 Temmuz günü aniden bütün iletişim sistemlerinin kesilmesi ile başlayan film, ardından ordunun yaptığı açıklama il devam eder.

Ordu, dünyaya yaklaşmakta olan devasa cisimler olduğunu duyurur. Göktaşı olduğu düşünülen bu cisimler yaklaştıkça gerçek ortaya çıkar. Bir uzaylı saldırısı başlamak üzeredir. Eski bir bilim adamı bir gün içinde bir çok büyük şehre saldırı düzenleyeceklerini iddia eder ve sonrasında dünya büyük bir yıkım yaşayacaktır.

4 temmuz günü ise insanlar kendi gelecekleri için büyük bir savaş vermek durumunda kalacaklardır. Dünyayı Amerikadan ibaret gösterildiği için bir çok eleştri de alsa bilim kurgu sevenler için güzel bir seçenek olacaktır İndepence Day.

Contact – Mesaj

contact - en iyi bilim kurgu filmleri listesi

Contact ( izlenecek bilim kurgu filmleri )

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen:  Robert Jemeckis

Yapım yılı: 1997 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kadın oyuncu, en iyi genç oyuncu ödülleri (1998) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (1998) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jodie Foster, Tom Skerritt, David Morse, William Fichtner, Matthew McConaughey ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 153 dk

Konusu: Sürükleyici bilim kurgu filmlerinden bir tanesi Contact. Carl Sagan’ın aynı isimli romanından uyarlamış olan filmde, gökbilimci bir kadın Eleanor Arroway’ın hikayesi anlatılıyor. Dr. Arroway; çocukluk yıllarında babasıyla birlikte, evrendeki bilinmeyen canlılara karşı bir merak beslemeye başlar.

Babasını 9 yaşında kaybettikten sonra da bu merakı, babasından kalan bir amaç olarak büyümeye devam eder. şimdilik bilinmeyen ama mutlaka bu canlılarla iletişim kurulacağına olan inancını babasını yaşatmak ve onu onurlandırmakla sürekli perçinler.

Ekibiyle birlikte sürekli yıldızları araştırıp onlardan bir işaret beklerlerken ”Vega” isimli bir yıldızdan bir sinyal alırlar. Bu sinyal bir keşfin işaretçisidir fakat buna ( dünya dışı varlıklara ) bir çok açıdan inanmayan otorite sahipleri yüzünden uğrayacakları engeller ve gelişen olaylar izleyene bazı sorular yöneltecektir. Bol ödüllü bilim kurgu filmleri arasında dikkat çekici bir hikaye.

THE FIFTH ELEMENT – 5. GÜÇ

En iyi bilim kurgu aksiyon filmleri - The Fifth Element

Macera Bilim Kurgu Filmleri – The Fifth Element

IMDB Puanı: 7.7

Fragman

Yönetmen: Luc Besson

Yapım yılı: 1997

Ödüller: Bafta en iyi görsel efekt ödülü (1998) | Diğer Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Bruce Willis, Milla Jovovich, Gary Oldman 

Süre: 126 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: Fransa – İngilizce

Konusu: Listedeki bir diğer film önerisi The fifth element. 1997 de çekilmiş film 22oo’lü yılların dünyasını kurguluyor. Mısır uygarlığında başlayan hikayeye biz 2200’lü yıllarda dahil oluyoruz.

5000 yılda bir ortaya çıkıp yıkıma neden olan kötücül güç 2260 yılında bir gezegen biçiminde dünyaya yaklaşmaktadır. Bu felaketten kurtulmanın tek yolu, 5.element denilen bir kimsenin hakkında bir bilgisi olmayan bir maddenin dünyaya ulaşmasıdır. Eski bir asker olan Korben Dallasi başkarakter olarak sahneye girer.

Mitolojiden fazlaca yararlanan konusuyla ve bol aksiyon sahneleriyle göz dolduran bir filmdir The fifth element.

Gattaca

Gattaca - Bilim Kurgu Film Tavsiyeleri

Gattaca ( Bilim Kurgu Film Önerileri )

IMDB Puanı: 7.8

Fragman

Yönetmen: Andrew Niccol

Yapım yılı: 1997 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Oyuncular (başroller): Uma Thurman, Jude Law, Ethan Hawke, Gore Vidal ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:  106 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri arasında yerini alan Gattaca güzel işlenmiş bir senaryoya sahip. Teknolojinin ve genetik mühendisliğinin çok ilerlediği bir dönemin hikayesi anlatılıyor. Doğacak çocukların genetiklerine müdaheleler ile süper insan ırkı oluşturulmaya başlanmıştır.

Bu üstün ırk toplumda birinci sınıf konumuna gelince normal yollarla doğan insanlar artık sistemden dışlanırlar. Vincent Freeman, bu ”üstün olmayan” eski düzene ait olan insanlardan biridir. Uzaya çok meraklı olmasına ve yıllardır uzaya yolculuk yapabilmek için çalışmasına rağmen bir ”uzay yolu şirketinde” ancak temizlik personeli olarak işe kabul edilir. Ancak Vincent kusursuz bir planla şirkete başka bir poziyonda girebilir. Gözde personeller arasında yerini aldığı ve hatta bir uzay yolculuğu yapmak üzere olduğu bir gün bir dedektifin gözü ona takılır. Aksiyon macera bilimkurgu filmi tercih edenler kaçırmamalı.

The Truman Show

The Truman Show - Bilim Kurgu Tavsiye

The Truman Show (Bilim Kurgu Film Tavsiyeleri)

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

Yönetmen: Peter Weir

Yapım Yılı: 1998 | Ülke: İngilizce | Dil: İngilizce

Ödüller: Altın Küre en iyi erkek film oyuncusu, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en özgün film müziği ödülleri (1999) | Bafta en iyi yönetmen, en iyi prodüksyon ödülleri (1999) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (1999) | Saturn en iyi fantastik film, en iyi senaryo ödülleri (1999) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich, Ed Harris ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 103 dk

Konusu: Bilim kurgu tavsiye edeceğim filmler arasında bir diğer Trıman Show. Müthiş bir yaratıcılık örneği olan filmde başkarakter Truman Burbank ütopik denilecek kaar mükemmel bir adada herşeyin güzel gittiği bir hayat sürmektedir. Sahip olmak isteyeceğimiz maddi ve manevi herşeye sahip olan insanların yaşadığı bir ada. Truman, bazı olaylardan dolayı kafasına takılan şeyler hakkında huzursuzluk yaşarken, olması imkansız bir şey görür.

Kafasındaki düşünceleri ve ufak ufak ayrıntıları takip ettiğinde ise yolun sonunda bambaşka bir gerçek vardır. En iyi 50 bilim kurgu filmi arasına rahatlıkla girebilecek sıradışı bir hikaye. Bu tanıtım dışında başka hiçbir şey okumadan izlemenizi tavsiye ettiğim film, diğer türlü izlemenize gerek kalmayacak kadar açık hale geleceğinden, eğer filmin konusuyla ilk defa burada karşılaştıysanız hemen ve iyi seyirler dilerim.

The Matrix

The Matrix - En iyi bilim kurgu filmleri listesi

The Matrix (En iyi bilim kurgu filmleri)

IMDB Punaı: 8.7

Fragman

Yönetmen: LanaLilly Wachowski Kardeşler

Yapım yılı: 1999 | Ülkesi: ABD – İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi film editing, en iyi ses kurgusu, en iyi görsel efekt, en iyi görsel efekt editing, en iyi ses efekti oscar’ı (2000) | Bafta ödülleri en iyi ses kurgusu, en iyi görsel efektler ödülleri (2000) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi yönetmen ödülleri (2000) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Cerrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 136 dk

Konusu: İmdb puanı en yüksek bilim kurgu filmlerinin ilk sıralarında yer alan Matrix bu puanı sonuna kadar hak ediyor. 1999 yılında çekilmiş olan bu efsane film; çok ileri bir tarihte, teknolojinin çok geliştiği, insanlarla robotların güç ve hayatta kalma savaşı verdiği bir dönemde geçer.

Bir bilgisayar yazılımcısı olan Thomas Anderson, bir taraftan da ”Neo” takma ismiyle çok başarılı bir hackerdır. Matrix isimli bir sistem üzerinde çalışan neo birilerinin göz hapsi altındadır. Nedenini ve nasıl bir sarmalın içinde olduğunu ona rehberlik yapacak olan Morpheus’tan öğrenecektir. Gerçeğe uyanan Neo, sonrasında bu büyük sistem ile mücadeleye girer. Ölmeden önce izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerinden olan, izleyen herkesin payına düşeni alacağı ender filmlerden olan Matrix’e uyanmanız dileği ile.

BICENTENNIAL MAN – ROBOT ADAM

imdb en iyi bilim kurgu filmleri - Bicentennial-man

En iyi bilim kurgu filmleri imdb – Bicentennial-man

IMDB Puanı: 6.9

Fragman

Yönetmen: Chris Columbus

Yapım yılı: 1999

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Robin Williams, Embeth Davidtz, Sam Neill

Süre: 109 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Isaac Asimov’un 1992’de yazdığı “The Positronic Man” isimli kısa hikâyeden uyarlanan Bicentennial Man, yakın gelecekte geçen bir hikayeye sahiptir.

Artık robot teknolojisi oldukça gelişmiştir ve insanlar evlerinde yardımcı olarak gelişmiş robotlar satın almaktadır. Martin ailesi de ev işlerinde kullanmak üzere NDR-114 model bir robot satın alır. İsmini Andrew koydukları bu robot günlük işleri kolaylaştırmaya başlamıştır.

Ailenin küçük kızı Amanda Andew ile çok vakit geçirmeye başlar ve zamanla Adrew, yazılımından öte duygu, düşünce üretmeye başlar. Yaratıcı düşünce üretmesi sayesinde evde ufak tefek tamir gerektiren şeylerle ilgilenmesi evin babasının dikkatini çeker ve Andrew’i eğitmeye başlar.

Andrew iğretilen şeyleri anlamaya ve uygulamaya başlamıştır bile. Ve tüm bu sistemi, insanı ve kendini öğrenme sürecinden sonra Andrew özgür olmak isteyecektir. Filmin bu kısmından sonra gelecek ile ilgili sorgulamamız gereken pek çok olay yaşanacaktır. Bicentennial Man, en iyi yapay zeka filmleri arasında sayılabilecek, güzel bir gelecek öngörüsüdür.

Battle Royale – Ölüm Oyunu

Battle Royale - Bilim Kurgu Film önerileri - Bilim kurgu film öneri

Battle Royale ( En iyi bilim kurgu filmleri )

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: Kinji Fukasaku

Yapım Yılı: 2000 | Ülkesi: Japonya | Dil: Japonca

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda, Takeshi Kitano, Chiaki Kuriyama, Taro Yamamoto ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 113 dk

Konusu: Kaushun Takami’nin aynı adlı romanından uyarlanan film, izleyici kitlesinin hepsine hitap etmeyen yapımlardan. Nedeni ise oldukça rahatsız edici bir konusu ve sahnelerinin olması. Yakın gelecekte Japon gençlerinin suç eğilimleri oldukça artmış ve toplum bunun önenüne geçememiştir.

Hükümetin bu konudaki planı ise Battle Royale adında bir yasa ile belirlenmiştir. Bu plana göre; her yıl hükümet tarafından bir lise sınıfı seçilecektir ve bu sınıftaki bütün öğrenciler yerini hiç kimsenin bilmediği bir adaya götürülecektir. Bu seneki seçilen sınıf ise içlerinde Nobu’nun da bulunduğu 42 kişilik bir sınıftır.

Nabu ve arkadaşlarının götürüldüğü adada bir öğretmenleri gelir ve adanın kurallarını açıklar. Şiddet eğilimini çözecek yasanın kurallarına göre adadan öğretmen ile birlikte sadece bir tek çocuk dönebilecektir.

Frequency – Frekans

Frequency - Bilim Kurgu Fantastik Filmler

Frequency (Fantastik Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.3

Fragman

Yönetmen: Gregory Hoblit

Yapım yılı: 2000 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi fantastik film ödülü (2001) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Dennis Quaid, Jim Caviezel, Shawn Doyle, Andre Braugher, Elizabeth Micthell ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 118 dk

Konusu: İzlenebilecek bilim kurgu filmleri önerilerinin konu açısında en farklılarından biri Frequency. Dünyada çok nadir görülen doğa olayı sonucu farklı bir  frekans yakalayan itfaiyeci, yıllardır kafa yorduğu şeyi gerçekleştirir. Bir cihazla bu frekans sonucu 30 yıl sonra oğlu ile iletişim kurar. Oğlu John ise babasının onunla iletişim kurduğu zamandan yıllar önce babasını kaybetmiştir. Kasabada çıkan yangında hayatını kaybeden babasına yangın tarihini söylemeye çalışır. Bu inanılmaz iletişim sayesinde hayatın akışında değişen şeyler, başka olayları doğurup bambaşka sonuçlar ortaya çıkaracaktır. tek bir olay değiştiğinde, hayatın o olaydan sonraki bütün akışı değişir. Bu iletişimin sorumluluğu baba-oğulu bir hayli zorlayacaktır. Gerilim ve fantastik bilim kurgu filmlerinin başarılı bir örneği.

Unbreakable – Ölümsüz

Unbreakable - Yabancı Bilim Kurgu Filmleri

Unbreakable (Güzel bilim kurgu filmleri) [4]

IMDB Puanı: 7.3FragmanYönetmen: M. Night ShyamalanYapım yılı: 2000 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizceÖdüller: Tüm ÖdülleriOyuncular (başroller): Bruce Willis, Samuel L. Jakson, Robin Wright ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu ListesiSüre: 106 dkKonusu: İzlenecek bilim kurgu filmleri için bir listeniz varsa eklemenizi tabsiye ettiğim diğer film Unbreakable.Film, Bir çizgiroman aşığı ve koleksiyoncu olan Elijah Price’in kendine tamamen zıt olan bir teorisinin kahramanını bir gün bulması ile başlar.Bütün yolcuların öldüğü feci bir tren kazasından hiç yara almadan kurtulan bir adam David Dunn. ”Sıradan ve bitik” bir hayat yaşayan David, herkesin ilgilendiği bu mucizeyle hiç ilgilenmezken Elijah onu bulur ve mükemmel diyologların yaşandığı bir hikaye kurulur. En popüler bilim kurgu filmlerinin arasında senaryosu ile beğeni toplayan bir film.


Equilibrium – İsyan

Equilibrium Bilim Kurgu Macera Filmleri

Equilibrium – (Aksiyon Macera Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen: Kurt Wimmer

Yapım yılı: 2002 | Ülke: ABD | Dil: İngilizce

Oyuncular (başroller): Christian Bale, Emily Watson, Sean Bean, Dominic Purcell ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 102 dk

Konusu: Bilim kurgu öneri filmler listesindeki başarılı bir distopik film Eauilibrium. 2002 yılında çekilen filmde konu 2072 yılında geçmektedir. Üçüncü dünya savaşından yeni çıkmış insanlık kendini toparlama çabasındadır. Savaşın tahribatını düzeltmeye çalışan Libria şehrinde baskıcı bir yönetim hüküm sürmektedir.

Halkta yaşanan duygusal sarsıntıyı düzeltmeyi amaçlayan ve herkesin içmesinin zorunlu olduğu bir ilaç olan ”Prozium” duyguları köreltmek amaçlıdır. Umut dahil bütün hislerin yasak olduğu bu distopik düzende sanata dair de her şey yasaktır. John Preston ise tüm bu ”yok ediş”in başındadır. Bilim kurgu aksiyon filmi sevenler için güzel bir seçenek.

28 Days Later – 28 Gün Sonra

28 Days Later - Bilim kurgu en iyi filmler

28 Days Later ( En iyi bilim kurgu filmler )

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: Danny Boyle

Yapım Yılı: 2002 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi korku filmi ödülü (2004) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston, Megan Burns, Brendan Gleeson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 113 dk

Konusu: Bilim kurgu film tavsiyeleri nin verildiği bu listedeki ”Dünyanın sonu” temalı filmlerden biridir 28 Days Later. Film, maymunlar üzerinde deney yapan bir laboratuvarda başlar. Bir gün hayvan hakları aktivistleri bu laboratuvara gizlice girer ve  maymunlar bir şekilde serbest kalır.

Üzerlerinde yapılan deney sonucu masumluklarını yitiren maymunlardan biri bir insanı ısırır. Bu olaydan sonra ise bir trafik kazası geçiren ve 28 gün boyunca baygın kalan Jim, bir hastane odasında uyanır. Dışarı çıktığında şehir bomboştur. İnsanların nereye gittiğini anlayamayan Jim için korkunç bir macera başlayacaktır. Zombi bilim kurgu filmi sevenlerin soluklarını tutup izleyeceği, çekildiği yıla göre başarılı bir yapım.

A.I. Artificial İntelligence – Yapay Zeka

Artificial İntelligence - Bilim kurgu en iyi filmler

Artificial İntelligence (En iyi bilim kurgu filmler)

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Steven Spielberg

Yapım yılı: 2001 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi genç aktör, en iyi senaryo, en iyi muzik, en iyi özel efektler ödülleri (2002) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Conner, William Hurt ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 146 dk

Konusu: En güzel bilim kurgu filmleri arasında mutlaka ismi geçen A.I, içinde birden fazla hikaye ve duygu barındırıyor. Brian Aldis’in 1969’da yayımlanan kısa hikayesi” tüm yaz uzunluğu sonu” ndan uyarlanan film, tarihi belirsiz bir gelecekte, küresel ısınma yüzünden dünyanın büyük kısmı sular altında kladığı bir dönemde başlar.

Bu felaketten dolayı dünyada insan nüfusu azalmıştır fakat teknoloji oldukça ilerlemiştir. Çok sayıda robot üretip insanlara yardımcı olarak kulanılıyordur. Gelişmiş  bu teknolojiyle bir şirket farklı bir robot deneyler. Bu robot, sevebilecek ve diğer tüm duyguları hissedecek yani bir öz bilince sahip olacaktır.

İlk olarak David isimli bir çocuk robot  üretirler ve bir sebepten ona duygusal olarak ihtiyaç duyan bir aileye evlatlık verirler. İlk başlarda David ile ailesi ”normal” bir sevgi bütünlüğü içindedir. Fakat David için zor bir deneyim yaşanır ve David kendini keşfetmeye başlayacağı bir yola girer. Yapay zeka filmleri sevenler bu hikayeyi kaçırmamalı.

Donnie Darko – Karanlık Yolculuk

Donnie Darko - Bilim kurgu korku fillmleri

Donnie Darko (Bilim Kurgu Gerilim Filmleri)

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Richard Kelly

Yapım yılı: 2001 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Oyuncular (başroller): Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhall, Daveigh Chase ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 113 dk

Konusu: Başarılı olmasına rağmen bilinmeyen bilim kurgu filmlerinden biri aslında Donnie Darko. Filmin konusu, 1988 yılında geçer.

Dannie 16 yaşında toplumla biraz uyumusuz bir gençtir. Gerçek olmayan bazı görüntüler görmeye başlar. Bunlardan bir tanesi ve çok sık görmeye başladığı tavşan kostümlü bir yaratıktır. Bu ilginç yatarık bir gece Dannie’ye,

Dünyanın 28 gün sonra yok olacağını söyler ve onu ormana davet eder. Dannie tüm hayatını arkada bırakarak tavşan kostümlü yatağın peşine düşer. En İyi fantastik bilim kurgu filmleri arasında özgün bir örnek.

K-Pax

K-Pax - en iyi filmler bilim kurgu

K-Pax (en iyi bilim kurgu filmler)

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen: Iain Softley

Yapım yılı: 2001 | Ülke: ABD | Dil: İngilizce

Oyuncular (başroller): Kevın Spacey, Jeff Bridges, Mary McCormack, AlfreWoodrard ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 120 dk

Konusu: En iyi kurgu filmlerinin arasına kendine has müthiş kurgusuyla giriyor K-Pax. Gene Brewer’ın aynı isimli roman serisinin ilk kitabından uyarlanmış olan filmin konusu Nev York’ta geçiyor.

Bir kadını gaspçılardan koruyan sıradan bir adamla başlar hikaye. Polisler olay yerine geldiğinde ise adamın polislerin sorularına verdiği cevaplardan ”sıradan” biri olmadığı anlaşılır. İsminin Prot olduğunu söyleyen bu adam, gezegenimize yeni geldiğinden bahseder. K-pax gezegeninden geldiğini iddia eden bu tuhaf adamı Psikiyatri kliniğine teslim ederler.

Klinikte de aynı söylemleri sürdüren Prot Dr. Mark Powell’e yönlendirilir. Hikayenin bundan sonrası genellikle diyologlarla geçer ve doktorla birlikte izleyicinin de kafası fazlasıyla karışacaktır. Fantastik bilim kurgu filmleri sevenlerin zevkle izleyeceği başarılı bir hikaye.

Minority Report – Azınlık Raporu

Minorty Report - Ödüllü bilim kurgu filmleri

Minorty Report (en çok izlenen bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: Steven Spielberg

Yapım yılı: 2002 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ödülleri (2003) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Tom Cruise, Neal McDonough, Max von Fydow, Steve Harris ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 145 dk

Konusu: En çok izlenen bilim kurgu filmlerinden bir tanesi Minority Report. P.Dick’in kısa öyküsünden uyarlanan film, 2052 yılında Washingtonda geçiyor. Psişik güçlere sahip kahinlerle ve bazı teknolojik aletlerle yapılan bir çalışmayla cinayeti önceden öğrenen bir sistem geliştirilir. John Anderton isimli dedektif ise bu ekibin kurucusu ve başındaki kişidir.

Sistem sayesinde şehirde katiller henüz suçu işleyemeden yakalandıkları için suçsuzluk hakim olmaya başlar. Fakat distopinin güzel bir örneği olan kurguda işler bir noktadan sonra ilginçleşir. Avcı av olacaktır. Macera bilim kurgu filmleri tercih edenlere tavsiye olunur.

Primer – Kapsül

Primer - IMDB Puanı Yüksek Bilim Kurgu Filmi

Primer ( En iyi 100 bilim kurgu filmi )

IMDB Puanı: 6.9

Fragman

Yönetmen: Shane Carruth

Yapım Yılı: 2004 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Shane Carruth, David Sullivan, Casey Gooden, Anand Upadhyaya, Carrie Crawford ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 77 dk

Konusu:  Kendisi de bir yazılım mühendisi olan Shane Carruth’ hem yazdığı hem yönettiği hem de oynadığı Primer, bu özelliği dolayısıyla fizik teorileri ile de hikayenin desteklendiği bir film. Fakat zaman yolculuğu ve zaman ile ilgili bilimsel bilgiler oldukça yoğun olduğundan konuya karşı ilgi ve bilgi sahibi olmayan izleyiciler için uygun olmayabilir.

4 Mühendis arkakadaşın, aralarından birinin evinin garajında enerji verimliliğini artıracak bir makinenin üzerinde çalışmalarıyla başlar film. Bu 4 arkadaştan 2 si bu makineyi geliştirmek için daha fazla zaman ayırmaları sonucu yalnızca ikisinin farkedeceği bir olay yaşanır.

Tesadüfen zamanda yolculuğunu keşfeden ikili diğer tüm senaryolardan farklı olarak bunu dünyanın iyiliği veya bir çok kişinin etkilendiği – etkileneceği bir olayı değiştimek için değil, kendi yaşamlarındaki değişiklikler için kullanmaya başlarlar.

Sonrasında meydana gelen gelişmeler ise oldukça karışık ve karakterlerin kendilerini ve birbirlerini sorgulamaları ile devam eder. Çok düşük bir bütçeyle çekilen Primer, bilim kurgu zaman yolculuğu sevenler için kesinlikle izlenmesi gereken bir kaç filmden bir tanesi.

The Ghost İn The Shell 2 : İnnocence – İnosensu

The Ghost İn The Shell 2 : İnnocence - En beğenilen bilim kurgu filmleri

The Ghost İn The Shell 2 : İnnocence (Animasyon Bİlim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: Mamoru Oshii

Yapım yılı: 2004 | Ülkesi: Japonya | Dil: Japonca

Oyuncular (başroller): Akio Otsuka, Atsuko Tanaka ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 98 dk

Konusu: Bilim kurgu filmleri listesindeki bir anime örneği The Ghost İn The Shell 2.

Tanıtım yazısından; “hayat ve ölüm bir masada dans eden kuklalar gibi gelip geçicidir
ipleri kesildiğinde hemen dağılırlar”

Batou yaşayan bir kukladır. Kolları, bacakları, tüm vücudu yapaydır. İnsani geçmişinden geriye kalanlar beyninin izleri ve Motoko isimli bir kadının anılarıdır. İnsanlar ve makineler arasındaki sınırın anlamını yitirdiği bir zamanda insanlar insan olduklarını unutmuştur. Bu, insanlığını korumak için mücadele eden yalnız bir adamın hikayesidir. Hayat… masumiyettir. Bilim kurgu fantastik filmler sevenler kaçırmamalı.

The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi

The Butterfly Effect - en çok izlenen bilim kurgu filmleri

The Butterfly Effect (Popüler Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: Eric BressJ.Mackye Gruber

Yapım yılı: 2004 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Oyuncular (başroller): Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters, Elden Helson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 113 dk

Konusu: Efsane bilim kurgu filmleri içinde adını sıkça duyduklarımızdan The Butterfly Effect. Doğuştan gelen bir zihinsel rahatsızlığı olan Even Treborn, çocukluğunda yaşadığı trevmaları ile şimdiki zamanda oldukça zor bir hayat sürüyordur. Kendini kötü bir tecrübenin içine bulduğu zaman bayılması nedeni ile de geçmiş anıları hep yarım halde hatırlar.

Bir tesadüf üzerine geçmişe yolculuk etmeyi keşfeden Treborn, çocukluğundaki büyük travmalarının tam halleri ile yüzleşir ve onları o anda dönüştürmeye başlar. Geçmişte dönüştürdüğü olayların şimdiki zamana yansımalarını konu alan film bakış açınızı değiştirmek veya güçlendirmek için güzel mesajlar bırakır. En iyi 100 bilim kurgu filmi arasına rahatlıkla girebilecek hayatın ve insan psişesinin riskli yerlerine dokunan kaliteli bir yapım.

I, Robot – Ben Robot

I Robot - em iyi bilim kurgu filmleri

I Robot (En iyi bilim kurgu filmleri listesi)

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: Alex Proyas

Yapım yılı: 2004 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Will Smith, Bridget Moynahan, James Cromwell, Alan Tudyk ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 115 dk

Konusu: Bilm kurgu film tavsiye listesinde yine bir gelecek tasviri olan I Robot yer alıyor. İsaac Asimov’un aynı adlı hikaye kitabından esinlenerek oluşan film 2035 yılında geçer.

Robotlar artık insan hayatında heryerdedir. Üretildikleri firmanın, robotların insanlığa bir tehdit oluşturmaması için belirlediği üç kural vardır ve bu kurallar sayesinde insanlar, üretilen robotlara oldukça güveniyolardır. Fakat bir polis memuru olan Sel Spoone hala bu duruma alışamamış, bu kadar iç içe olmaktan rahatsız olmaktadır.

Onlara diğer insanlar gibi güven duyamıyordur. Bir gün yakın arkadaşı olan bir bilim adamının şüpheli ölümü ile filmin asıl hikayesi başlar. Bu şüpheli ölümü araştırma görevi kendisine verilir ve işaretler onu hislerinin doğruluğuna doğru götürür. En iyi yapay zeka filmleri arasına girebilecek olan I Robot oyunculuklarıyla da dikkat çekiyor.

Eternal Sunshine Of The Spotless Mind – Sil Baştan

Eternal Sunshine of the Spotless Mind - Ölmeden önce izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Oscar Ödüllü Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 8.3

Fragman

Yönetmen: Michel Gondry

Yapım yılı: 2004 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi ödülleri en iyi özgün senaryo oscar’ı (2005) | Bafta en iyi kurgu ödülü (2005) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi (2005)  ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jim Carrey, Kate Winslet, Gerry Robert Byrne, Elijah Wood ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 108 dk

Konusu: İmdb en iyi bilim kurgu filmleri arasında olan Eternal Sunshine Of The Spotless Mind, aynı zamanda bir aşk filmi. 2 yıllık bir ilişkinin bitmesinin ardından Clementine, yeni bir teknoloji olan ”hafıza sildirme” yoluyla eski sevgilisiyle olan bütün anılarını sildirir.

Eski sevgili Joel Barish bunu öğrendiğinde karşı hamle yamak ister ve hafıza silme işlemi yapan kliniğin yolunu tutar. Anılarını sildirmek için derin bir uykuya dalar ve siliniyor olan anıları gözlemler. Buradan sonrası geri dönüşü olmayan bir pişmanlık mı olacak, yoksa bir başlangıç mı ? Ödüllü bilim kurgu filmleri tercih etmeniz için bir kriterse eğer, bu filmde bolca bulunuyor.

Serenity – Gizemli Yolculuk

Serenity - izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

Serenity ( En iyi bilim kurgu filmleri listesi )

IMDB Puanı: 7.8

Fragman

Yönetmen: Joss Whedon

Yapım Yılı: 2005 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü (2006) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (2006) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Nathan Filion, Alan Tudyk, Adam Baldwin, Summer Glau, Chiwetel Ejiofor ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 119 dk

Konusu: Film önerileri bilim kurgu dalında olduğunda mutlaka listede olması gereken bir film Serenity. Tamamlanamamış bir televizyon dizisi olan Frefly’ın devamı niteliğinde olan film 2500’lü yılları konu alır. Serenity adında bir uzay taşıma gemisinin sahibi ve kaptanı, galaksiler arasında olan bir savaşta yenilen tarafta mücadele ettikten sonra gemide ona bağlı ekibi ile birlikte taşımacılık yapmaya başlar.

Savaşı kazanan ittifak güçleri onlar için hala tehlike oluştururken bir de, haydut olarak tanımlayabileceğimiz bir gruptan kaçan ve Serenity’e sığınan bir doktor ve gizemli kardeşi yüzünden dikkatleri iyice üzerlerine çekerler. İki ateş arasında kalan Serenity gemisi ve sakinlerini zorlu bir macera bekler. Uzay konulu bilim kurgu filmlerine ilgisi olanlar için güzel bir tercih olacaktır.

THE ISLAND – ADA

Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri - The island

Sürükleyici bilim kurgu filmleri – The island

IMDB Puanı: 6.8

Fragman

Yönetmen: Michael Bay

Yapım yılı: 2005

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Scarlett Johansson, Ewan McGregor, Djimon Hounsou

Süre: 136 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD- İngilizce

Konusu: Listenin distopik filmlerinden olan The Island’ın konusu 21.yy ortalarında geçer. Yeraltında kurulan bir tesiste bir grup insan yaşamaktadır. Yeryüzü, bir ekolojik felaket nedeniyle nedeniyle artık yaşanmaz haldedir. Bu yeraltı tsisinde yaşayan insanların heer hareketleri kontrol edilmektedir.

Dünyada yaşamın devam ettiği iki yerleşimden biri olduğu için kendi sağlıkları için kontrol altında oldukları söylenmektedir. Yeraltından çıkışın tek yolu; yaşamın devam ettiği ikinci alan olan bir adadır. Yeraltı sakinlerinin en büyük umudu, yapılan çekilişle adaya gidebilmek için seçilmektir.

Lincoln isminde bir genç, son zamanlarda açıklanamaz bazı rüyalar görmeye başlar ve yeryüzünü merak etmeye başlar. Bir arkaşıyla birlikte her şeyi göze alıp bu tesisten kaçmaya karar verirler. Yeryüzünde onları bekleyen gerçekler ve tehlikeler herşeyi gün yüzüne çıkartacaktır.

Distopik bilmi kurgu, gelecek zaman senaryosu izlemeyi sevenler için, The island’ın başarılı bir yapım olduğunu söyleyebilirim.

Children Of Men – Son Umut

Children Of Men - en kaliteli bilim kurgu filmleri - en iyi bilim kurgu filmler

Children Of Men (Ödüllü Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

Yönetmen: Alfonso Cuaron

Yapım yılı: 2006 | Ülkesi: ABD, İngiltere, Japonya | Dil: İngilizce

Ödüller: Bafta en iyi yapım tasarımı ödülü (2007) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi ödülü (2007) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine, Chiwetel Ejiofor ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 109 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listelerinde mutlaka rastlayağınız bir film Children of Men. 2026 yılında dünya büyük çöküntü ve yokoluş içindedir. Kısırlık insan soyunun devamını tehdit etmektedir. Dünyada artık 18 yaşından küçük insan kalmamıştır. İngiltere diğer ülkelere göre huzuru ve refahı biraz olsun koruyabilmiştir ve bu yüzden mülteci akımına uğramaktadır.

Tüm bu dünya durumunda Londrada tek başına ve olanlardan kendini soyutlamış halde yaşayan Theo Faron, bir gün eski karısından bir yardım talebi alır. Eski karısı mülteci haklarını savunan gizli bir örgütün başındadır. Mültecileri bir yere götürmek için bazı belgelere ihtiyaç vardır ve Theo’nun da bu belgelere ulaşacak tanıdıkları vardır.

Eski karısı ve belgelerini ayarladaığı iki mülteci ile birlikte bir yola çıkar. Yolculuğun sonunda hamile bir kadınla karşılaşacaktır ve buraya kadar gelmesinin bu hamile kadını ”insanlık projesi”ne güvenli bir şeklide götürebilmesi için kurulan bir plan olduğuna uyanır. Bilm kurgu filmleri imdb puanı olarak değerlendirildiğinde ortalamanın üstünde beğeniye sahip distopik bir senaryo.

THE FOUNTAIN – KAYNAK

Bilim kurgu ve fantastik filmler - The Fountain

Fantastik Bilim Kurgu Filmleri – The Fountain

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Darren Aronofsky

Yapım yılı: 2006

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Hugh Jackman, Rachel Weisz, Sean Patrick Thomas 

Süre: 96 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: The Fountain, ilginç hikaye örüntüsüyle dikkat çeken bilim kurgu filmlerinden. Belki de her izleyenin farklı değerlendirebileceği bir yapıya sahip. Yönetmen hikayeyi biraz ucu açık oluşturmuş. Paralel evrenler mi, birbirine geçmiş yaşam formları mı, geçim ve gelecek yaşamlar mı, izlerken seyircinin algısına bırakıyor sanki.

21.yy’da bilim insanı olan ve ağaçlar üzerinde araştırma yapan Tommy, kanser hastası olan eşininin iyileşebilmesi için tedavi yolları aramaktadır. Bu sırada eşi İzzi ise, 16.yy’da geçen bir hikaye yazmaktadır. Hikayede bir kaşif olan Toomy, esir düşmüş kraliçesini ve halkını kurtarabilmek için ”hayat ağacı”nı aramaktadır. Bambaşka bir zaman diliminde, 26.yy’da ise bir uzay gezgini olan Tom bir kapsül içinde yaşayan çok yaşlı bir ağaç ile birlikte seyehat etmektedir ve yolculuk ettiği bir yıldıza doğru ilerlerken bazı gerçekleri keşfedecektir.

Aşkın,ölümsüzlüğün, gizemin ve sırların içinde asırlararası bir yolculuk yaparız.

DEJA VU

önerilen bilim kurgu filmleri - Deja vu

kesinlikle izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri – Deja vu

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: Tony Scott

Yapım yılı: 2006

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Denzel Washington, Paula Patton, Jim Caviezel

Süre: 126 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD- İngilizce

Konusu: Bilim kurgu film tavsiyleri olan bu listedeki özgün senaryolardan biri de Deja Vu. Dejavunun ne demek olabileceğine hepimizin az çok fikri vardır. ”Ben bu anı daha önce yaşamıştım” hissi diyebiliriz Dejavu’ya. Peki bu yaşarken tanıdık gelen an geçmişten bir uyarı ya da geleceğe dair bir ipucu ise ?

Bir yolcu feribotunda meydana gelen büyük patlama sonucu, olayı incelemekle görevli bir ajanın hikayesini izleyeceğiz. Geçim şimdiki an ve gelecek üzerine örülmüş bir hikaye başlar. Yaşamın ve zaman olgusunu işleyişi üzerine oluşan teorilerden oluşan bu hikaye, sorduğu ve ucunu açık bıraktığı sorularla bizi baş başa bırakacaktır.

Beyin yakan bilim kurgu filmleri arasına adını anabileceğimiz Deja Vu, bu tarz bilinmezlik senaryolarını izlemeyi seviyorsanız mutlaka kaçırmamanız gereken yapımlardan.

TRANSFORMERS

bilim kurgu macera filmleri - Transformers

Aksiyon Macera Bilim Kurgu Filmleri – Transformers

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Michael Bay

Yapım yılı: 2007

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel

Süre: 144 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listesi ndeki film seriilerinden olan Transformers, çekildiği yıldan itibaren popülerliğini devam filmleri ile de koruyor.

Cybertron gezegeninde bir savaş başlamak üzeredir. Bu gezegende yaşayan robot olarak tasvir edilmiş varlıklar istedikleri zaman şekil değiştirebiliyor ve istedikleri mekanizmaya dönüşebiliyorlardır. Çok da şaşırmayacağımız bir başka durum ise bu varlıkların kendi içlerinde ikiye bölünmüş durumda olmalıdır.

İyiler ve kötüler! Gezegelerinde bir savaş başlamak üzereyken tüm yaşamları için gerekli olan yakıt kaynaklarının tükenmek üzere olduğunu farkederler. İhtiyaçları olan yakıtı uzayda başka bir yerden karşılayabilmek adına bir arayışa çıkarlar ve yolları dünyaya gelir.

Dünyaya geldiklerinde; istedikleri mekanizmaya dönüşebidikleri için arabaya, uçağa, kamyona dönüşebilmektedir. Bu robotların kötü olanları gezegenizimizi yok etmeye başlar fakat karşılarında yine kendi ırklarını bulacaklardır.

The Mist – Öldüren Sis

The Mist - Korku bilim kurgu filmleri

The Mist ( Bilim Kurgu Gerilim Filmleri )

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: Frank Darabont

Yapım yılı: 2007 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi yardımcı kadın oyuncu (2008) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Andre Braugher ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 126 dk

Konusu:  En ıyı bılım kurgu filmleri listesindeki bir başka film ise The Mist. Stephen King’in aynı adlı uzun hikayesinden uyarlanan film, belirsiz bir zamanda bir kasabada geçer. Başka bir alemden geldiği hissi yaratan bir sis tüm kasabayı sarar ve kasaba halkı bir markete sığınır.

Sisin içinden görünen yaratıklar insanların aklını başından alır ve bir felaket yaşanırken bambaşka bir portre çıkar ortaya. Dışarıdaki tehlikeden korunmak için hep birlikte hareket etmesi gereken insanlar, bür bütün olabilmekten çok uzaktırlar. Gerilim artarken arka plan’da insan olgusu derinden irdelenir. Bu sayfada önerilen bilim kurgu filmleri arasında bir felsefesi ve vermek istediği mesajı olan filmlerden.

V For Vendetta

V For Vendetta - Bilim kurgu tavsiye - Bilim kurgu film öneri

V For Vendetta ( Film Önerileri Bilim Kurgu )

IMDB Puanı: 8.2

Fragman

Yönetmen: James McTeigue

Yapım Yılı: 2005 | Ülkesi: ABD – İngiltere – Almanya | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kadın oyuncu ödülü (2007) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 132 dk

Konusu: Remember, remember the 5th of November…

— Spoiler —
Alan Moore tarafından yazılıp David Lloyd tarafından çizilen aynı isimli bir çizgi romandan uyarlanan film gelecekte geçer. 5 Kasım 1605’te Guy Fawkes ile arkadaşları İngiliz Parlementosu’nu havaya uçurmayı planlamış ancak arkadaşları Guy Fawkes’i ihbar etmesi sonucu yakalanmıştır. Ceza sistemi  Fawkes’i ”hain” kabul etmiş ve idam edilmiştir. Film, oluşturulan kurgu ile başkarakter V’ ye Guy Fawkes’in görevini verir ve V’nin parlementoyu havaya uçurma girişimini izleriz. İlk sahnesi ”Hatırla, 5 Kasım’ı hatırla” ile açılan film daha en başında 1605 e atıfta bulunarak başlar.
—- Spoiler —-

Film, çekildiği yıldan çok sonra olan bir gelecekte geçmektedir. Amerika’nın başlattığı ve neredeyse bütün dünyanın etkilendiği bir nükleer savaştan sonra İngiltere baskıcı bir rejim ile yönetilmektedir. Rejimin başında, isminden yapılan göndermenin gün gibi ortada olduğu bir diktatör olan Adam Sutler bulunur.

Arı ırk oluşturmak uğruna, toplama kamplarında üzerine deneyler yapılan insanlardan biridir V. Bu çizilen distopik ortamda kaosun ortasında zor durumda olan bir kadını kurtarması ile başlayan asıl hikaye, dünya tarihine bir çok gönderme ve çıkarım ile devam eder. Harukulade bir konu, senaryo ve oyunculukla, daha uzun yıllar en iyi bilim kurgu filmleri listelerinde yerini koruyacak olan bir başyapıt V For Vendetta.

Hatırla, 5 Kasım gecesini hatırla
Barutu, ihaneti ve komployu
Hiçbir neden bilmiyorum ki gerektirsin
Barut komplosunun unutulmasını
V

I Am Legend – Ben Efsaneyim

i am legend - gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri

I am Legend ( En iyi bilim kurgu filmler )

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Francis Lawrence

Yapım yılı: 2007 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi aktör ödülü (2008) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan, Salli Richardson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 101 dk

Konusu: Bilim kurgu film önerileri listesinde, senaryosu ve oyuncunun başarısıyla göz doldaranlar arasında I am Legend.

Richard Matheson’un aynı adlı romanında uyarlanan film, insanı mutasyona uğratan ve başka bir yaratığa dönüştüren bir salgının bütün dünyayı sardığı bir zamanda bir askeri doktorun hayatını anlatır. Robert Neville, Newyork’da ailesiyle normal bir hayat sürerken, hayatı birden bire bir kaosa sürüklenir. Koca şehirde bir köpeği bir kendisi. Bir de virüsün yarattığı yeni bir tür. İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri içinde, başrol oyuncusu ile hikayenin içinde kendinizi de bulacağınız güzel bir yapım.

A Scanner Darkly – Karanlığı Taramak

A Scanner Darky - en iyi filmler bilim kurgu

A Scanner Darky – İzlenmesi Gereken Filmler Bilim Kurgu

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: Richard Linklater

Yapım Yılı: 2006 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Keanu Reeves, Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 100 dk

Konusu: Philip K. Dick’in aynı adlı romanından uyarlanan A Scanner Darkly, bilim kurgu film tavsiyeleri olan bu listede, özgün bir kurguya sahip olan filmlerden. Uyuşturucu kullanımının oldukça yaygınlaştığı ve ve devletin mücadele için oldukça maliyetli (iş gücü +para ) bir politika izlediği yakın geleceğin Amerikasını konu alıyor hikaye.

D (Dead) olarak bilinen bir uyuşturucunun kullananlara etkisi oldukça ağır zararlar vermektedir ve bir grup ajan, uyuşturucu çetesinin en tepesine ulaşmaya çalışır. Oldukça tehlikeli ve zor olan bu görevde bir de d’yi kendilerinin de kullanmaları durumu ajanların hayatını iyice zorlaştırmaktadır.

Bu ajanlardan biri olan Bob Arctor’un öznel hikayesini izlerken, senaryonun ve yer alan detayların başarısı sayesinde D maddesinin insanı nasıl bir dönüşüm içine aldığını çok güzel betimliyor ve başından itibaren izleyiciyi de tanık yapıyor. Roman yazarı Philip K. Dick’in bilim kurgu sinemasına kattığı bir çok kurgudan bir olan A Scanner Darkly, distopik bir animasyon filmidir.

Timecrimes – Los Cromocrimenes – Suç Zamanı

TimeCrimes - en iyi bilim kurgu filmleri listesi

TimeCrimes – (En iyi bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Nacho Vigalondo

Yapım Yılı: 2007 | Ülkesi: İspyan | Dil: İspanyolca

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Karra Elejalde, Nacho Vigalondo, Candela Fermandez, Barbara Goenaga ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 92 dk

Konusu: Bu listedeki çok düşük bir bütçeyle çekilmiş çok nadir filmlerden Timecrimes. Oldukça basit çekimler kostümler ve biri de yönetmenin kendisi olan 4 kişilik bir film. Zaman yolculuğunu hiçbir teknik detaya girmeden biraz da eğlenceli bir halde izliyoruz.

Karısıyla evinin bahçesinde oturan Hector, bahçenin dışındaki ormanlık alanda çıplak bir kadın görür. Karısı dışarı çıkınca merakına yenilir ve ormana görüdüğü kadını aramaya gider. Fakat ormanda umduğundan çok başka bir olayla karşılaşacaktır.

Çok büyük beklentilere girmeden, güzel vakit geçirmek adına izlenebilecek ve bu kadar az maliyetle yapılan işi takdir edilecek bir İspanyol filmi. Senaryonun,efektlerin karmaşası içinde kaybolmayacağınız, kendi halinde başarılı bir yapım Los Cromocrimenes.

Sunshine

Sunshine - Bilim Kurgu Film Tavsiyeleri

Sunshine (Bilim Kurgu Film Önerileri)

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Danny Boyle

Yapım Yılı: 2007 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Rose Byrne, Cillian Murphy, Michelle Yeoh, Hiroyuki Sanada, Chris Evans, Cliff Curtis ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 107 dk

Konusu: En güzel bilim kurgu filmlerinin listelendiği bu yazıdaki yine bir Uzay konulu ”dünyayı kurtarma” filmi olan Sunshine 2057 yılında geçer. Güneş yavaş yavaş ısısını kaybetmiş ve ve öngürülere göre tamamen sönmesine sayılı yıllar kalmıştır.

Dünya artık eski sağlıklı bir yaşam formuna sahip değildir ve güneşle birlikte insanlar dünyanın ve kendilerinin de yokoluşlarına her gün daha da yaklaşmaktadırlar. Tüm bunların önlenmesi ve dünyanın yokolmaması için tek umut bir önceki seferde başarısız olan bir yolculuktur.

8 astronttan oluşan bir ekip güneşe yolculuk yapmak ve güneşte suni patlamalar meydana getirip yeniden ısısını yükseltmekle görevlendirilir. Tüm insanların sorumluluğu ile birlikte yola çıkan ekiple, güneşe henüz ulaşmadan bağlantı kesilir. Ve dünyadaki hayatın devam etmesi için gerekli olan görevin başarılı olması artık astronotların zorlu mücadelesine bağlıdır.

The Man From Eart – Dünyalı

The Man From Earth yabancı bilim kurgu filmleri

The Man From Earth ( Beyin yakan bilim kurgu filmleri )

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

Yönetmen: Richard Schenkman

Yapım yılı: 2007 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): David Lee Smith, Ellen Crawford, Tony Todd, John Bilinsley ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 87 dk

Konusu: Bilim kurgu tavsiye filmler listesinde olan bir başka eser ise The Man From Earth. Tarih profösörü olan John Oldman üniversitedeki görevinden bir anda istifa eder. İş arkadaşları bu ani kararına şaşırır ve kendisine veda etmek için evine ziyarete gider.

Arkadaşları istifasının nedenini sordukça Profosör Oldman bir tarih hikayesi anlatmaya başlar. Hikayesini çok başarılı bulan diğer prpfösörleri bir şok daha beklemektedir.

John kendi hayat hikayesini misafirlerine açıklar. John Oldman 14000 yaşında olduğunu iddia eder ve tarihteki çok önemli olaylarda çok önemli kişilerin yanında bulunduğundan bahseder. İş arkadaşları hepsi kendi alanında bilgili insanlar olduğu için Jon’u sorgulamaya başlarlar.

Bir taraftan bir çok dalın bir arada olduğu yoğun bir bilgi akışı olan bu yoğun ve uzun sohbet başlar bir taraftan da olayların akışı hızlanır. Bilim kurgu filmleri imdb puanı yüksek olanlardan olan ve konusu oldukça ilginç ve düşündürücü bir yapım.

Wall – E

Wall-E Bilim kurgu animasyon filmleri

(Animasyon Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

Yönetmen: Andrew Stanton

Yapım Yılı: 2008 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi animasyon filmi oscar’ı (2009) | Altın Küre en iyi animasyon filmi (2009) | Bafta en iyi animasyon filmi (2009) | Saturn en iyi animasyon filmi (2009) | Grammy Ödülleri Filmlere özel yazılmış en iyi müzik ödülü (2009) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (2009) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Ben Burtt, Elissa Kniht, Jeff Garlin, Fred Willlard ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 97 dk

Konusu: Listedeki bir diğer Film Wall-e. Bütün kaynakları tüketilmiş ve çöp yığınlarıyla dolu terkedilmiş bir dünya tasviri ile başlar film. Yaşamın olmadığı atıl bir gezegen haline gelmiş olan dünyayı terkeden insanların akıbeti bilinmezken bir robot girer hikayeye.

İsmi Wall-e olan bu eski sürüm unutulmuş bir robot her sabah bir görev ile uyanır ve günün sonunda kendine yuva yaptığı bir yere döner. Gün boyu insanların bıraktıkları çöpleri presler ve ilgisini çeken bütün herşeyi inceler. Bırakmaya kıyamadığı şeyleri ise akşam olunca gittiği evine götürür.

Kendine kurduğu ve kendi kendine güzelleştirdiği bu hayatta tek eksikliği sevgi ve iletişim. Bir gün aniden çıkagelen başka bir canlı ile değişen rutini, arından dünyayı terk eden insanların akıbetini de ortaya çıkaracaktır. Çocuklarında izleyebileceği harika bir bilim kurgu animasyon filmi Wall-e.

Cloverfield – Canavar

Cloverfield - Bilim Kurgu Fantastik Filmler

Cloverfield ( Fantastik Bilim Kurgu Filmleri )

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Matt Reeves

Yapım yılı: 2008 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi bilim kurgu filmi ödülü (2008) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Lizzy Caplan, Jessica Lucas, T.J. Miller, Michale Stahl-David ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 85 dk

Konusu: Film önerileri bilim kurgu dalında olunca dikkat çekenlerden bir tanesi Cloverfield.

Newyork’da bir barda oturan insanların aniden gelen bir patlama sesiyle yaşadıkları kaos ile başlayan filmde canavarların istilası söz konusudur. Bütün şehirde hakim olan korku, panik ve bu insanların istila sırasındaki öykülerini anlatır. Bilim kurgu korku filmleri sevenlerin şans vermesini öneririm.

2012

2012 - Bilim kurgu en iyi filmler

2012 (En iyi bilim kurgu filmler)

IMDB Puanı: 6.0

Fragman

Yönetmen: Roland Emmerich

Yapım Yılı: 2009 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): John Cusack, Chiwetel Ejiofor, Amanda Peet, Oliver Platt, Thandie Newton, Danny Glover ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 158 dk

Konusu: 2012, listedeki imdb puanı en düşük filmlerden. 2012 yılına gelmeden önce 2012 yılına ait bir teori ya da kehanet diyebileceğimiz ”kıyamet yılı” söylemlerinin yaygınlaştığı bir dönemde vizyona giren film, mayaların takviminin 21 Aralık 2012 tarihinde son bulmasından esinlemiştir.

Dünyanın gerçekte yaşadığı bu korkunun kurgulaştırıldığı ve kıyamet sonrası kalan insanların hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı filmde; bir jeofizik araştırmacısının güneşten gelen radrasyon akımının dünyayı etkilemeye başladığını keşfeder.

Tehlikeyi anlatmak ve önlem alınması sağlamak için devlet yetkilelerine ulaşmaya çalışır. Yetkililer ise yaklaşmakta olan kıyamete karşı önlem olarak kendilerini ve ailelelerini korumak için sığınaklar yapmaya koyulur. Bu sırada tüm dünyada meydana gelen doğal afetlerin haberleri gelmeye başlamıştır bile…

Gamer – Oyuncu

Gamer - imdb puanı yüksek bilim kurgu filmleri

Gamer – en iyi 10 bilim kurgu filmi

IMDB Puanı: 6.0

Fragman

Yönetmen: NeveldineTaylor

Yapım Yılı: 2009 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Gerard Butler, Michael C. Hall, Amber Valletta, Logan Lerman, Terry Crews, Sam Witwer ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 94 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listesi ndeki bir başka yapım ise ”teknoloji distopyası” diyebileceğimiz Gamer. Toplumdan uzak bir hayat süren ve oldukça zengin olan olan Ken Castle, insan zihnini kontrol etmek üzere kurulu ve içindeki karakterlerin gerçek insanların olduğu çok oyunculu bir online oyun geliştirir.

İnsanın içinde saklı kalmış bütün arzuların serbestçe ortaya çıkmasına neden olan bu tehlikeli oyunda bir idam mahkumunun hikayesini izleriz. Başka seçeneği olmadığı için oyunun içinde yer alan ve oldukça popüler olan Kable’ı rock yıldızı olan Simon yönetecektir.

İmdb puanı listedeki diğer filmlere göre düşük olmasına rağmen, teknoloji ve insanın halen çözülemeyen bilinçaltının derinliklerine farklı bir bakış açısı sunuyor Gamer.

District 9 – Yasak Bölge

District 9 - Uzay Bilim Kurgu Filmleri

District 9 (Bilim Kurgu Uzay Filmleri)

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

Yönetmen: Neill Blomkamp

Yapım yılı: 2009 | Ülkesi: Yeni Zellanda – Afrika | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi uluslararası film ödülü (2010) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jason Cope, Nathalie Boltt, Robert Hobbs, Sharlto Copley ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 112 dk

Konusu: Bilim kurgu film öneri listesindeki bir diğer isim District 9. Film, 1982 yılında bir uzay gemisinin dünyaya gelmesi ile başlar. Fakat diğer uzaylı kurgularının tam tersi bir bakış ile hikaye devam eder.

Gelen uzaylıların gezegenlerinde yaşam tükenmiştir ve kalan canlılar dünyaya sığınmışlardır. Filme adını veren ”district 9” insanların uzaylıları kapattıkları bölgenin adıdır. Gelen misafirleri inlecemek için kurulan bir kuruluş ise amacından saparak bu görevi güç ve para için kullanmak ister. Sonrasında gelişen olaylar ise oldukça rahatsız edicidir. Uzay bilim kurgu filmlerinden bambaşka bir çerçevede işlenmiş güzel bir örnek District 9.

Star Trek – Uzay Yolu (2233 – 2258 )

Star Trek 2009 - Bilim Kurgu Film Tavsiye

Star Trek 2009 ( Bilim Kurgu Film Önerileri )

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

Yönetmen: J.J Abrams

Yapım yılı: 2009 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi makyaj ve saç tasarımı oscar’ı (2010) | Saturn en iyi makyaj ödülü (2010) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): John Cho, Zchary Quinto, Ben Cross, Bruce Greenwood, Simon Pegg, Chris Pine ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

 Süre: 127 dk

Konusu: En iyi filmler bilim kurgu dalında olduğunda, içinde onca film ve dizi barındıran yıllarca ilmek ilmek dokunmuş ve artık kendine özel bir dünya oluşturmuş bir seri olan Star Trek’e tabii ki yer verdim.

Serinin bu filminde; gelecekte gezegenin yok edilmesinin üzerine, geçmişe yani 2233’e gidilir. Bir kahramanın babasının ödürülmesi üzerine meşhur mücadele 2233 yılında yeniden başlar. Bu sefer karakterlerimizin gençlik hallerini izleriz. En iyi aksiyon bilim kurgu filmlerinin başını çeken uzun soluklu bir öykü.

Moon – Ay

Moon - Uzay bilim kurgu filmleri

Moon ( Bilim Kurgu Uzay Filmleri )

IMDB Punaı: 7.9

Fragman

Yönetmen: Duncan Jones

Yapım yılı: 2009 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Sam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott, Rosie Shaw ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 97 dk

Konusu: En güzel bilim kurgu filmleri listesinde olan Moon, özgün bir içeriğe sahip. Ay’da Dünya için daha verimli bir yakıt türü (helyum-3) bulan şirket olan Lunar İndustries, Sam isimli bir astrontla 3 yıllık bir anlaşma imzalar.

Sam 3 yıl boyunca Ay’ın karanlık tarafında kalacak ve makinelerin topladığı bu yakıtı dünyaya gönderilmesindeki koordineyi sağlayacaktır. Üç yıl boyunca sadece yapay zeka bir bilgisayarla iletişim kuran Sam, süre dolmak üzereyken bazı psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Halüsülasyonlar görmeye başlayan astronot, yalnızlıktan mı bu hale gelmiştir yoksa perde arkasında başka bir olay mı gelişmeye başlar ? Beyin yakan bilim kurgu filmleri arasındadır.

Mr.Nobody – Bay Hiçkimse

Mr. Nobody - Bilim Kurgu Film Tavsiye - Bilim Kurgu Film Öneri

Mr Nobody (Bilim Kurgu Film Tavsiyeleri

IMDB Puanı: 7.8

Fragman

Yönetmen: Jaco Van Dormael

Yapım yılı: 2009 | Ülkesi: Belçika-Kanada-Fransa-Almanya | Dil: İngilizce

Ödüller: Venice film festivali biografilm ödülü (2009) ve ayırca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger, Linh Dan Pham ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 140 dk

Konusu: Mr. Nobody, bilim kurgu öneri listesindeki diğerlerine göre benzeri olmayan bir kurguya sahip. Filme ismini de veren Bay Hiçkimse (Nemo), 2092 yılında ölümsüzlüğü bulan insanlar arasındaki 117 yaşındaki tek ölümlüdür.Hayatının son gülnlerinde olan Nemo, bir hastanede yatmaktadır ve diğer insanlar sms oylaması ile Nemo’nun yapay yollarla ölümsüzleştirilmesi veya herhangi bir müdahele yapılmaması için oy kullanacaktır.

Nemo’nun geçmişine ait hiçbir kayıt yoktur ve karar verecek olanlara bilgi sağlamak için bir gazeteci onunla röportaj yapar. Nemo’ya geçmişi hakkında sorular sorulmaya başlanınca, küçük bir çocukken hayattaki ilk seçimine gider Nemo. Bir tren istasyonunda annesi ile mi gitmeli babası ile mi kalmalı. İşte bu andan sonra seçimleri ve seçimlerinin doğurduğu olaksılıklar çıkar ortaya.

Paralel evren, sicim teorisi, kaos teorisi gibi konuların senaryoyla harmanlandığı çok başka bir açıdan zaman yolculuğu başlar. Mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri nden bir tanesi.

Avatar

Avatar - en iyi bilim kurgu filmleri

Avatar (Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7,8

Fragman

Yönetmen: James Cameron

Yapım Yılı: 2009 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi sinematografi, ne iyi görsel efektler, en iyi yapım tasarımı oscar’ları (2010) | Altın Küre en iyi yönetmen, en iyi drama ödülleri (2010) | Bafta en iyi yapım tasarımı, en iyi görsel efektler ödülleri (2010) | Saturn en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi muzik, en iyi yapım tasarım, en iyi bilim kurgu filmi, en iyi özel efektler ödülleri (2010) | Venice Film festivali en iyi yaratıcı 3D film ödülü (2010) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Stephen Lang, Michelle Rodrigueaz, Sigourney Weaver ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 162 dk

Konusu: Listedeki en özgün filmlerden bir tanesi de Avatar. Efsaneleşmiş filmlerin yönetmenliğini yapan James Cameron, yine bol ödüllü bir yapım ile karşımızda. 22.yy’da yaşadığımız dünya insan eliyle tüm hızıyla bozulmaya devam ederken, bir Amerikan şirketi Pandora isimli bir gezegeni gözlemlemeye başlar. (Pandora: yunan miyolojisindeki tüm kötülüklerin kaynağı olarak lans edilen çok güzel bir tanrıça !!)

Pandora’da yaşayan Navi’ler görünüşleri itibariyle insan soyundan çok farklı yaratıklar. Gezegenlerinin doğası ile uyumlu bir şekilde kabile halinde yaşamaktadırlar. Şaman kültürünü ve felsefesini izleriz aslında Navi ırkının yaşantısında. Ağaçlarla çok özel bir bağları vardır ve onlarla iletişim halindedirler.

Onları gözlemleyen Dünyalılar ise onlar için çok kutsal olan bir ağacın dibindeki bir enerji kaynağının peşindedirler. Kutsal ağacı ve belki bütün gezegenlerini yok etmek için gelecek olan Dünyalılara karşı ise kendi içlerineki barıştan çok uzak davranmak zorunda kalacaklardır. Dünyadaki şirket bunun farkında olduğu için bir program geliştirir.

İsmi Avatar. Bu Program sayesinde Navi’leri klonlayabilecekler ve aralarına sızabileceklerdir. İşte bu program sayesinde dönüşüm geçirip Navi’leşen ve Pandoraya gidecek olan eski bir askerin hikayesi filmi bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Eğer hala izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken bir bilim kurgu filmidir Avatar.

Inception – Başlangıç

Inception - en güzel bilim kurgu filmleri

Inception ( En iyi bilim kurgu filmler )

IMDB Puanı: 8.8

Fragman

Yönetmen: Christopher Nolan

Yapım yılı: 2010 | Ülkesi: ABD – İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi ödülleri en iyi görüntü yönetmeni, en iyi ses kurgusu, en iyi görsel efektler oscar’ları (2011) | Bafta ödülleri en iyi yapım tasarım, en iyi ses, en iyi görsel efektler ödülleri (2011) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi yönetmen, en iyi muzik, en iyi görsel efektler ödülleri (2011) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (2011) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 148 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmler listesindeki efsanelerden olan İnception, hem imdb puanı hem de aldığı ödüllerle başarısını da kanıtlıyor. Dom Cobb, gizemli bir yeteneğe sahiptir ve bu yeteneğini hırsızlık yapmakta kullanır. İnsanların en savunmasız olduğu rüya anında bilinçaltlarındaki fikirleri çıkartıp bu fikirleri isteyen şirketlere satmaktadır.

Bir gün büyük bir yapılanmadan tehlikeli ve farklı bir teklif alır ve ekip arkadaşlarıyla birlkte teklifi ksbul eder. Bu sefer insanların biliçaltlarından fikir çalmayacaklardır. Bilinçaltlarına fikri yerleştireceklerdir. Dünyanın en iyi bilim kurgu filmlerinin arasına kolaylıkla girebilecek özgün bir yapıt.

Source Code – Yaşam Şifresi

Source Code - Bilim kurgu macera filmleri -

Source Code (Aksiyon Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: Duncan Jones

Yapım yılı: 2011 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller:  Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 93 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listesindeki bir başka isim Source Code. Yüzbaşı Colter Stevens, kendini birdenbire Chicago’daki bir banliyo treninde bulur . Karşısında bir kadın oturmaktadır ve kendisini tanıyordur.

Olayın şokuyla tuvalete gider ve aynada başka bir yüz, cüzdanındaki kimlikte de bir sınıf öğretmeninin ismi yazmaktadır. Sonrasında bir görevli tarafından yaşadığı durumun bilgisi verilir. Hükümet tarafından yürütülen bir görevin içindedir. Colter, trene bombalı saldırı yapacak olan ve sonrasında daha büyük bir eylem gerçekleştireceği düşünülen kişi veya gruba dair bilgi toplaması için görevlendirilmiştir.

Kuantum mekaniği içeren bir program sayesinde kişi, başka bir zaman ve boyuta 8 dakikalığına gönderilebilir. Colter bu 8 dakikada, patlamayı planlayanlar hakkında bilgi toplamak zorundadır. Akisyon bilim kurgu film önerileri arayanlar için güzel bir seçenek Source Code.

Rise Of The Planet Of The Apes – Maymunlar Gezegeni:Başlangıç

Rise of The Planet of The Apes - Fantastik Bilim Kurgu Fİlmi

Rise of The Planet of The Apes (Fantasitik Bilim Kurgu Filmler)

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: Rupert Wyatt

Yapım yılı: 2011 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilzce

Ödüller: Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi yardımcı oyuncu, en iyi özel efektler ödülleri (2012) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): James Franco, Freida Pinto, Brian Cox, Tom Felton ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 105 dk

Konusu: Bilim kurgu en iyi filmler öneri listesindeki yıllarca süren bir serinin devam filmlerinden olan Rise of The Planet of The Apes.1968 yılında çekilen filmin ardından yeni bir serinin başlangıcı olacak hikaye, San Fransisco’da 2011 yılında geçiyor.

Maymunların zekası ve zeka gelişimi üzerinde araştırmalar yapan bir grup mühendis, Alzaymır hastalığına yeni bir ilaç geliştirmek üzere çalışmalar yürütmektedir. İçlerinden bir mühendis, bir maymunun diğerlerinden daha fazla gelişim gösterdiğini farkeder ve aralarında bir iletişim kurmaya başlarlar. Bu iletişim duygusal bir bağ kurmalarına yol açar.

Böylelikle, maymunlar ve insanların yıllar sürecek olan yeni ortak hayatları ve filmin asıl hikayesi başlar. Son 10 yılın en iyi bilim kurgu filmleri arasında olmayı hak ettiğini düşündüğüm bir yapıt.

TRON – TRON EFSANESİ

Sürükleyici bilim kurgu filmleri - Tron Legacy

Dünyanın en iyi bilim kurgu filmleri – Tron Legacy

IMDB Puanı: 6.8

Fragman

Yönetmen: Joseph Kosinski

Yapım yılı: 2011

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Jeff Bridges, Garrett Hedlund, Olivia Wilde

Süre: 96 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Tron Efsanesi, bilim kurgu film önerileri bulunan bu listedeki sıradışı konusuyla dikkat çeken bir yapımdır. ”Kendi yaratımına hapsolmak” bu filmin bana hissettirdiği en belirgin duygu oldu.

Kevin Flynn, 27 yaşında, teknoloji meraklısı bir gençtir. Kevin henüz çocukken babası Sam Flynn, aniden ve iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur. .Sam ortadan kaybolmadan önce , çok ünlü ve başarılı bir bilgisayar oyunu firmasının sahibidir.. Kevin bir gün babasının atölyesine gider ve ondan bir iz, nerede olabileceğine dair bir ipuçu aramaya koyulur.

Çok yakın bir arkadaşıyla birlikte, bulduğu ipuçlarını takip ederken kendilerini bambaşka sanal bir dünyanın içinde bulurlar. Bilgisayar oyunu severler lütfen izleyin, kaçırmayın bu filmi =)

IN TIME – ZAMANA KARŞI

güzezl bilim kurgu filmleri - in time

izlenebilecek bilim kurgu filmleri – in time

IMDB Puanı: 6.7

Fragman

Yönetmen: Andrew Niccol

Yapım yılı: 2011

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Justin Timberlake, Amanda Seyfried, Cillian Murphy 

Süre:  109 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Bilim kurgu filmleri listesindeki, bilim ile özgün kurgu yapabilip dünyanın geleceğine farklı bir bakış açısı gtirn filmlerden In Tıme. Filmin konusu 2169 yılında geçiyor.

Başkarakter Will Salas bir yanlışlık sonucu cinayetten tutuklanır. Bu hükümden kurtulmasının tek şansı ise içinde bulunduğu sistemi çökertmektir. 2169 yılında dünyanın içinde bulunduğu sistemin başı zaman ile derttedir. 25 yaşından itibaren yaşlanmayan fakat ölmemek için zamana ihtiyaç duyan insanlar vardır artık. Zaman para ile satın alınıyor, ödünç alınıyor, hatta zaman hırsızlığı yapılıyordur.

Zenginler, ellerindeki para ile fakirlerin zamanını satın alıp kendi ömürlerine eklerken, fakirler zamansızlıktan ölüyorlardır. Will Salas’ın kendin kurtarabilmek için, tüm dünya insanlarına hakim olan bu sistemi çökertmeye çalışmasını izleyeceğiz.

Melancholia – Melankoli

Melancholia - Mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

Melancholia ( Bilim Kurgu Fim Tavsiyesi )

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Lars Von Trier

Yapım yılı: 2011 | Ülkesi: Danimarka – İsveç – Fransa – Almanya | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kadın oyuncu ödülü (2012) | Cannes Film Festivali en iyi kadın oyuncu ödülü (2011) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Kirsten Dunst, Charlotte Giansbourg, Alexander Skarsgard, Brady Corbet ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 135 dk

Konusu: Bilim kurgu filmleri listesi içinde başrolün bir kadın olduğu ve olayların tamamen onun etrafında geliştiği nadir yapıtlardan Melancholia. Film, aksiliklerle başlayan bir düğünün gelini olan Justine’nin metoforlarla dolu hikayesini anlatıyor. Açılış sahnesindeki görüntüleri, hikaye bitince tekrar izlediğimizde anlam kazanıyor.

Justine, kendi düğününde umarsız tavırlarıyla dikkat çeker. Zaten düğün günü boyunca da normal bir gelinin yapmadığı bir sürü şey yapacaktır. Tüm bu davranışlarını ve ruh halini ise zaten yok olmak üzere olan dünyaya bağlamaktadır. Yönetmen, filmdeki bütün akışında hikaye içinde semboller ve sorular ile bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor.

Melankoli gezegeni yaklaşıyor. Filmin içinde savaş, aksiyon, silah olmadan insanın kendisinde zaten var olan gerilimi işleyebilen ve en çok beğenilen bilim kurgu filmleri arasında yer alan çok uluslu bir eser.

Limitless – Limit Yok

Limitless - Efsane bilim kurgu filmleri

Limitless ( Beyin yakan bilim kurgu filmleri )

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen: Neil Burger

Yapım yılı: 2011 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Bradley Cooper, Abbie Cornish, Robert De Niro, Andrew Howard ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 105 dk

Konusu: En iyi filmler bilim kurgu dalında olan bu listede özgün bir senaryo örneği Limitless. Alan Glynn’in ilk romanı ”Karanlık Alanlar”dan uyarlanan film bir yazarın hayatını konu alır. Eddie Mora karısından ayrılmış, düzensiz ve verimsiz bir dönem yaşamaktadır.

İçki ile oldukça yakın bir ilişkisi vardır ve yeni bir şeyler üretmekten çok uzaktır. Bir gün eski karısının erkek kardeşi ile karşılaşır ve uyuşturucu olarak düşündüğü bir hap ile tanışmasına vesile olur bu karşılaşma.  ”Nzt48” isimli bu haptan kullandığında bir anda beyninde bir şeyler değişir. Yeni romanına başlar ve çok hızlı ilerler.

Bunun yanında başka şeyleri de müthiş bir akıcılıkta yapmaya başlar. Romanı bitmeden hap bitmiştir ve devamını edinmek kolay olmayacaktır. Limitless, Vaktinizi ayırdığınıza değecek farklı ve kaliteli bilim kurgu filmleri nden.

Another Earth – Başka Bir Dünya

Another World - izlenmesi gereken filmler bilim kurgu

Another World (Bilim Kurgu Film Öneri)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Mike Cahill

Yapım yılı: 2011 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Brit Marling, William Mapother ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 92 dk

Konusu: Bilim kurgu film tavsiyeleri listesindeki bir başka film, Enother Earth. Bir sabah uyanıyorsunuz ve gökyüzünde oldukça büyük bir gezegen görüyorsunuz. Filmin hikayesi böyle başlıyor.

Dünyaya ve ay’a çok yakın ve her geçen gün büyüyen bir gezegen ortaya çıkar. Bu yeni gezegen insanlarda farklı korkular ve heyecanlar yaratırken iki insanın kötü bir ”tesadüf” eseri karşılaşması hikayeye paralel şekilde gerçekleşir.

Film, yeni gezegene düzenlenecek yolculuk ve insanların hem kendileri hem de diğerleri ile hesaplaşmaları ardından ortaya çıkan sırlalarla devam eder. Kendi içinize yolculuk yapmak için izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerinden olan Enother Earth’e bir şans vermelisiniz.

Paul 

Paul - Komik ve macera bilim kurgu filmleri

Paul (Komedi Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Greg Mottola

Yapım yılı: 2011 | Ülkesi: İngiltere – ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Simon Pegg, Nick Frost, Jason Bateman, Bill Hader ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 104 dk

Konusu: Bilim kurgu film önerileri listesinde uzaylılarla ilgili yapılmış yapımlardan bir tanesi Paul. Dünyaya düşen bir uzay gemisinde kurtulan tek uzaylı olan paul ile Comic.com isimli bir çizgiroman fuarına katılmak için yola düşen iki çizgi roman fanatiğinin karşılaşması ile başlayan hikaye, bir çok uzaylı filminin aksine oldukça eğlenceli ve sempatik bir uzaylı kahramanı anlatır. Hikaye, bu üç kişilik takımın maceralarını konu alır. Uzaylılarla ilgili yapılmış olan vakit ayırıp izlenebilecek bilim kurgu filmleri arasında Paul.

X (Man): Firs Class – X (Man): Birinci Sınıf

X Man First Class -bilim kurgu en iyi filmler

X Man First Class – (Film önerileri bilim kurgu)

IMDB Puanı: 7.7

Fragman

Yönetmen: Matthew Vaughn

Yapım yılı: 2011 | Ülkesi: İngiltere – ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi makyaj ödülü (2012) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): James McAvoy, Michael Fassbender, Rose Byrne, January Jones, Oliver Platt ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:  132 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri derlemeye çalıştığım bu listede bir Marvel yapımı X (Man): Firs Class. Jeff Parker’in yazıp Roger Cruz’un çizdiği aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan X Man efsanesinin devam filmlerinden bir tanesidir X (Man): Firs Class. kahramanların doğuş hikayesidir diyebiliriz aslında.

Bu filmde geriye gidip, mutantların henüz dünyaya ayak basmadan önceki gençlik dönemlerini izleyeceğiz. Dünyanın seyrini değiştiren olayların Nazi Almanyası sırasındaki gelişiminin perde arkası, bu olayların ardındaki gizemi konu alan film, X Man serisi içinde akıllardaki bir çok soru işaretine cevaplar sunarken sonrası için yenilerini bırakacak.

LOOPER – TETİKÇİLER

En iyi bilim kurgu aksiyon filmleri - Looper

Aksiyon macera bilim kurgu filmleri – Looper

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen: Rian Johnson

Yapım yılı: 2012

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt

Süre: 118 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Bilim kurgu film önerileri listesindeki gelecek zaman yapımlarından biri de Looper.

2074 yılında geçen hikayede zaman yolculuğu keşfedilmiştir ancak doğurabileceği sorunlardan dolayı yasaklanmıştır. Bu teknoloji yasadışı işler yapan bir grubun eline geçmiş ve artık oldukça zor olan insan öldürmek için kullanılmaktadır.

Öldürecekleri insanları 30 yıl öncesine gönderirler ve 2044 yılında bekleyen tetikçiler gönderilen insanları öldürmekle görevlidir. Joe isminde bir Looper 2044 yılında gelecekten gönderilen insanları öldürerek kazandığı paralarla rahat bir yaşam sürmektedir. Taa ki öldürülmek üzere gönderilen yeni bir zaman yolcusu ile karşılaşana dek..

En iyi bilim kurgu aksiyon filmleri arasında yer alan Looper, oyuncu kadrosu ile de dikkat çekmektedir.

The Hunger Games – Açlık Oyunları

The Hunger Games - mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

The Hunger Games (En çok izlenen bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Gary Ross

Yapım Yılı: 2012 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kadın oyuncu ödülü (2013) | Grammy görsel medya için yazılmış en iyi şarkı ödülü (2013) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jennifer Lawrence, Josh Hutchercon, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 142 dk

Konusu: Suzanne Collins’in aynı adlı romanında uyarlanan filmin konusu gelecekte geçmektedir. Kuzey amerika bazı felaketler sonucu güçsüz kalmış ve yerine Panem isminde bir ülke kurulmuşturç Panem 12 eyalet ve bir başkentten oluşur.

Distopik bir yönetim şekline sahip ülkenin bütün televixyonlarında cenlı yayınlanan bir oyunudur ”The Hunger Games”. Her eyaletten bir kız bir de erkek çocuk-gençler seçilir ve biribirleri ile ölümcül bir yarışın içine sokulur.

Bir eyaletten seçilen bir kızın yerine geçen ablası ile aynı eyaletten seçilen erkek yarışmacının, kendilerinden daha avantajlı olan rakiplerine ve ölüme karşı olan mücadelesini izleyeceğimiz filmde, her izleyenin kendi içinde sorgulayacağı bir çok konu mevcut. Gelmiş geçmiş en iyi 100 bilim kurgu filminin arasında yer alabilecek olan izlemeye değer bir yapım  The Hunger Games.

Dredd – Yargıç Dredd

Dredd - Bilim Kurgu Filmi

Dredd ( En iyi bilim kurgu filmler )

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: Pete Travis

Yapım yılı: 2012 | Ülkesi: Güney Afrika – ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Karl Urban, Olivia Thrilby, Lena Headey, Wood Harris ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 95 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listesi Judge Dred’siz olmazdı. Film, atom çağı olarak aktarılan gelecekte bir döneme geçer. Bir çok şeyin değiştiği gibi şehirler de değişmiştir. Tek bir şehirde yüzbinlerce insanın yaşadığı megapoller, gökdelenlerle dolu haldedir.

Suç oranları ve çeteleşme de oldukça yüksek olan bu yeni düzende devlet; yargılama, cezalandırma ve cezayı uygulamanın tümünü polislere vermiştir.Bu kadar geniş yetki alanına sahip polisler ise oldukça acımazsızlaşmışlardır.

Böyle distopik bir dönemde, yaptığı başarılı işlerden dolayı ün kazanmış yargıç Dredd’in hikayesi anlatılır. Dredd ile göreve yeni başlamış bir polis, büyük bir çetenin içinde binlerce çalışanının olduğu bir gökdelene girmeleri ile başlar hikaye. on 10 yılın en iyi bilim kurgu filmleri arasında mutlaka değerlendirilmesi gereken bir yapıt Judge Dredd.

Prometheus

Prometheus - Fillm önerileri bilim kurgu

Prometheus (Bilim Kurgu Film Önerileri)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Ridley Scott

Yapım yılı: 2012 | Ülkesi: İngiltere – ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, Idris Elba, Charlize Theron ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 124 dk

Konusu: Prometheus; bilim ile kurguyu, felsefe ile mitolojiyi, aslında insanın içindeki daima çözmeye çalıştığı girdapları özenle harmanlamış bir film. Hayatı anlamlandırma arayışında olanlar için, ölmeden önce izlenecek bilim kurgu filmleri arasında olmalı mutlaka.

İsmini Yunan Mitolojisindeki bir karakterden alan film; insan ırkının köklerinin, yaşamın başlangıcının izini süren bir ekibin öyküsünü anlatıyor. Ekip, insanlığın yüzyıllardır peşinde olduğu son derece iddialı bir amaç için Prometheus isimli uzay araçları ile evrenin derinlerine yolculuk ederler.

Varoluş felsefesi, evren teorileri ile dolu bir macera başlar. Uzay konulu bilim kurgu filmi izlemeyi sevenlere satır aralarında daha a fazlasını vaad eden bir yapıt.

Chronicle – Doğaüstü

Chronicle - Bilim Kurgu Fantastik Filmler

Chronicle (Fantastik Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Josh Trank

Yapım yılı: 2012 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Dane DeHaan, Alex Russel, Michael B. Jordan, Michael Kelly ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 83 dk

Konusu: En iyi filmler bilim kurgu dalında olan bu listede mistik olayların yaşandığı bir konuya sahip nadir fimlerden Chrnicle. Üç liseli çok yakın arkadaşın tesadüfen buldukları bir tünelin içine girmeleri ile başlar hikaye. Tünelin içinde bir güç, bu gençlere kendi gücünden birer parça verir.

Verdiği bu parça ile önce eğlenmeye başlayan gençlerin gittikçe karanlıklaşan yanları ortaya çıkar ve olaylar korkunç bir hal almaya başlar. Kaliteli içeriğine rağmen fazla bilinmeyen bilim kurgu filmlerinden olan Chronicle’yi meraklılarına tavsiye ederim.

Cloud Atlas – Bulut Atlası

Cloud Atlas - Kaliteli bilim kurgu filmleri

Cloud Atlas (Macera Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen: Lana Wachowski

Yapım yılı: 2012 | Ülkesi: Almanya – ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kurgu, en iyi makyaj ödülleri  (2013) ve ayrıca bkz: Tüm Diğer Ödüller

Oyuncular (başroller): Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:  172 dk

Konusu: Bu listedeki, senaryosuyla kaliteli bilim kurgu filmleri arasına kolaylıkla girebilecek bir yapım Cloud Atlas. David Mitchell’in aynı adlı romanından uyarlanan film 1850 yılında başlar. Hikayede 6 farklı zamanda 6 farklı insanın hayatının nasıl iç içe geçtiği, biribirleriyle olan bağları anlatılmaktadır.

Hepsinin farklı hayatları ve hikayelerinde farklı kırılma noktaları yaşanır ve bir şekilde kararları ve davranışları birbirlerinin hayatlarına etki eder. Hem de her biri farklı zaman diliminde ve dünyanın farklı yerlerinde yaşarlarken. Bu karmaşık olay örüntüsünün içinde reenkarnasyonun, kuantum ilkelerinin ve edebiyatın kurguya işlenmiş hallerini bulacağınız film oldukça zengin bir içeriğe sahip.

PACIFIC RIM – PASİFİK SAVAŞI

Bilim kurgu filmleri en çok izlenen - Pacific Rim

En beğenilen bilim kurgu filmleri – Pacific Rim

IMDB Puanı: 6.9 

Fragman

Yönetmen: Guillermo del Toro

Yapım yılı: 2013

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Idris Elba, Charlie Hunnam, Rinko Kikuchi

Süre: 132 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD- İngilizce

Konusu: Pasıfıc Rim; 2013 yılında çekilen ve 2020’li yıllarda dünya insanının başına gelen bir felaketin kurgusudur.

Dünyaya Pasifik Okyanusundan yayılan, insan türünden farklı ve bizim boyutumuzdan olmayan varlıklar, tüm kaynakları ve canlıları tüketmeye başlamıştır. İnsan soyun tükenme tehlikesine karşılık ülkeler birleşerek dev robotlar üretiler. Jaegers adını verdikleri bu robotlar iki pilot tarafından yönetlimektedir. İlk etapta bu dev robotlar dünyayı yok etmekte olan varlıkları püskürtmekte başarılı olurlar ancak bu varlıklar kendilerini onarıp yenileme özelliğine sahiptir. İnsanların umutları tükenmek üzereyken eski bir pilot yeniden umutları yeşertecektir.

Keyifle ilenecek billim kurgu filmlerinden biri olan Pasıfıc Rım, çekimleri açısından da oldukça başarılı bir görsel şölen sunuyor.

ELYSIUM – YENİ CENNET

izlenmesi gereken filmler bilim kurgu - Elysium

Bilim kurgu en iyi filmler – Elysium

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

Yönetmen: Neill Blomkamp

Yapım yılı: 2013

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley

Süre: 109 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Elysium, bu listedeki distopik filmlerden bir tanesi. 2154 yılının dünyasına açıyoruz gözlerimizi.

Bu tarihlerde dünya nüfusu oldukça artmış, kaynaklar oldukça azalmıştır. Varlıklı kesimin çoktan terk ettiği gezegen, robotlar tarafından yönetilmektedir. Bu robotları da tabii ki başka gezegende yaşamaya başlayan bir grup insan yönlendirmektedir.

Dünyada kalan nüfusun büyük kısmı ise, tehlikeli işlerde çalıştırılıyordur ve neredeyse hiç bir hak ve özgürlüğe sahip değillerdir. Bu şanssız insanlardan biri olan Max, ölümcül bir darbe alır ve asıl hikaye bundan sonra başlar. Geleceğe dair oluşturulan senaryoları izlemeyi sevenler için güzek bir tercih olacaktır.

Coherence – Paralel Evren

Cohorence - yabancı bilim kurgu filmleri

Cohorence (İİzlenebilecek bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: James Ward Byrkit

Yapım Yılı: 2013 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Emily Baldoni, Maury Sterling, Nicholas Brendon ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 88 dk

Konusu: İzlenmesi gereken filmler bilim kurgu dalında oluşturulan bu listede, fizik teorilerinden esinlenilmiş bir kurgu da Coherence. Dünya üzerinden bir kuyruklu yıldızın geçtiği gece, evli bir çift arkadaş gruplarını evlerine davet eder.

Hepsi çift olan 8 kişi akşam yemeği için masaya toplandığı sırada; telefonlar, internet ve elektrik bir anda işlevsiz hale gelir. Dışarı baktıklarında, civarda sadece bir evin ışığı yanmaktadır ve içlerinden iki kişi o eve gidip sabit telefonları olup olmadığını sormak ister. Sonrasında yaşananlar birbirinin içine geçmiş anlardan ibaret bir labirente dönüşür.

Kuantum fiziğinin ilkelerini özellikle eşzamanlılık, paralel evrenler teorilerini merak ediyorsanız ilginizi çekecek bir konuya sahip olan Coherence, umarım başka senaryoların takip edeceği, konusunda öncü olan filmlerden bir tanesidir. Son on yılın en iyi bilim kurgu filmleri arasına girebilecek bir yapım.

World War Z – Dünya Savaşı Z

World War Z - efsane bilim kurgu filmleri

World War Z (Ödüllü bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Marc Forster

Yapım Yılı: 2013 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi gerilim filmi ödülü (2014) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Brad Pitt, Mireille Enos, James Badge Dale, Matthew Fox ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 116 dk

Konusu: Bilim kurgu filmlerinin listelendiği bu yazının bir başka ”dünyanın sonu” temalı filmi World War Z. Max Brooks’ın 2006’da yazdığı aynı adlı romanından uyarlanan filmin, Brad Pitt hem başrolünü hem yapımcılığını üstleniyor.

Eski bir BM çalışanı Garry Lane ailesi ile birlikte arabada giderken birden trafik kilitlenir ve garip yaratıklar arabaya saldırmaya başlar. Filmin açılış sahnesi böyle başlar ve ardından öğreniriz ki düyaya yayılan bir virüs yüzünden insanlar mutasyona uğramaktadır. Dünyaya bir kaos hakimdir ve devletler, yönetimler yıkılmanın eşiğindedir.

Garry Lane, ailesini korumak ve eski mesleğiyle ilgili olarak bu virüsle savaşmak zorundadır. Konusu bakımından çok da özgün olmayanWorld War Z, oyunculukların başarısı ve aksiyon sahnelerinin bağlayıcılığı ile izlenebilir bir film.

Star Trek: İnto Darkness – Uzay Yolu: Bilinmeze Doğru

Star Trek: İnto Darkness - bilim kurgu filmi

Star Trek: İnto Darkness (Uzay bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.7

Fragman

Yönetmen: J.J Abrams

Yapım yılı: 2013 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): John Cho, Alice Eve, Bruce Greenwood, Simon Pegg, Chris Pine, Zoe Saldana ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:  132 dk

Konusu: Yıllarca süren devam filmleri ile popülerliğini koruyan serinin bu filminde, Atılgan’ın mürettebatı eve geri çağırılır. Döndüklerinde ise donanmalarının yerle bir olduğunu görürler. Bu bir terör saldırısıdır.

Kirk’in çözmesi gereken özel bir meselesi de vardır. Kirk bunun için bir maceraya atılırken, mürettebattaki diğer herkesin aşk, dostluk, arkadaşlık kavramlarında yaşam savaşı içinde sınavlar verecekleri bir hikaye başlar. İmdb puanından da anlaşılacağı üzere en sevilen bilim kurgu filmleri arasında her zaman ismini koruyan Star Trek, gelecek yıllarda da genişleyerek yoluna devam edecek gibi görünüyor.

Oblivion

Oblivon - Tom Cruise bilim kurgu filmleri

Oblivon (Distopik – distopya bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Joseph Kosinski

Yapım Yılı: 2013 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko, Andrea Riseboroug, Nikolaj Coster -Waldau ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 124 dk

Konusu: Listedeki distopik filmlerden biri olan Oblivion, kıyamet sonrası kurgusuyla dikkat çekiyor. 2077 yılında insanlar dünyadan kaçmak zorunda kalıp başka bir gezegende yaşamaya başlar. Uzaylılar dünyayı ele geçirmiştir ve Jack Harper, yanındaki iş arkadaşıyla birlikte dünyada bırakılmıştır.

Bir kulede yaşarlar ve istilacı uzaylıları etkisiz hale getirmek için oluşturulan bir makineden sorumludurlar. Bu iş için hafızası silinen Jack, geçmişi ile ilgili birşey hatırlamamaktadır fakat rüyalarında gördüğü şeyler onu bu konuda meraklandırır. Bir gün direnişçiler tarafından kaçırılır ve bildiği herşey tersyüz olur.

Buradan sonra hikayenin özgün kısmı başlar ve Jack ile birlikte izleyicinin de kafası oldukça karışacaktır. Tom Crouse’un tek başına sergilediği başarılı oyunculuk, çekimlerin ve müziklerin de başarısı ile birleşince oldukça doyurucu bir film ortaya çıkıyor. Tom Crouse bilim kurgu filmleri arayanlar için mükemmel bir seçenek.

Snowpiercer – Kar Küreyici

Snowpiercer - izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

Snowpiercer (En iyi bilim kurgu filmleri listesi)

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: Bong Joon-ho

Yapım yılı: 2013 | Ülkesi: Güney Kore – Çek Cumhuriyeti | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Chris Evans, Song Kang-ho, Tilda Swinton, John Hurt, Edd Harris ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 126 dk

Konusu: Snowpiercer, ”dünyanın sonu” temalı en son çıkan bilim kurgu filmleri nden. Jacques Lob ve Jean-Marc Rochette ‘in yazdığı  Le Transperceneige adlı çizgi romandan uyarlanan film, 2031 yılında geçiyor. Kiresel ısınma ile mücadele için yapılan bir deney ters teper ve dünya yeniden buzullarla kaplanır. Bir mühendis bu felakteti bir şekilde öngörebilir ve içinde bütün yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebildiği bir tren geliştirir.

Sürekli hareket eden küçük bir alternatif dünya. Bu trene binebilmek için ise ya çok yüklü miktarda paralar ya da işe yarayabilecek bir iş kabiliyeti gerekmektedir. Her şey gerçekleşip tüm insanlık donarak can verirken tren hazır haldedir. Tam hareket edeceği sırada ise hiç hesapta olmayan davetsiz misafirler dahil olur yeni dünyaya.

Trene ise yeni bir sınıf: Kuyruk.  İnsanın kurduğu dünya düzenini tüm çıplaklığı ile bir trende izleyeceğiniz ve kalan son insanların bile aynı kısır döngüdeki mücadelesini çok güzel işleyen distopik hikaye. Güncel bilim kurgu filmleri içinde başarılı bir senaryoya ve iyi oyunculuklara sahip, vakit ayırmaya değebilecek bir yapıt.

EK BİLGİ:Netflix, bilim kurgu filmleri nde beğenilen senaryoları dizileştirme projesinde Snowpiercer’ı değerlendirdi ve başarılı bir dizi ortaya çıktı. Bu uyarlama diziye de bir göz atmanızı öneririm.

Under The Skin – Derinin Altında

Under The Skin - Sürükleyici bilim kurgu filmleri

Under The Skin (Beyin yakan bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 6.3

Fragman

Yönetmen: Jonathan Glater

Yapım Yılı: 2013 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Scarlett Johansson, Jeremy McWilliams, Lynsey Taylor Mackay ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 108 dk

Konusu: Michael Faber’in aynı adlı romanından uyarlanan film, cansız bir kadın bedenindeki kıyafetleri çıkaran Laura ile başlar.Laura soyduğu cesedin kıyafetlerini giyer ve bir kamyonetle gezinmeye başlar İskoç’da yol kenarında. Nereden geldiği, ne yapmakta olduğu ve amacı bilinmeyen Laura, insan hislerinden tamamen soyutlanmış mekanik bir yapıya sahiptir.

Yol kenarında otostop çeken erkekleri arabasına alır ve sonrasında onlarla tek tek bir eve gider. Otostopçu erkekler öyle heyecanlıdırlar ve Laura öyle etkileyicidir ki sorgulamadan karanlığa girerler. Yavaş yavaş soru işaretleri çözülmeye başlarken, Laura ise insan gibi hissetmeye başladığı bir dönüşüm içine girer. Gerilim bilim kurgu filmleri sevenler için ve ayrıca Scarlett Johansson izlemek isteyenler için doyurucu bir performans filmi.

Her – Aşk

Her - en iyi fantastik bilim kurgu filmleri

Her (Fanntasik bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen: Spike Jonse

Yapım yılı: 2013 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi özgün senaryo Oscar’ı (2014) | Altın Küre en iyi senaryo ödülü (2014) | Saturn en iyi fantastik film, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi senaryo ödülleri (2014) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Joaguin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Scarlett Johanson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 126 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listesinde romantizmin bu kadar yoğun olduğu belki de tek örnektir Her. Yakın bir gelecekte artık birçok şey bilgisayar işletimcileri ile yapılırken, romantizm adına mektup yazmak nostaljik bir hediye durumundadır. Ve Theodore’nin mesleği insanların sipariş ettiği mektuplar yazmaktır.

Karısıyla ayrı evlerde yaşamaya başlayan Theoore dugusal bir boluğa düşer ve dönemin bir başka modası olan yapay zeka arkadaşlığını dener. İsmi Samantha olan bu yapay zeka ile sohbetleri hayatındaki tek heyecanı olmaya başlayan Theodore, gün geçtikçe bu eletronik ilişkiye bağlanır.

Aralarında oluşan şeyi cinsellik ve aşk olarak tanımlar ve gerçek olamayacak olan bu ilişki Theodore’ye pek çok şey sorulatır. Yapay zeka film senaryolarının çoğundan farklı bir bakış ile çekilmiş film, imdb puanı ve aldığı ödüllerle başarısını ortaya koyuyor.

The World’s End – Dünyanın Sonu

The World's End - en iyi kurgu filmleri

The World’s End (Bilim Kurgu Filmler Listesi)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Edgar Write

Yapım Yılı: 2013 | Ülkesi: ABD – İngiltere – Japonya | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Simon Pegg, Nick Frost, Paddy Considine, Martin Freeman, Eddie Marsan, Rosamund Pike ve ayrıcıa bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 109 dk

Konusu: Bu listedeki, devam filmi niteliğineki bir başka yapım da The World’s End. Üçlemenin önceki iki filmi Shaun of the Dead, Hot Fuzz kadar komedi ağırlıklı olmayan fakat izlediğimiz diğer bilim kurgu filmlerinin ciddiyetine de sahip olmayan özgün bir film The World’s End.

Yıllar önce Newton Haven adlı kasabada birlikte büyüyen 5 çok yakın liseli arkadaşın 20 yıl sonra terar bir araya gelmesini anlatır film. Gary King, bu arkadaş grubunun içinde diğerleri gibi bir hayat kuramamış, içki bağımlılığı olan bir karakterdir. Bir gün aklına gençliklerinde yaşadıkları bir olay gelir.

Tek gecede, kasabada bulunan on iki barda sırasıyla içki içebilmekten oluşan bir oyunları vardır ve bu oyuna altın mil ismini takmışlardır. Her seferinde son bara gelmeden sarhoş olan grup bir türlü maratonu bitirememişlerdir. The World’s End ismindeki bu son bara ulaşabilmek Gary’i tekrar heyecanlandırır ve eski arkadaşlarını bulur,ikna eder.

Gary dışında her birinin kendi hayatları ve sorumlulukları vardır fakat kasabaya gidip barlara girmeye başlayınca, herbirinin geçmişi tekrar aklına gelir ve bir hesaplaşma yaşamaya başlarlar. Tek amaçları Dünya’nın sonu isimli bara kadar ayık kalmak olan bu grubu hiç hesapta olmayan çok başka bir amaç ve sorumluluk beklemektedir. Komedi bilim kurgu filmleri parmakla sayılacak kadar az olduğundan, eğer bu tarzı seviyorsanız The World’s End’e bir şans vermelisiniz.

Gravity – Yerçekimi

Gravity - Bilim kurgu gerilim filmleri

Gravity (Oscar Ödüllü Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.7

Fragman

Yönetmen: Alfonso Cuaron

Yapım yılı: 2013 | Ülkesi: ABD |  Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi sinematografi, en iyi yönetmen, en iyi ses mikasjı, en iyi film müziği, en iyi ses kurgusu, en iyi görsel efekt, en iyi film kurgusu oscar’ları (2014) | Altın Küre en iyi yönetmen ödülü (2014) | Bafta en iyi yönetmen, en iyi sinematografi, en iyi ses, en iyi görsel efetler ödülleri (2014) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi özel efektler ödülleri (2014) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (2014) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris, Orgo Ignatiussen ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 90 dk

Konusu: Efsane bilim kurgu filmlerinden bir tanesidir Gravity. Film, ilk uzay görevine çıkan bir tıp mühendisi ve emekli olmadan önce son uzay görevine çıkan bir astronotun hikayesini konu alıyor. Dr. Ryan Stonn ve Astronot Mat Kowalski’nin görevleri bir uzay teleskopunu onarmaktır. Uzay mekiğinden çıkıp uzayın derinliklerine indiklerinde bir aksilik olur ve uzak mekiği yok olur. Karanlık uzayda sınırlı oksijenleriyle bir başlarına kalmışlardır. Son 10 yılın en iyi bilim kurgu filimlerinin arasına kolaylıkla girebilecek uzayın derinlerinde kaybolacağımız bir yapıt.

Ex Machina

Ex Machina - Bilim Kurgu Tavsiye

Ex Machina (Bilim Kurgu Film Tavsiye)

IMDB Puanı: 7.7

Fragman

Yönetmen: Alex Garland

Yapım yılı: 2014 | Ülkesi: ABD – İngitlere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi görsel efekt sscar’ı (2016) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Oscar Isaac ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 108 dk

Konusu: Yapay zeka konulu en yeni bilim kurgu filmlerinden olan Ex Machina, bu listedeki özgün senaryolardan bir tanesi.Dünyanın en çok tıklanan arama motorunun kurucusu ve sahibi Northan, şirket çalışanlarını bir yarışmaya tabii tutar ve kazananı kendi dağ evinde bir hafta misafir edecektir.

Genç bir yazılımcı olan Caleb yarışmayı kazanır ve kendini ne beklediğini bilmeden heyecanla o büyüleyici malikaneye gider. Her detayı zevkle yapılmış bu evde bir kişi daha vardır. Caleb kendini, Northan’ın planladığı gizli bir deneyin içinde bulur. Olay örgüsü, oyunculuk vs açısından en kaliteli bilim kurgu filmleri izlemek isteyenler için güzel bir seçenek olacaktır.

EVRİM – TRANSCENDENCE

Transcendence - Bilim Kurgu Film Tavsiyeleri Litesi

Transcendence – Bilim Kurgu Film Tavsiyeleri Litesi

IMDB Puanı: 6.3

Fragman

Yönetmen: Wally Pfister

Yapım yılı: 2014

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller):  Johnny DeppRebecca Hall, Morgan Freeman

Süre: 119 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Bu listedeki en iyi yapay zeka filmlerinden biri olan Transcendence’nin geçtiği zaman diliminde, dünyada yapay zeka teknolojileri oldukça popülerdir. Evrenin işleyişine çok meraklı olan Dr. Will Caster ve yine bir bilim insanı olan eşi ile birlikte ”bilinçli” bir yapay zeka hayalleri kurarlar ve bunun üzetine çalışırlar.

Bir grup karşıt militan kuvvet ise tüm bu olabilecek teknolojik gelişmelere karşı bilim insanlarını hedefe almışlardır. Bu amaçları doğrultısında Dr. Caster’in ölümüne neden olurlar ancak Caster’in eşi, kocasının ölümünden önce aldıkları kararı uygulayarak, zihnini bir kuantım bilgisayara aktarır. Bundan sonra olacaklar ise, öngörülemez halde büyük sonuçlar doğuracaktır.

Başrolde ünlü oyuncu Johnny Depp’in de olduğu bu bilim kurgu filmi, şimdilerde gelişmekte olan yapay zeka teknolojisinin ileriki yıllarda nereye evrileceğine dair bir gelecek senaryosudur. Yapay zeka film lerine ilgi duyanların oldukça keyif alacağı bir yapıt.

LUCY

Bilim kurgu film tavsiyeleri - Lucy

Film önerileri bilim kurgu – Lucy

IMDB Puanı: 6.4

Fragman

Yönetmen:  Luc Besson

Yapım yılı: 2014

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Scarlett JohanssonMorgan Freeman, Choi Min-sik

Süre: 90 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: Fransa – İngilizce, Korece, Fransızca

Konusu: En iyi bilim kurgu listesinde bir fransız yapımı olan Lucy, farklı bir konuyu ele alan senaryolardan. Genç bir kadın olan Lucy, bir uyşturucu mafyasına bağlı torbacılık yapan sevgilisinin zoru ile uyuşturucu kuryeliği yapmak zorunda kalır.

Bu işi devam ettirmek istemez fakat bir gün kendini uyuşturucu baronunun elinde bulur. Bu işten kurtulmaya çalışır ama başaramaz. Ne olduğunu anlamadan bir baygınlık geçirir ve  karnında bir kesi ile uyanır. Kısa süre içinde neler döndüğünü anlar.

Bedenine yerleştirilen uyuşturucu maddelerini hedefe götürmekle sorumludur. Krşı çıkmaya çalışırken karnına defalarca darbe aldığında ise asıl macera başlayacaktır. Kanına karışan bu yabancı maddeler Lucy’ye bambaşka bir hayat verecektir. Netflix’de de yer alan Lucy’i, bilim kurgu aksiyon sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum.

The Maze Runner – Labirent: Ölümcül Kaçıs

The Maze Runner - imdb en iyi bilim kurgu filmleri

The Maze Runner (IMDB Puanı yüksek bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 6.8

Fragman

Yönetmen: Wes Ball

Yapım Yılı: 2014 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Dylan O’Brien, Kaya Scodelario, Thomas Brodie- Sangster, Will Poulter, Patricia Clarkson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 113 dk

Konusu: James Dashner ‘in aynı isimli romanından uyarlanan The Maze Runner, kıyamet sonrası bir dönemde geçer. Thomas isminde onlu yaşlarında bir çocuk bir asansörde yukarı çıkarken uyanır ve isminden başka hiçbir şey hatırlamamaktadır. Asansör onu Kayran adı verilen ve erafı çok yüksek taşlarla çevrili olan bir alana götürür.

Kayran’da kendisi gibi erkek çocukları vardır ve tabii onlar da geçmişlerine ait isimlerinden başka hiçbir şey hatırlamamaktadır. Kayran’da her şey kontrollü ve düzenlidir. Her bir çocuğun bir görevi vardır ve nerdeyse bir komün düzenini andırır. Tarım, yemek yapmak, temizlik yapmak her şey bir iş bölümü dahilinde ilerler.

Bir de koşucular olarak adlandırdıkları bir görev dalı vardır. Kayran’ın taştan duvarları her sabah açılır ve koşucular bir labirentin içinde çıkış yolu aramaya başlar. Gece olmadan ise geri dönmek zorundadırlar. Labirentin içinde olanlar, bu çocukları buraya getirenlerin amaçları, neden geçmişlerinin unutturulduğu, nasıl bir deneyin içine hapsoldukları ise yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Bilim kurgu film tavsiyeleri listesindeki en özgün senaryolardan olan The Maze Runner’ın ardından iki devam filmi daha çekilmiş ve seri filmleri arasına girmiştir.

I Origins – Kök

I Origins - en iyi bilim kurgu filmleri

I Origins (En iyi bilim kurgu filmleri listesi)

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen: Mike Cahill

Yapım yılı: 2014 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Michael Pitt, Brit Marling, Steven Yeun, Archie Panjabi, Astrid Berges-Frisbey ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 106 dk

Konusu:I Origin; bana göre, gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinin arasında ön sıralarda yer alıyor. İmdb puanını baz alarak değerlendirdiğimizde ise bu listedeki filmler arasında orta sıralarda. Filmin baş karakterlerinden Moleküler Biyoloji Uzmanı Grey, insan gözünün yapısı ve evrimi üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Yıllardır insanların gözlerinin fotoğraflarını çeken ve yüklü bir arşive sahip olan İan da çalışmalarına dahil olur. Aralarına bir de stajyer olarak Karen katılır ve bilim adına büyük hedefleri olan deneyler yaparlar. Derinlere indikçe bir gizem onları içine alacaktır ve yaşadıkları olaylar onları başlangıçtaki yargılarından çok uzaklara götürecektir. En yeni bilim kurgu filmleri içinde gerçekten bilim ile iç içe ve teknolojik öngörüden çok keşif üzerine olan, izlerken yeni ufuklar gösterebilen bir yapıt.

Predestination – Alın Yazısı (Zamanın Ötesinde)

Predestination - zaman yolculuğu ile ilgili bilim kurgu filmleri

Predestination (Zaman Yolculuğu Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: MichaelPeter Spierig

Yapım yılı: 2014 | Ülkesi: Avustralya | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 97 dk

Konusu: Bu listedeki en sürükleyici bilim kurgu filmlerinden olan Predestinationi bşr zaman yolculuğu hikayesidir. Robert A.Heinlein’in ”All You Zombies” hikayesinden uyarlanan film, gizli bir servisin geçmişte ve gelecekte olan olayları engellemek için zamanda yolculuk yapmasını anlatıyor.

Yolculuğu yapan ve görevi belli olaylardaki suçlulara engel olmak olan ”Zamansal ajan”  yüzünün yanmasıyla sonuçlanan bir görevdeyken hikaye başlar. Fiyasko Bombacısı isminde bir adamın bombalama eylemini durdururken bir kaza olur ve yüzü yanar. Yine de başarılı olan görevini bitirip 1992 yılına tekrar döndüğünde ise daha büyük bir görev için 1970 yılına gönderilir.

Aynı saldırgan 1975 yılında binlerce kişinin ölümüne sebep olan bir bombalı saldırı daha yapmıştır ve ajan bu saldırıyı durdurmak için 1970 yılına yolculuk yapar. 1970 yılına gittiğinde bir barmen olarak bulur kendini ve bara gelen bir köşe yazarıyla tanışır.

Lakabı ”Evlenmemiş Anne” olan bu adamın sıradışı hayat hikayesiyle asıl serüven başlar. Predestination, uzay yolculuğu temasına ilgisi olanlar için kesinlikle izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri nin başında geliyor.

Edge Of Tomorrow – Yarının Sınırınıda

Edge of Tomorrow - Aksiyon bilim kurgu film önerileri

Edge of Tomorrow (Tom Cruise Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

Yönetmen: Doug Liman

Yapım yılı: 2014 | Ülkesi: ABD – Avustralya | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kurgu ödülü (2015) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Bill Paxton ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 113 dk

Konusu:  Bu listedeki, efsaneleşmiş ve insanlarca en beğenilen bilim kurgu filmlerinden olan The Edge Of Tomorrow, başka gezegenlerden dünyaya gelen canlıları konu alıyor. Yakın gelecekte, Almanya’ya düşen bir meteor yoluyla dünyaya gelen Mimics adlı bir uzaylı birliği, hızla bütün dünyaya hükmetmeye başlar.

Ülkelerin birbirleriyle savaşmak için geliştirdikleri bütün teknolojik silahlar ve orduları birleşmesine rağmen Mimics gün geçtikçe güç kazanır. Telepati yoluyla emir verebilir ve birbirleri ile haberşebilirler, insan gücü uzaylılara karşı çok eksik kalır. Bir ABD subayı olan Bill Cage, Birleşik Krallık’a gider savaşmak için fakat herhangi bir savaş tecrübesi olmamasına rağmen intihar timiyle birlikte hiç şansının olmadığı bir göreve gönderilir.

Görevdeki ilk gün çok güçlü bir uzaylı tarafından öldürülür. Asıl hikaye ise Cage’in bir önceki güne tekrar uyanması ile başlar. Bir marka değeri gibi kalite ibaresi olarak sayılan oyuncu Tom Crouse, bilim kurgu filmleri içinde The Edge Of Tomorrow’u diğerlerinden bir üst seviyeye tek başına bile çıkartıyor.

Dawn Of The Planet Of The Apes – Maymunlar Gezgeni: Şafak Vakti

Dawn Of The Planet Of The Apes - fantasik bilim kurgu filmleri

Dawn Of The Planet Of The Apes (Fantastik Bilim Kurgu Filmi)

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: Matt Reeves

Yapım yılı: 2014 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Andy Sarkis, Jason Clarke, Gary Oldman, Keri Rusell ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 130 dk

Konusu:  En iyi kurgu filmleri listesinde yine bir serii filmi Dawn of the Planet of the Apes. Serinin bir önceki filmi olan Rise of the Planet of the Apes’in on yıl sonrasını konu alıyor. Bir önceki filmde genleriyle oynanmış olan Ceaser isimli maymunun kaçışının üzerinden on yıl geçmiştir.

Bu süre içinde Alzaymır hastalığı için üretilen bir ilaç insan soyunu büyük bir yıkıma uğratır ve kalan bir grup insan, Ceaser önderliğinde günden güne güçlenen bir maymunlar ordusu ile karşı karşıya gelir.

Dünya’da her dönemde var olan egemen olma mücadelesi bu sefer maymun ve insan ırkı arasında başlar. Çekildiği yıldan beri popüler bilim kurgu filmleri arasında yer alan Dawn of the Planet of the Apes, kurgusundaki felsefesi ile de konuşulmayı hak ediyor.

Interstellar – Yıldızlararası

Interstellar - Bilim kurgu ve fantastik filmler

Interstellar (Bilim kurgu uzay filmleri)

IMDB Puanı: 8.6

Fragman

Yönetmen: Christopher Nolan

Yapım yılı: 2014 | Ülkesi: ABD – İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi görsel efekt Oscar’ı (2015) | Bafta en iyi görsel efektler ödülü (2015) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi, en iyi prodüksyon, en iyi genç oyuncu, en iyi senaryo, en iyi muzik ödülleri (2015) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Ellen Burstyn, Matthew McConaughey, Macgenzie Foy, John Lithgow ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 169dk

Konusu: Bilim kurgu film önerileri listesindeki defalarca izlense de farklı bir ayrıntı bulabileceğiniz dillerden düşmeyen bir film İnterstellar. Yakın bir gelecekte, iklim değişliği ve kuraklığın neden olduğu tahıllarda oluşan bir hastalık baş gösterir. Tahıllarda oluşan bir küf yüzünden üretim durma seviyesine gelir dünyada yaşam tehlikeye girer.

Eskiden Nasa da görevli olan Cooper ise babası ve çocuklarıyla birlikte, işinden uzaklaşıp bir arazide tarım yapmaktadır. Merakı ve zekası yüksek olan küçük kızı odasında bir hayaletin olduğunu söyler. Küçük kızın odasındaki kitaplıkta kitaplar kendi kendilerine hareket etmektedir. Baba kız bu ilginç olayın izini sürmeye başlar ve bambaşka bir gerçkliğe açılır.

Bu yaşananlarla bağlantılı olarak, Cooper’ın artık insanları kurtarmak gibi çok zorlu bir görevi vardır ve görev sırasında bulunacağı yerde geçen bir saat dünyadaki yedi yıla bedeldir.Son zamanların en iyi bilim kurgu filmleri arasında olduğunu imdb puanı ve aldığı ödüllerle de tastiklemiştir.

Guardians of the Galaxy – Galaksinin Koruyucuları

Guardians of the Galaxy - Fantastik Bilim Kurgu Fİlmleri

Guardians of the Galaxy (Komedi – Fantastik Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen: James Gunn

Yapım yılı: 2014 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi aktör, en iyi yönetmen, en iyi makyaj ödülleri ( 2015) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:  122 dk

Konusu: Son yılların en çok izlenenen senaryolarının yaratıcısı olan Marvel’in, en iyi bilim kurgu filmler listesinde yer alan  yapımlarından biri Guardians of the Galaxy. Hikaye, 1988 yılında annesi ölmek üzere olan bir çocuğun hatane odasında onu beklemesiyle başlar. Bu çocuk Peter Quil’dir ve annesi ölünce bir grup uzaylı çete tarafından kaçırılır. Yıllarca yanlarında başarılı bir hırsız olarak yetişir ve bir gün bir harabeden çaldığı küre ile galaksiler arası tehlikeli bir maceranın içinde bulur kendini. Yine kötücül bir kahramana karşı iyilerin savaşını izleyeceğiz filmde. Quill’in bulduğu kürenin peşinde olan bir kötü karakter ve bu küreyi koruyabilmek için Quil’in yanında yer alan bir grup farklı karakterin amansız savaşı başlar.

Devam filmi Guardians of the Galaxy 2

The Martian – Marslı

The Martian - uzay bilim kurgu filmleri

The Martian (Uzay ve Marsla İlgili Bilim Kurgu Filmi)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen: Ridley Scott

Yapım yılı: 2015 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Altın Küre en iyi erkek oyuncu ödülü (2016) | Saturn en iyi yönetmen ödülü (2016) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (2016) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Michael Pena ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 141 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmlerinin yer aldığı bu listedeki bir efsane de The Martian. Film, 2035 yılında Mars’a gönderilen bir uzay gemisinin görev sırasında bir kum fırtınası ile karşılaşması ile başlar. 31 gün sürecek olan görev 18. gün yaşanan bu şiddetli fırtına nedeni ile sekteye uğrar ve dışarıda keşifte olan tüm görevliler uzay gemisine toplanır.

Dünyaya dönüş kararı alınır fakat bir kişi eksiktir.Mark Watney fırtınadan geri dönmemiştir ve ekip arkadaşları öldüğüne kanaat getirip dünyaya dönerler. Düşük enerji sinyali veren cihazının sesine uyanan Öark Watney ise artık Mars gezegeninde sınırlı imkanlarla tek başınadır. Konusu, çekimleri ve oyunculuklarının başarısıyla tüm zamanların en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında ön sıralarda yerini çoktan alan The Martian’ı uzaya ilgi duyanların kaçırmamasını öneririm.

Chappie

Chappie - en popüler bilim kurgu filmleri

Chappie – izlenecek filmler bilim kurgu

IMDB Puanı: 6.8

Fragman

Yönetmen: Neill Blomkamp

Yapım Yılı: 2015 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Sharlto Copley, Dev Patel, Ninja, Yo-landi Visser, Jose Pablo Cantillo, Sigourney Weaver ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 120 dk

Konusu: Bilim kurgu film önerilerinin yer aldığı bu listede bir yapay zeka filmi Chappie. Yakın bir gelecekte Güney Afrika’da artan suç oranlarına yönelik yeni bir uygulamaya geçer hükümet. Robot-polisler.

Toplumun düzenini sağlamak için oluşturulan robotlar bir süre sonra baskıcı bir düzen kurarlar. İnsanlar artık baskılardan sıkılır ve isyancı gruplar ortaya çıkar. Bir robot bu gruplar tarafından kaçırılır ve içlerinden bir yazılımcı robotta bazı değişiklikler yapar. Robotun yeni hali çok daha büyük bir krize ve izleyenler açısından sorgulamalara neden olacaktır.

Mad Max: Fury Road – Çılgın Max: Öfkeli Yollar 

Mad Max: Fury Road - Aksiyon Bİlim Kurgu

Mad Max: Fury Road (Fantastik Bilim Kurgu Filmler)

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

Yönetmen: George Miller

Yapım yılı: 2015 | Ülkesi: Avustralya – ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi kurgu, en iyi yapım tasarımı, en iyi kostüm tasarımı, en iyi makyaj ve saç tasarımı, en iyi ses miksajı, en iyi ses kurgusu oscar’ları (2016) | Bafta en iyi kurgu, en iyi prodüksyon, en iyi kostüm tasarımı, en iyi makyaj ve saç tasarımı ödülleri (2016) | Saturn en iyi kadın oyuncu ödülü (2016) ve ayrıca bkz: Diğer tüm ödüller

Oyuncular (başroller): Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 120 dk

Konusu: 2014 ve 2016 yılları bilim kurgu filmleri açısından altın yıllar desek yanlış olmaz. Listenin bol ödüllü ve yüksek imdb puanlı bir filmi daha. Serinin 4. filmi olan Fury Road, nükleer savaşlardan sonra bir çok bölgesi çölleşmiş olan ve kuraklık, susuzluk gibi problemlerle mücadele eden bir dünyada geçer.

Filmin kahramanının yaşadığı yeri zalim bir diktatör olan İmmortan Joe yönetir. Ailesini bu savaşlar sırasında kaybeden Mad Max yalnız bir hayat sürmek isterken, muhalif bir grup tarafından esir alınır. Grubun lideri ile iletişime geçtiğinde ise kendi kayıplarının intikamı için de bir fırsat olan yeni bir hikaye başlar. En iyi bilim kurgu aksiyon filmleri arayışında olanlar için mükemmel bir tercih olacaktır.

Serinin diğer filmleri ise şu şekilde:

 • Mad Max – Çılgın Max ( 1979)
 • Mad Max 2 : Road Warrior -Çılgın Max 2 : Yol Savaşçısı (1981)
 • Mad Max 3 : Beyond Thunderdome – Çılgın Max: Gökkubbenin Altında (1985)

Inside Out – Ters Yüz

Inside Out - en sevilen bilim kurgu filmleri

Inside Out (En beğenilen bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

Yönetmen: Pete Docter

Yapım Yılı: 2015 | Ülkesi: İngiltere | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi ödülleri en iyi animasyon filmi oscar’ı (2016) | Altın Küre en iyi animasyon filmi ödülü (2016) | Bafta en iyi animasyon filmi ödülü (2016) | Saturn en iyi animasyon filmi ödülü (2016) ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Amy Poehler, Phyllis Smith, Richard Kind, Lewis Black, Bill Hader, Mindy Kaling ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 94 dk

Konusu: Bir animasyon filmi olan İnside Out, listedeki diğer gösterişli kurguların aksine sadeliğiyle büyüleyen bir hikayeye sahip. Riley ismindeki küçük bir kız ailesiyle birlikte bir sahil kasabasında yaşamaktadır. Doğduğundan itibaren zihnininde olan beş duygu merkezi ile hayata olan tepkilerinin belirlendiği Riley, 11 yaşına geldiğinde herşeyin tepe taklak olacağı bir olay yaşar.

Ailesiyle birlikte başka bir şehire taşınmak durumunda kalan küçük kızın zihninin içindeki bütün duygular alarm vermiş durumdadırlar. Bu korkutucu deneyim her bir duyguyu afalltamıştır. Neşe, üzüntü, korku, öfke, tiksinti. Eskiden Riley’in zihninde gül gibi geçinip giden bu birbirinden çok farklı duygular, taşındıkları yeni evlerinde Riley’in hayatını oldukça zorlaştırırlar.

Gün geçtikçe mutsuz bir çocuğa dönüşen Riley için mutlaka bir şeyler yapmalılardır. Animasyon bilim kurgu filmi sevenler için, ailecek izleyebilecekleri sıcacık bir macera İnside Out.

Hardcore Hanry

Hardcore Hanry - bilim kurgu macera filmleri

Hardcore Hanry (Aksiyon bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 6.7

Fragman

Yönetmen: Ilya Naishuller

Yapım Yılı: 2015 | Ülkesi: İngiltere – Rusya | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Sergey Valyaev, Andrei Dementiev, Ilya Naishuller, Pasha Kapinos, Vsevolod Kaptur, Fedor Lyass ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 96 dk

Konusu: Listedeki ve hatta sinema tarihindeki il defa kullanılan bir çekim yönetimini deniyor Ilya Naishuller bu filmde. ( uzun metrajlı filmler için ilk defa denenmiş, yönetmenin kısa metraj olarak başka bir denemesi daha mevcut). Tüm filmi tek bir gözden, yani başkarakterin gözünden izliyoruz.

İnternet oyunları oynayanların oldukça aşina olduğu bu çekim açısı bu filme de oldukça yakışmış. Yarı robot yarı insan. Uyandığında hiçbir şey yoktur hafızasında. Bir kadın onun kocası olduğunu iddia eder ve çok geçmeden birileri tarafından kaçırılır. Tüm bu olanları sorgulayamadan kadının anlattıklarını doğru kabul edip karısının peşine düşer Hanry.

Hiç bilmediği bir şehir olan Moskova’da, hiç bilmediği bir ordunun elinde olan tanımadığı karısını kurtarmak için tek başınadır. Bir de her seferinde karşısına çıkan ve yardım etmek isteyen bir adam vardır. Bu esrarengiz adam ise her seferinde yeniden ölür yardım ederken. Tüm bu aksiyon devam ederken de hikayenin sır perdesi yavaş yavaş aralanacaktır.

Midnight Special – Gece Yarısı

Midnight Special - kaliteli bilim kurgu filmleri

Midnight Special ( Kesinlikle izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri )

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

Yönetmen: Jeff Nichols

Yapım Yılı: 2016 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Michael Shannon, Joel Edgerton, Kirsten Dunst, Adam Driver, Jaeden Martell, Sam Shepard ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 112 dk

Konusu: Hazırladığım bilim kurgu filmleri listesi ndeki, soru işaretlerini filmin sonuna kadar gizlemeyi -göreceli- başarabilen filmlerden Midnight Special. Film, bir otel odasında televizyondaki bir haberle başlar. 8 yaşlarında Alton Mayer isimli bir çocuğu Roy Tomlin’in kaçırdığı ve polisin bu suçlunun peşinde olduğunu anlatan bu haberi, tam da olayın başkahramanları izlemektedir.

Roy ve Alton. Alton, yaşıtlarından oldukça farklı bir çocuktur. Onların sahip olmadığı güçlere ve eksikliklere sahiptir. Alton’un bu insan dışı güçleri, bir tarikatın ve devletin küçük çocuğun peşine düşmesine neden olur. Roy ise sadece çocuğunu bu büyük örgütlerden kurtarmaya çalışan bir baba.

Otel odasından çıkan ve kaçmaya devam eden baba-oğul için kolay olmayacak bir macera başlar. Alton’un sahip olduğu güçlerin neden olduğu bu olaylar ise bu güçlerin sırrı ortaya çıktığında daha kolay anlaşılacaktır. Son çıkan bilim kurgu filmleri içinde şans verilebilecek bir hikayesi olan Midnight Special, gerilim bilim kurgu filmleri sevenlere daha çok hitab edecek başarılı bir yapım.

Train to Busan – Busanheang – Zombi Ekspresi

Train to busan - zombiler ile ilgili bilim kurgu filmleri

Train to busan (Zombi Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: Yeon Sang Ho

Yapım Yılı: 2016 | Ülkesi: Güney Kore | Dil: Korece

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Gong Yoo, Ma Dong-seok, Jung Yi-mu, Kim Su-an, Kim Eui-sung ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 118 dk

Konusu: Bilim kurgu filmleri arasındaki oldukça başarılı bir Güney Kore yapımı Train to Busan. Soo-ahn anne babası ayrı olduğu için sadece babası ile yaşayan 9-10 yaşlarında bir kız çocuğudur. Babası Seok-woo işkolik ve kızına karşı ilgisiz bir baba profili çizer.

Soo-ahn annesini çok özleyip sürekli ondan bahsettiği için babası bir süre sonra dayanamaz ve doğum gününde onu annesine götümeye karar verir. Bunun için çıktıkları tren yolculuğu ise korkunç bir hal alacaktır. Tüm ülkeye bir virüs yayılmaya başlar ve virüs bulaşan insanlar zombiye dönüşür.

Dışarıda yayılan virüsten habersiz yolculuk başlar fakat dışarıda yayılan virüs trene de bulaşmıştır. Train to Busan, zombilere karşı verilen bir hayatta kalma mücadelesinin yanısıra, insanın içine düştüğü dehşetle birlikte yeşeren duygularını da anlatma derdi olan bir film. Zombi bilim kurgu filmi sevenler, tüm bu kaosun içinde  oldukça etkili bir dram da sizleri bekliyor.

Passengers – Uzay Yolcuları

Passengers - Yeni bilim kurgu filmleri

Passengers (izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Morten Tyldum

Yapım yılı: 2016 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jeniffer Lawrence, Chris Pratt, Michael Scheen, Andy Garcia, Laurence Fishburne ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 116 dk

Konusu: Bilim kurgu film tavsiyeleri verdiğim bu listede konusunun yanında psikolojik çıkarımları da olan bir film Passengers.İsmi Avarlon olan bir uzay gemisi oldukça uzak bir gezegene 120 yıl sürecek yolculuk yapmaktadır. Binlerce yolcunun olduğu bu uzay gemisinde tüm yolcular ve mürettebat yolculuk boyunca hiçbir fonksiyonları çalışmamak üzere uyutulmuşlardır  ki bu sayede ömürleri bu yolculuğa yetsin.

Fakat bir nedenden ötürü 30.yılda bir teknisyen uyanır. Hedefe henüz bir insan ömrü kadar zaman vardır. Uzun süre tek başına yaşayan teknisyen, yalnızlığa dayanamayıp bir yolcuyu uyandırır. Uyandırdığı genç kadın kendinin de uyanık olan diğer insan gibi bir müdahele olmadan uyandığını sanmaktadır. İnsanın kendisi ve birbiriyle olan ilişkisinin, dönüşümünün hikayesi başlar. Yeni bilim kurgu filmleri teknik açıdan oldukça şanslı olduğu için inandırıcılık sorunu çekmeden konunun içine  girebilirsiniz.

Arrival – Geliş

Arrival - en son çıkan bilim kurgu filmleri

Arrival (En yeni bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

Yönetmen: Denis Villeneuve

Yapım yılı: 2016 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi ödülleri en iyi ses kurgusu oscar’ı (2017) | Bafta en iyi ses ödülü (2017) | Saturn en iyi senaryo ödülü (2017) | Hugo en iyi uzun biçim dramatik sunum ödülü ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Amy Adams, Jeremmy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Mark O’Brien ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 116 dk

Konusu: En iyi kurgu filmleri listesindeki bir başka uzay konulu temalı film ise Arrival.Ted Chiang’ın 1998 de yayınlanan Story Of Your Life adlı uzun öyküsünden uyarlanan film, uzaylı filmlerinden başka bir bakış açısıyla ilerliyor. Dünyanın 12 farklı noktasına iniş yapan gizemli cisimler bir çok devlete tehlike çanları çaldırır.

Nükleer silahlarla, gelen canlıları yok etme planları devam ederken, Amerika’da ordu bazı uzmanları bir görev için bir araya getirir ve görevleri uzaylılarla iletişim kurmaktır. Öncesinde özel hayatından bir bölüm izlediğimiz dilbilimci Louise Banks ve matematikçi Ian Donelli de bu görev için çağırılır ve ikili güzel bir uyum yakalar.

Diğer ülkeler bu canlıları yok etmeye çalışmadan önce kısa zaman içinde iletişim kurmaya çalışıp gelenlerin amaçlarını öğrenmelidirler. Son beş yılın en iyi bilim kurgu filmleri arasında olmayı bir çok açıdan hak eden bir yapıt.

Star Trek: Beyond – Uzay Yolu: Sonsuzluk

Star Trek: Beyond - Bilim kurgu film öneri - bilim kurgu film tavsiye

Star Trek: Beyond (Bilim Kurgu Film Önerileri)

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: Justin Lin

Yapım yılı: 2016 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi makyaj ödülü (2017) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): John Cho, Simon Pegg, Chris Pine, Zoe Saldana, Karl Urban, Anton Yelchin ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:122 dk

Konusu: Film önerileri bilim kurgu dalında oluşturduğum listedeki bir başka seri filmi Star Trek: Beyond. Atılgan gemisinin ve ekibinin 5 yıllık yulculukları devam ederken, uzayın en diplerinde geminin büyük hasar aldığı bir saldırı olur. Uzay boşluğunun haberleşmenin olmadığı derinliklerinde gizemli ve tehlikeli bu yeni düşmanla büyük bir mücadele başlar. Bilim kurgu filmleri en çok izlenen ler dikkatinizi çekiyorsa bu seriye de bir şans vermelisiniz.

The Endless

The Endless - izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri

The Endless (izlenecek filmler bilim kurgu)

IMDB Puanı: 6.5

Fragman

Yönetmen: Justin Benson

Yapım Yılı: 2017 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Justin Benson, Aeron Moorhead, Callie Hernandez, Tate Ellington, Lew Temple, James Jordan ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 111 dk

Konusu: Ufoların varlığına inanan bir tarikatın içinde olan iki kardeşten büyük olan bulundukları yerde güvende olmadıklarını sezer ve tarikatı terkederler. Bu olaydan bir süre sonra ise şifreli bir video gönderilir tarikat tarafında. Bu iki kardeşi çok özel bir tören için davet etmektedir bu video mesajı.

Farklı görüşlerde olsalar da bir defalığına daha gitmeye karar verirler. Zaman ve mekan algısı altüst olan olaylar içinde kardeşler kapan kısılır. Ve büyük ve tehlikeli bir kozmik planın bir parçası olmaktan kurtulmalarının tek yolu yine kendileridir.

Başlarda durağan ilerleyen fakat hikayenin yavaş yavaş insanı içine aldığı, dikkatli izlendiğinde karakterlerin ve olayların bir döngüler çıkmazı oluştturduğu, zekice tasarlanmış bir kurgu Train to Busan.

Life – HAYAT

mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri - Life

Son 5 yılın en iyi bilim kurgu filmleri – Life

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

Yönetmen: Daniel Espinosa

Yapım yılı: 2017

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds 

Süre:  104 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Bilim kurgu filmlerinin paylaşıldığı bu listedeki uzay konulu filmlerden Life. Dünyadan oldukça uzak bir uzay istasyonunda bir uzay aracında geçiyor hikaye. Dünyanın farklı coğrafyalarından seçilmiş 6 kişiden oluşan mürettebatın başında rus bir kozmonot bulunur.

Mars gezegeninden alınan bir toprak numunesinde uykuda olunan bir canlı formu kşftmlriyl başlar bu mürettbatın hikayesi. Bu yeni karşılaşılan yaşam formu dünyada ve uzay aracında büyük heyecan yaratır. Bu küçük canlıyı beslemeye ve incelemeye başlarlar ve biz de bu sırada mürettebatın üyelerini tek tek tanımaya devam ederiz.

Bu masum canlı büyümeye başladığında uzay aracının içinde bütünü uzaylı fakat farklı gezegenlerden olan canlı formalarının yani dünyalılar ve marslının iletişimine tanık oluruz. Uzay filmleri bilim kurgu – gelecek öngörülerinin güzel örneklerinden olan Life, son yılların başarılı bilim kurgu fimlerinin arasında yer alıyor.

THOR: RAGNAROK

Son bilim kurgu filmleri - Thor: Ragnarok

Son 10 yılın en iyi bilim kurgu filmleri – Thor: Ragnarok

IMDB Puanı: 7.9

Fragman

Yönetmen: Taika Waititi

Yapım yılı: 2017

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller):  Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett

Süre: 130 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Thor serisinin üçüncü filmi olan Thor :Ragnarok, bu listedeki en son çıkan bilim kurgu filmleri arasındadir.

Odin’in kızı ölüm tanrıçası Hela, şimşek tanrısı Thor’u evrenin diğer tarafında esir almıştır. Thor’un bir an önce Hela’nın elinden kurtulup  ülkesi  Esgard’a dönmesi gerkemektedir. Esgard’daki Ragnarok’u durdurmadı gerekmektedir. Esgard’a döndüğünde başlayacak ola savaşta karşısında çok güçlü bir ekip olacaktır ancak Hulk ve Dr. Strange’de Thor’un yanında olacaktır.

Marvel sinematik evreninin bol heyecan dolu hikayesi ve renkli karakterli filmlerinden biri olan Thor: Ragnarok, en son çıkan bilim kurgu filmleri arasında yerini alıyor.

Salyut – 7

Salyut 7 - uzay bilim kurgu filmleri

Salyut 7 ( Bilim kurgu uzay filmleri )

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: Klim Shipenko

Yapım Yılı: 2017 | Ülkesi: Rusya | Dil: Rusça

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Vladimir Vdovichenkov, Pavel Derevyanko, Aleksandr Samoylenko, Vitaliy Khaev ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 110 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmlerinin yer aldığı bu listede, yaşanmış bir olaydan uyarlama tek yapımdır Salyut- 7. 1985 yılında filmin ismini aldığı Salyut 7 adlı uydunun merkezden gelen komutlara cevap vermemesi üzerine bir bakım ekibi gönderilir uzaya.

Böylesine sonu belli olmayan zor bir göreve giden insanların ve dünyanın yörüngesinde olduğu için uydunun tamir edilemeyip düşmesi halinde dünyaya vereceği zararın kurgu olmaması durumu, filmin başka bir gözle izlenmesine neden oluyor.

Bu zorlu görevi üstlenen iki insanın, görev sırasında hayatlarıyla ilgili pek çok iç hesaplaşma ve belirsizliğin getirdiği his ağırlığını ve dünyanın önde gelen güçlerinin rekabetinin uzay-bilim alanında insanların hayatlarını nasıl tehlikeye atabildiğini göreceli bir pencereden anlatan filmde, aynı zamanda dünya tarihi adına da sorgulanacak meseleleleri izleriz, belki üzerine düşünürüz. Gerçek bir hikayeden yola çıkarak oluşan bu yapım, bilim kurgu filmleri arasında mutlaka izlenmesi gerekenlerden.

Logan (Wolverine)

Logan - Bilim Kurgu Fim İsimleri

Logan (Bilim Kurgu Film Öneri)

IMDB Puanı: 8.1

Fragman

Yönetmen: James Mangold

Yapım yılı: 2017 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi yardımcı oyuncu ödülü (2018) ve ayrıca bkz: Tüm Diğer Ödüller

Oyuncular (başroller): Hugh Jackman, Patric Stewart, Dafne Keen, Boyd Holbrook ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 137 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmler listesinde bir karakter filmi örneğidir Logan. Wolverine efsanesinin devam filmi başkarterin yıllar sonraki halini anlatıyor. Yıl 2029.Logan Wolverine, yorgun ve ümitsiz bir halde kendine kimliğini saklamaktadır. Kendine bulduğu bir işle artık yaşlanmış ve güçlerine hakim olamayan Profosör x e de bakmaktadır.

Bir gün genç bir mutant gelir. Kalan son mutantları yakalamak isteyenler olduğunu ve tehlikede olduklarını söyler. Genç mutantın kim olduğu burada çok önemlidir ve Walvorine, saklandığı yerden çıkıp görevine dönmek zorunda kalır. Yeni bir macera başlar. Eski hikayelerden esinlenerek yeni çıkan bilim kurgu filmlerinin farklı bir tadı olduğunu düşüyorum. İddialı bir imdb puanı ile de kendini kanıtlayan Logan sinema dünyasına güzel bir kazanım.

Kong: Skull İsland – Kong: Kafatası Adası

Kong Skull Island - Bilim kurgu aksiyon - Bilim kurgu macera

Kong Skull Island (Macera Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

Yönetmen: Jordan Vogt-Roberts

Yapım yılı: 2017 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Tom Hiddleston, Samuel L. Jakson, John Goodman, Brie Larson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 118 dk

Konusu: Listedeki en yeni bilim kurgu filmlerinden bir de Kong:Skull İsland. Film; Vietnam savaşı sonrası, keşfedilmemiş bir adaya gönderilen bir grup uzmanın hikayesini anlatıyor. Ekip; askeriyeden bir grup, bir hükümet yetkilisi, bir savaş karşıtı fotoğrafçı, bir rehber ve bir biyologdan oluşur.

Bu keşif, gruptaki herkes için atlattıkları büyük bunalımdan sonra bir rahatlama olarak başlasa da doğadaki diğer canlılarla karşılaştıklarında ikinci bir savaşın içine düşerler. Bu listedeki, İmbd puanı 7’nin altında bir kaç filmden bir tanesi olmasına rağmen son çıkan bilim kurgu filmleri içinde izlenmeye değer olanlardan bir tanesidir Kong: Skull İsland.

Life – Hayat

Bilim Kurgu - Korku Filmleri

Life (Fantastik Bilim Kurgu Filmler Listesi)

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

Yönetmen: Daniel Espinosa

Yapım yılı: 2017 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Hiroyuki Sanada ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 104 dk

Konusu: İzlenmesi gerken bilim kurgu filmlerinin yer aldığı listede yine bir uzay filmi Life. Uluslarası bir uzay istasyonunda görevli bir ekip, insanlık tarihinde yepyeni bir dönemi başlatabilecek bir şey keşfetmek üzeredir. Mars’da hayatın olabileceğine dair bir ipucu yakalayan astronotlar, araştırmalarında hiç beklenmedik olaylarla karşılaşırlar. Mars gezegenindeki keşfettikleri canlı türünün hiç tahmin etmedikleri kadar zeki olması büyük bir tehlikeyi başlatır. Life, yeni bilim kurgu filmleri arasında dikkat çekenlerden.

Blade Runner 2049 – Bıçak Sırtı 2049

Blade Runner 2049 - Bilim Kurgu Film Tavsiyeleri

Blade Runner 2049 (En İyi Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 8.0

Fragman

Yönetmen: Denis Villeneuve

Yapım yılı: 2017 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi sinematografi, en iyi görsel efektler oscar’ları (2017) | Bafta en iyi sinematografi, en iyi özel efektler ödülleri (2017) | Saturn en iyi bilim kurgu filmi (2018) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Ryan Gosling, Harrison Ford, Ana de Armas, Robin Write ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 163 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listesinin başarılı bir devam filmidir Blade Runner:2049. İlk filmde anlatılan 2019 yılından yaklaşık 40 yıl geçmiş ve replikantlar artık ünsanların arasında normal bir hayat sürmeye başlamışlardır.Yeni nesil replikantlar düzene ayak uydurmuş ve kendilerinden öncekilere göre oldukça itaatkarlaşmışlardır. Hatta isyankar ve sorun teşkil eden kendi cinslerini yakalamak için görevli replikantlar bile vardır.

Los Angeles Polis Karakolu’nda görev yapan K bunlardan biridir. Düzeni ve yanlış giden şeyleri sorgulayan ve araştıran K, büyük bir sırrı ortaya çıkartır. Çözümün ise eski Blade Runner olan ve insan mı replikan mı olduğunu hala bilmediğimiz Rick Deckard’ı bulup ona herşeyi anlatmak olduğunu düşünür.

Ve yeniden bir önceki filmin efsane avcısı Rick Deckard hikayeye dahil olur. K sorularını Deckard’a sorarak yeni bir hikayeyi başlatacaktır. İmdb puanına göre, Marvel Sinematik Evreni’nin dışında son 5 yılın en iyi bilim kurgu filmleri nin ilk sırasında yer alıyor Blade Runner 2049.

War of the Planes of the Apes – Maymunlar Gezegeni:Savaş

War of the Planes of the Apes - Bilim Kurgu Film Önerisi

War of the Planes of the Apes (Bilim Kurgu Filmler)

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen: Matt Reeves

Yapım yılı: 2017 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn, Terry Notsry, Judy Greer ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 140 dk

Konusu: En güzel bilim kurgu filmleri listelendiğinde ismini mutlaka göreceğimiz,duyacağımız bir serinin devam filmi War of the Planes of the Apes. Bir önceki filmde (Maymunlar gezegeni: Şafak Vakti) Maymunların önderi olan Ceaser’in insanlar arasında yaşadığı zamanı hatırlayıp aslında hepsinin acımasız olmadığını, iki ırkın birbirine zarar vermeden yaşayabilme ihtimalinin olduğunu düşündüğü için kendi ordusundaki maymunlar tarafından ihanete uğradığını izlemiştik.

Bu devam filminde ise Ceaser hala savaş konusunda tam kararlı değildir. Bu hakimiyet ve üstünlük mücadelesinde insanların önderleri ise acımasız ve kesin hükümleri olan bir albaydır. Gelişen olaylar içinde bir savaş yaşanır fakat bu sadece iki ırk arasında değildir. Bu iki farklı canlı türünün kendi içindeki zıt duygular ve istekler ile de savaş halinde olduğu aktarılır.

Ceaser bütün bu olayların içinde yine de insan ırkının başında olan albayla bir yüzleşme gerçekleştirir. Ön metrajda savaş devam ederken arka metrajda insanlık tarihinin bir çok meselesi sorgulanır. Son bilim kurgu filmleri arasında olan başarılı bir senaryo, oyunculuk örneği.

Okja

Okja - Netflix en iyi bilim kurgu filmleri

Okja ( Netflix Bilim Kurgu Filmleri

IMDB Puanı: 7.3

Fragman

Yönetmen: Bong Joon-ho

Yapım yılı: 2017 | Ülkesi: Güney Kore – ABD | İngilizce – Korece

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Tilda Swinton, Paul Dano, Ahn Seo-hyun, Byun Hee-bong, Steven Yeun ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:  120 dk

Konusu: Listedeki Netflix bilim kurgu filmlerinden biri de Okja. Güney Kore’nin dağlık bir alanında dedesiyle birlkte yaşayan Mija isminde bir kız çocuğunun hikayesi anlatılıyor. Mija, doğada karşılaştığı dev bir ormanda çok özel bir arkadaşlık kurar. İsmini Okja koyduğu arkadaşı ile 10 yıl boyunca hiç ayrılmazlar. Ta ki bu ilginç hayvanı keşfedip incelemek isteyen insanlar hikayeye dahil olana kadar. Hikayenin bundan sonrası Mija’nın bu güçlü düşmanlara karşı verdiği mücadeleyi izleriz. Bilim kurgu orman filmleri izlemek isteyenler için sıcacık bir alternatif olacaktır Okja.

Guardians of the Galaxy Vol 2 – Galaksinin Koruyucuları 2

Guardians of the Galaxy Vol 2 - Komedi Animasyon Karışık Blim Kurgu Filmleri

Guardians of the Galaxy Vol 2 (Komik ve Fantastik Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.6

Fragman

Yönetmen: James Gunn

Yapım yılı: 2017 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi görsel efektler ödülü (2018) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Chris Patt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 137 dk

Konusu: Listedeki devam filmlerinden bir tanesi de Guardians of the Galaxy Vol 2. İlk filmde, kendilerini galaksiyi kurtarma gibi büyük bir görevin içinde bulan ve birbirlerini yeni tanıyan kahramanlarımız bu ikinci filmde artık tam bir ekip olmuşlar. Aralarındaki bağı daha yakından izleyeceğimiz tempolu, neşeli, aksiyonlu bir hikayeyle karşımızdalar.

İlk filmin ilk sahnelerinde ölmek üzere olan annesinin Peter’e babası hakkında söyledikleri üzerine şekillenen olaylar, bütün ekibin de dahil olduğu bir köklerini arama macerasına evrilir. Yer yer bilim kurgu komedi filmleri sevenleri kendine çekecek sahneleriyle de dikkat çeken senaryosuyla başarılı bir yapım olmuş Guardians of the Galaxy Vol 2.

Durante La Tormenta – Mirage – Fırtına Anı

Durante La Tormenta - Az Bilinen Bilim Kurgu Filmleri

Durante La Tormenta (En Bilim Kurgu Filmler)

IMDB Puanı: 7.4

Fragman

Yönetmen: Oriol Paulo

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: İspanya | Dil: İspanyolca

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Adriana Ugarte, Chino Darin, Alvaro Morte, Nora Navas ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 128 dk

Konusu: Listedeki Netflix bilim kurgu filmleri nden bir tanesi olan Mirage, aynı zamanda Hollywood dışında farklı bir ülkeden çıkan ender filmlerden. 12 yaşındaki bir çocuk pencereden fırtınayı izlerken tuhaf bir şeyler farkeder. Farkettiği şeyin peşinden gitmesiyle de feci olaylar üst üste yaşanır.

Bu yaşananlardan yıllar sonra aynı eve taşınan bir aile ise zaman kavramının azizliğine uğrar. Bu zaman kaymasından dolayı insanlar ve olaylar birbirleriyle kesişir. Öncesinde olanlar sonrayı etkiler ve sonradan değiştirilenler de önceyi. En son bilim kurgu filmleri arayışında olanların Netflix platformundan kolayca ulaşabileceği ve keyifle izleyebileceği bir film Mirage.

Bird Box

Bird Box - Bilim Kurgu Gerilim Filmleri

Bird Box (Netflix Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

Yönetmen: Susanne Bier

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Sandra Bullock, Trevante Rhodes, John Malkoviç, Sarah Paulson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 124 dk

Konusu: En son çıkan bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Bird Box da bu listedeki yerini alıyor. Josh Malerman’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, yine bir gelecek distopyası. Bir kötülük bütün dünyayı sarmış durumdadır ve tam olarak bilinmeyen o güce bakan herkes bir şekilde intihar etmektedir.

Tüm bu karanlık dünya tasvirinde yıllarca terkedilmiş bir külübede yaşayan bir kadın ve iki çocuğun hikayesi anlatılır. Görme duyusu olmadan geliştirilebilinen diğer duyular üzerinde onca çalışmadan sonra  gözleri bağlı olarak çıkacakları uzun bir yolculuk başlar. Bu gerilim dolu hikaye bambaşka bir bakış açısı ile sonlanır.

Film bir Netflix yapımı.Bilim kurgu filmleri Netflix in sıkça üretimden olduğu bir alan. İmdb puanı 7’nin altında olmasına rağmen özgün bir içeriğe ve kaliteli oyunculara sahip, ayırdığınız vakte değecek bir fim Bird Box.

Black Panther – Kara Panter

Black Panther - En son bilim kurgu filmleri

Black Panther (Son 5 yılın en iyi bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.3

Fragman

Yönetmen: Ryan Coogler

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi Ödülleri en iyi film müziği, en iyi kostüm tasarımı, en iyi yapım tasarımı Oscar’ları (2019)Bafta en iyi özel görsel efektler ödülü (2019) | Saturn en iyi yönetmen, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yapım kurgusu, en iyi makyaj ödülleri (2018) | Grammy görsel medya için yazılan en iyi soundtrack ödülü (2019) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira, Martin Freeman ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 134 dk

Konusu: En güzel bilim kurgu filmlerini derlemeye çalıştığım bu listede yine bir eski kahraman canlanıyor. Kaptan amerika ile yan yana savaştıktan sonra  ülkesine geri dönen T’Challa, babasının ölümü üzerine tahta geçmeye hazırlanır. Bu gözlerden uzak ama teknolojide çok ileri olan ve kabilelerden oluşan garip krallıkta tahta geçmek için bir düello geleneği vardır. T’Challa’nın karşısına çıkmaya cesaret edebilecek birinin olmadığı düşünülürken eski bir düşman çıkagelir. İmdb puanı ve aldığı ödülleri göz önünde bulundurarak bir yorumda bulunacak olursam son 10 yılın en iyi bilim kurgu filmleri arasında diyebilirim Black Panther için.

Venom

Venom - Yeni Çıkan Bİlim Kurgu Filmleri

Venom (Son çıkann bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 6.7

Fragman

Yönetmen: Ruben Fleischer

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed, Scott Haze, Reid Scott ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 112 dk

Konusu: Yeni çıkan bilim kurgu filmlerinden bir tanesi de Venom. Marvel Sinematik Evreni’nden olan bu filmde uzak durulması gereken konuların peşine düşen bir gazateci etrafında gelişir olaylar.

Eddie, sevgilisinin çalıştığı şirketin sahibine karşı bir merak içindedir ve peşine düşer. İçine girdikçe ilginçleşen olayların tam ortasında bulur kendini. Listedeki filmler arasında biraz sönük kalan bir yapım aslında Venom. Fakat bu yeni Marvel akımına meraklıysanız siz aynı fikirde olmayabilirsiniz.

A Quit Place – Sessiz Bir Yer

A Quit Place - En iyi bilim kurgu korku filmleri

A Quit Place (Bilim Kurgu Korku Filmleri)

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: John Krasinski

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi korku filmi, en iyi senaryo ödülleri (2019) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmons, Noah Jupe ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 90 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listesindeki bir başka özgün senaryo örneği ise A Quit Place. 2 çocuklu bir aile şehirden ve herşeyden uzak bir evde sessiz bir hayat sürmektedirler. Aile üyeleri birbirleriyle işsaret dili kullanarak iletişim kurarlar.

Aslında iletişimleri dışında da tam anlamıyla sessiz bir hayat sürmektedirler. Tüm bu çabalarının gizemi çözülünce korku ve gerilim dolu bir gerçek su yüzüne çıkar. Son çıkan bilim kurgu filmleri içinde farkını ortaya koyan bir yapım olmuş.

Annihilation – Yok Oluş

Annihilation - Bilim Kurgu filmleri netflix

Annihilation (Netflix Bilim Kurgu Fİlmleri)

IMDB Puanı: 6.9

Fragman

Yönetmen: Alex Garland

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Tomphson, Oscar Isaac ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 115 dk

Konusu: Son yılların en iyi bilim kurgu filmleri arasına girebilecek olan bir yapım Annihilation. Lena işinde gayet başarılı bir biyologtur. Asker olan eşi gizli bir göreve gider ve sonrasında üzücü ve karmakarışık olaylar yaşanmaya başlar. Eşinin gittiği gizli göreve daha önce bir çok ekip de gitmiştir ve hepsinin sonu birbirinden farklı felaketlerle sonlanmıştır.

Lena, bu gizemi çözmek için bir kez daha oluşturulan ve bu sefer sadece kadınlardan oluşan bir gruba katılmak ister. Biyolog kimliğiyle katıldığı bu görevde ekip arkadaşları ile daha önce bir çok defa denenmiş olan sırrı çözmeye ve kendilerini tehlikelerden korumaya çalışacaklardır. Konforlu bir deneyim sağladığı için Netflix bilim kurgu filmleri izlemek isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Ready Player One – Başlat

Ready Player One - Son Bilim Kurgu Fİlmleri

Ready Player One (En Yeni Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: Steven Spielberg

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi bilim kurgu filmi ödülü (2019) ve ayrıca bkz: Tüm Diğer Ödüller

Oyuncular (başroller): Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, T.j. Miller ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 140 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmler listesinde, geleceğin değil de günümüzün distopyasını (!) konu alan bir film Ready Player One. Ernest Cline’ın aynı isimli romanından uyarlanan film; 2045 yılında dünyanın birçok şehrinin yaşanamaz halde olduğu bir halde başlar. Dünya bu durumdayken insanlara heyecan ve canlılık veren bir oyun gündemdedir.Oasis, çok oyunculu çevrimiçi bir oyundur.

Bu oyunun içinde, oyuncu istediği insanla istediği yerde vakit geçirebilir. Oyuncu bu oyunda kendi hayal gücü kadar özgürdür. Oasis’in yaratıcısı ve sahibi Holliday’ın ölümünün ardından ortaya çıkan vasiyetinde; oyunun içine 3 anahtar gizlediği ve bu anahtarları bulan oyuncunun, şirketin tüm gelirinin ve kontrolünün verileceği yazar. Bunun üzerine tüm oyuncuların ve şirket yetkililerinin bu anahtarları en önce bulabilmek için büyük bir savaş vermesini izleriz.

Ailesini kaybetmiş ve yaşadığı dünyadan hiçbir şekilde zevk alamayan, Oisis’de kurduğu sanal gerçekliğin içinde yaşayan Wide Watt’ın hayatı ve 3 anahtarı bulmak için girdiği mücadeleleri ile hikaye devam eder. Reay Player One, bilim kurgu film isimleri içinde de zekice ve dikkat çeken bir isme sahip başarılı bir yapım.

Upgrade – Yükseltme

Upgrade -izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

Upgrade (En iyi bilim kurgu filmleri)

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: Leigh Whanell

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: Avustralya – ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 100 dk

Konusu: Bu listedeki, son çıkan bilim kurgu filmlerinden bir tanesi de Upgrade. Yakın gelecekte geçen hikayede teknoloji oldukça ileri durumdadır. İnsan bedeninin gücü olmadan pek çok şey teknoloji ile yürütülmektedir. Tüm bu ileri teknoloji yaşamın içinde, hayatını kendi beden gücü ve mekanikle devam ettirmeyi seçen Grey Trace’nin dönüşümünü izleriz.

Eşiyle birlikte bir grup insan tarafından saldırıya uğrayan Grey, saldırı sırasında eşini kaybeder, kendisi de felç kalır. Büyük bir bunalım içinde yatalak bir hayat başlar onun için. Bir gün yaşlı bir bilimadamı bir teklif ile gelir. Grey üzerinde deneyeceği bir çip ile onu yeniden yürütebileceğini söyler.

Teklifi kabul eden Grey sadece yürümekle de kalmaz. Üstün bir mekanizmaya dönüşür. Artık intikam vaktidir. Filmin, kürsel çapta oylandığı imdb puanına bakıldığında son yılların em iyi bilim kurgu filmleri arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Spider-Man İnto the Spider Verse – Örümcek Adam: Örümcek Evreninde

Spider-Man İnto the Spider Vers - Animasyon bilim kurgu filmi

Spider-Man İnto the Spider Vers (Animasyon Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

Yönetmen: Bob Pershicetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Akademi ödülleri en iyi animasyon oscar’ı (2019) | Altın Küre en iyi animasyon filmi ödülü (2019) | Bafta en iyi animasyon filmi ödülü (2019) | Saturn en iyi animasyon filmi ödülü (2019) | Hugo en iyi dramatik sunum ödülü (2019) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Shameik Moore, Jake Jhonson, Hailee Steinfeld, Mareshala Ali, Brian Tyree Henry ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:  117 dk

Konusu: Yılların efsane karakterleriyle başka dünyalar yaratmak Marvel’in en keyif aldığı işler olsa gerek. Şimdiye kadar yapılmış bütün bilim kurgu filmleri arasında İmdb puanı 8’in üzerinde olan sayılı yapımlar arasında Spider-Man İnto the Spider Verse. Filmde, spider Man dünyasını yeni nesil Marvel Sinematik Evreninden izliyoruz.

Brooklyn’de yaşayan Miles Morales, özel öğrenciler yetiştiren bir okula başlar. Ailesi başarılı bir çocuk yetiştirmek isterken Miles Morales çizgiromanlar okuyan hayalperest bir haldedir. Amcası ve arkadaşları ile grafiti yaparken ailesinin istekleri ve dersler ile pek ilgili değildir. Bir gün zehirli bir örümceğin ısırması ile Örümcek Adama dönüşen genç Miles Morales edindiği yetenekler ile ne yapacağını bilemez.

Bir kapı aracılığıyla, çoklu evrenlerden başka boyutlardaki örümcek adamlar Brooklyn’e gelir. Aralarında Peter Parker’in de olduğu alternatif örümcek adamlar Morales’i eğitirler. Kendi boyutlarına dönmek zorunda olan diğerleri giderlerken Morales’in ise Brooklyn’i kurtarması gerekmektir. En iyi bilim kurgu filmler listesi içinde bu dünyayı ( marvel sinematik evreni)  sevenler için heyecan verici bir yapım.

Avengers İnfinity War – Yenilmezler:Sonsuzluk Savaşı

Avengers İnfinity War - Bilim Kurgu Fİlm Önerileri

Avengers İnfinity War (Bilim Kurgu Film Tavsiyeleri)

IMDB Puanı: 8.5

Fragman

Yönetmen: AnthonyJoe Russo

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi yardımcı erkek oyuncu (2019) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Robert Downey Jr., Chris Hemshworth, Mark Ruffalo, Chris Evans ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 149 dk

Konusu: Bu listedeki son bilim kurgu filmleri içinde puanından da anlaşılacağı üzere oldukça popüler bir yapım daha. Dünyada sadece 6 tane bulunan sonsuzluk taşlarının peşine düşen Thanos, insanlığın en büyük tehdidi haline gelir. Kaptan Amerika ve Iron Man’in arasında yaşananlardan sonra ikiye bölünen süper kahramanların Thanos’u yenebilmeleri için bir araya gelmeleri gerekmektedir.

Bütün süper kahramanların bir araya geldiğinde bile Thanos’a karşı gelebilecek güçleri olacak mı ? Dünyanın kaderi bu savaşa bağlıdır. Bilim kurgu savaş filmleri izleyicilerinin soluksuz bitireceği Avengers İnfinity War, içinde barınırdığı felsefe ile de zengin bir içeriğe sahip.

Black Mirror : Bandersnatch

Black Mirror : Bandersnatch - Netflix Bilim Kurgu Filmleri

Black Mirror: Bandersnatch (Beyin Yakan Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.2

Fragman

Yönetmen: David Slade

Yapım yılı: 2018 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Fionn Whitehead, Will Poulter, Craig Parkinson, Alice Love, Asim Chaudhry ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 90 dk

Konusu: Hem bu listede hem de sinema tarihinde bir ilk ve şimdilik de tek olan bir yapım var sırada. Her bölümünde başka ve oldukça başarılı hikayeleri olan bir dizi aslında Black Mirror. Bu sefer bir film ile karşımıza çıkıyor. İzleyiciye sunulan seçeneklere verilen cevaplarla şekillenen olay örgüsü ile ilk interaktif film olarak geçiyor tarihe.

Genç bir yazılımcının Bandersnatch isimli bir bilim kurgu kitabını bilgisayar oyununa uyarlamaya başlamasıyla sanal ile gerçeğin arasında sıkışıp kalmasını konu alan filmde senarist, gencin hayatının akışını izleyicinin kararlarına barakıyor. İlk başlarda izlediğiniz hikayede söz sahibi olma işi çok eğlenceli fakat ilerledikçe bir labirentin içinde kaybolmuş hissi yaşayacak olmanız çok muhtemel. Yaşayacağınız bu deneyim için filme mutlaka şans vermelisiniz.

Ad Astra – Yıldızlara Doğru

Ad Astra - bilim kurgu uzay filmleri

Ad Astra ( Uzay bilim kurgu filmleri )

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

Yönetmen: James Gray

Yapım Yılı: 2019 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Brad Pitt, Tomy Lee Jones, Ruth Negga, Liv Tyler, Donald Sutherland ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 124 dk

Konusu: Bilim kurgu film önerilerinin yer aldığı bu listedeki uzay konulu yapımlardan biridir Ad Astra. Yakın gelecekte geçen ve uzay biliminin ve teknolojisinin oldukça ilerlediği bir dönei konu alıyor film. Binbaşı Roy McBride, çocukluğundan beri tek hayali olan uzayın keşfinde yer almak için eşini ve hayatını bırakıp önemli bir görev için bir uzay istasyonuna gider.

Çizilen karakter güçlü sinir sistemine sahip işinde oldukça başarılı ve azimli bir kişiliktir. Görevde, uzay istasyonun dışında bir şeyle uğraşırken aniden bir patlama yaşanır. Akım dalgası olarak söylenen bu olayda yeryüzüne düşer ve bir çok insanın ölümüne sebep olmasına rağmen Roy oldukça güçlü bir beden dengesi ile hayattadır.

Bu patlamanın ardından gizli bir toplantıya dahil edilen binbaşı, yıllar önce Neptün’e gönderilen ve geri dönmeyen babasının öldüğünü sanarken bambaşka bir hikaye ile karşılaşır. Neptüne’e gönderilen insansız uzay araçlarının babasına dair hiçbir ize rastlamamış olması ve bu patlamanın arkasında babasının olduğunu düşünen bu insanlar Roy’a bir umut vermişlerdir.

Ona babasına ulaşmasının ve onu, sebep olabileceği diğer felaketlerden geri çevirmesinin yeni görevi olduğunu bildirirler. Babasının bulunduğu Neptün gezegenine en yakın uzay istasyonunun bulunduğu yer olan Mars’a bir yolculuk yapması gerekmektedir. Hikayenin bu kısmından sonra Roy’un yüzleşmesi gereken asıl gerçekler ortaya çıkacaktır.

Alaadin

Alaadin - Fantastik Bilim Kurgu Film Tavsiyesi

Alaadin – (Fantastik Bilim Kurgu Filmi)

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Guy Richie

Yapım yılı: 2019 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi kostüm dizaynı ödülü (2019) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott, Marwan Kenzari ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 128 dk

Konusu: En son bilim kurgu filmleri nde eskiyi yeniye uyarlama modasının bir örneği de Allaadin. Pazarlarda hırsızlık yaparak karnını doyuran ve her gece başka bir yerde uyuyan bir gençtir alaaddin. Yaşam tarzına rağmen yumuşacık bir kalbi olan genç, bir gün harikalar mağarasında sihirli bir lamba bulur ve tabi ki lambadan da bir cin çıkar.

Üç dilek hakkı olan Alaaddin’in aşık olduğu bir kız vardır. Aşık olduğu kızın istemediği biriyle evlendirilmek üzere olan bir prenses olması kazanmış olduğu dilek haklarının yerlerini belirler. Yabancı bilim kurgu filmleri arasında; bulunduğumuz topraklara uzak olmayan bir kültürün hikayesi olmasından dolayı kendimize yakın hissedebileceğimiz bir senaryosunun olmasından dolayı, bizim için özel bir yeri olabilir Allaaddin’in.

STAR WARS Serisi

Bilim Kurgu Film Önerileri - Star Wars Serisi

En iyi bilim kurgu filmleri – Star Wars Serisi

IMDB Puanı (ortalama): 7.6

Yapım yılı: 1977 – 2019

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Serinin Fimleri: Filmlerin izlenme sıralaması hakkında bir kaç farklı görüş bulunuyor. Çekilme tarihine göre olan izleme sıralaması daha karışık ancak daha heyecanlı olacaktır. Bir filmde hikayenin sonunu izleyip sonraki filmde başını öğrenmeyi tercih ederseniz çekim yılına göre, hikayeleri oluş sırasına göre izlemek isterseniz de internette var olan önerilere göre izleyebilirsiniz. Ben ise sizlere çekilme yıllarına göre bir sıralama yapıp, hangi sıralama ile izleyeceğiniz kararını size bırakacağım.

 • Episode IV: A New Hope (1977) : İmdb 8,6
 • Episode V: The Empire Strikes Back (1980) : İmdb 8,7
 • Episode VI: Return of the Jedi (1983) : İmdb 8,3
 • Episode I: The Phantom Menace (1999) : İmdb 6,5
 • Episode II: Attack of the Clones (2002) : İmdb 6,5
 • Episode III: Revenge of the Sith (2005) : İmdb 7,5
 • Episode VII: The Force Awakens (2015) : İmdb 7,9
 • Rogue One (2016) : İmdb 7,8
 • Episode VIII: The Last Jedi (2017) : İmdb 7,0
 • Solo:A Star Wars Story  (2018) : İmdb 6,9
 • The Mandalorian (2019) : İmdb 8,8
 • Episode IX: The Rise of Skywalker (2019) : İmdb 6,6

Konusu: Bilim kurgu filmleri dalı içinde en çok ses getiren serilerden biri olan Stars Wars; dinlerden, mitolojiden ve aslında varoloşun insan bilincine tezahür etiiği her türlü olasılıkta ortaya çıkan iyi-kötü ve güç kavramlarından ilham almaktadır.

Ünlü ” karşılaştırmalı mitoloji” araştırmacısı Joseph Campbel’in mükemmel incelemesi olan ”Kahramanın Sonsu Yolcuğu” kitabından da esinlendiğini düşünülen Star Wars’un hikayesi kurgusal bir uzay galaksisinde geçmektedir. Kurgulanan evrende bir çok uzaylı ırkın bağlı olduğu bir ”Galaktik İmparatorluk” vardır. Her bir filmde başka bir olay ve yeni karakterilerin hikayesi anlatılan bu seri, çok uzun yıllar bir çok bilim kurgu severin hayranlığını kazanan ”güçlü bir evren” yaratmıştır.

I Am Mother

I Am Mother - En yeni bilim kurgu filmleri

I Am Mother (Netflix Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 6.7

Fragman

Yönetmen: Grant Sputore

Yapım yılı: 2019 | Ülkesi: Avustralya | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Clara Rugaard, Luke Hawker, Rose Byrne, Hilary Swank ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 113 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmler listesindeki özgün bir senaryoya sahip filmler arasında I Am Mother. Dünyada insan soyu tükenmiş ve bir tesiste nüfusu yeniden çoğaltma çalışmaları yapıldığı bilgisi ile başlayan film bir robotun anlatımlarıyla devam eder. Tesisteki binlerce embriyodan bir tanesi insan haline getirilir ve cinsiyeti kız olan bebeğe bu robot annelik yapmaya başlar.

Bir süre farklı türlerin kurduğu bir anne kız ilişkisi anlatılır fakat tesise gelen bir yabancıyla hikaye tamamen tersyüz olur. Artık genç bir kız olan denek, kendi türünden bir kadının anlattıkları ile yıllardır ona bakan robotun anlattıklarının bambaşka olduğunu görür.

Bilim kurgu filmleri Netflix izleyicilerine fazlasıyla hitap ediyor olmalı ki son dönemlerde diziler de dahil olmak üzere pek çok Netflix yapımına şahit oluyoruz. Konforlu bir izleme imkanı beklentiniz varsa Netflix aracılığıyla izleyeceğiniz ve yüksek ihtimalle pişman olmayacağınız bir film I Am Mother.

CODE 8

Bilim kurgu film tavsiyeleri - Code 8

Bilim Kurgu Film Önerileri – Code 8

IMDB Puanı: 6.1

Fragman

Yönetmen: Jeff Chan

Yapım yılı: 2019

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Kari Matchett, Robbie Amell, Penny Eizenga

Süre: 100 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Kod 8, bu listedeki yeni çıkan bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. Oldukça düşük bir bütçeyle çekilmiş olmasına rağmen merak uyandırıcı hikayesiyle ortalama bir izleyici kitlesini yakalamış durumda.

Yakın gelecekte geçen hikayede dünyaya doğan insanların küçük bir kısmı özel yeteneklerle doğmaktadır ancak bu yetenekleri kullanmaları yasaktır. Connor Reed bu azınlık insanlardan biridir. Connor, günlük işlerde çalışıp hasta olan annesinin tedavisi için para biriktirmeye çalışır.

Bir süper güce sahiptir ancak devletin bu azınlık grubu baskılama politikası yüzünden gücünü kullanmasına izin yoktur. Adaletsizliğe yol açacağı düşüncesiyle bu güçlrin kullanımı yasaktır ve bu insanlar yoksul bir hayata mahkum haldedir. Connor tüm bu çaresizlikler içinde tehlikeli bir yola girer.

IN THE SHADOW OF THE MOON – AY’IN GÖLGESİNDE

Son yılların en iyi bilim kurgu filmleri - In the shadow of the moon

Netflix Bilim Kurgu Filmleri – In the shadow of the moon

IMDB Puanı: 6.2

Fragman

Yönetmen: Jim Mickle

Yapım yılı: 2019

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Boyd Holbrook, Cleopatra Coleman, Bokeem Woodbine

Süre: 115 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Listeninin bir diğer filmi İn the Shadow of the Moon. 1988 yılında başlayan hikayede bir polis memuru olan Thomas’ın şahit olduğu enteresan ölümler ile başlar. Mesleğinde yükselmek için bu cinayetleri çözmeye kararlı olan Thomas, nasıl öldürürldüklerine dair bilimsel bir açıklama yapılamayan bu cinayetleri işleyen katilin peşine düşer.

Ancak olaylar o kadar sarpa sarar ki artık ne ailesini ne işini ne de kendi yaşamını düşünür olmuştur. 1988 yılında başlayan hikaye günümüzden ileri bir geleceğe ilerlerken iyice ilginçleşecektir. In the Shadow of the Moon, izlemek için yeni çıkan bilim kurgu filmleri arayanlar için keyifli bir seçenek olacaktır.

Pokemon Dedective Pikachu – Pokemon Dedektif Pikaçu

pokemon detective pikachu - bilim kurgu filmi tavsiyesi

Pokemon Detective Pikachu (Animasyon Bilim Kurgu Fİlmler)

IMDB Puanı: 6.6

Fragman

Yönetmen: Rob Letterman

Yapım yılı: 2019 | Ülkesi: Japonya | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Ryan Reynolds, Justice Simith, Kathryn Newton, Suki Waterhause ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 104 dk

Konusu: Pokemon Dedektif Pikhachu da, en iyi bilim kurgu filmleri derlemeye çalıştığım bu listedeki, eski kahramanlara yeni dünyalar yaratmak modasına uyan filmlerden. Tim’in dedektif olan babası Harry Goodman aniden ortadan kaybolur. Tim, babasını bulmak için,babasının pokemon arkadaşı Dedektif Pikhachu’dan yardım ister.

Birlikte yeni bir maceraya çıkan ikili, insanlar ve pokemonların farklıklarını ortadan kaldırıp özel bir iletişim kurarlar ve muhteşem bir ekip olurlar. Bilim kurgu film isimleri içinde, çizgi filmini izleyen kuşağın dikkatini çekeceği için akıllıca seçilmiş olan filmlerden bence Pokemon Dedektif Pikachu. Japon yapımı bu film düşük imdb puanına rağmen Pikhachu severlerin gönlünü kazanacaktır.

Alita: Battle Angel – Alita: Savaş Meleği

Alita: Battle Angel - Son Bilim Kurgu Filmler

Alita: Battle Angel (En Yeni Bilim Kurgu Fİlmleri)

IMDB Puanı: 7.3

Fragman

Yönetmen: Robert Rodriguez

Yapım yılı: 2019 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Rosa Salazar, Chirstoph Waltz, Jennifer Connelly, Mahershala Ali ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 122 dk

Konusu: En ıyı bılım kurgu filmleri listesindeki bir diğer film Alita: Battle Angel. Yukito Kishiro’nun Çizgi serisinden uyarlanan film, 2563 yılında geçer. Dünya artık yarı robotların, robotların, insan beyinine müdahelelerin gerçeğe döndüğü bir yerdir. Düzene hakim olanlar ise iki grup yaratmıştır.

Bir taraf zengin ve herşeye sahip, diğer taraf sefalet içinde. Zengin olan taraftan yani Tiphares’ten kovulan bir doktor, diğer tarafta yaşamaya başlar. Orada bir hurdalıkta halen fonksiyonları canlı olan bir yarı robota rastlar onu uyandırır. Ölen kızının ismini verdiği yarı robot Alita, geçmişini hatırlamadığı bir geleceğe uyanır. Hikaye Alita’nın kendini ve bu iki zaman dilimini tanıma süreci ile devam eder. Son yıllarda üretilen filmler arasında öne cıkan yapımlardan bir tanesi Alita: Battle Angel.

Shazam – 6 Güç

Shazam - Super Kahraman Bilim Kurgu Fİlmi

Shazam (Komedi Süper Kahraman Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: David F. Sandberg

Yapım yılı: 2019 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Zachary Levi, Mark Strong, Asher Angel, Jack Dylan Grazer ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 132 dk

Konusu: Shazam, en iyi bilim kurgu filmler listesinde fantastik konulu olanlardan. Farklı koruyucu aileler tarafından büyütülen fakat hiçbirine kendini ait hissedemeyen yalnız bir çocuktur Billy Batson.

Son verildiği ailenin yanındayken farkında olmadan ağzından çıkan sözcükler sihire dönüşür ve  farklı yeteneklere sahip dünyaca ünlü karakterlerin gücü Billy’de birleşir. Sonrasında yaşayacakları ise içinde bir yerlerde aile kavramını canlandırır. Sahip olduğu sihirli güçlerle birlikte Billy’nin asıl hikayesi başlar. Bilim kurgu film önerileri arayanlar için güzel bir yeni dönem projesidir Shazam.

Avengers: Endgame

Avengers Endgame - IMDB Puanı yüksek bilim kurgu filmler

Avengers Endgame ( IMDB Puanı Yüksek Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 8.4

Fragman

Yönetmen: Anthony RussoJoe Russo

Yapım yılı: 2019 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi erkek oyuncu, en iyi yapım kurgusu, en iyi makyaj, en iyi prodüksiyon, en iyi özel efektler ödülleri (2019) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Scarlett Johanson, Robert Downey Jr, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 181 dk

Konusu: Bilim kurgu film tavsiyeleri verdiğim bu listede yine Marvel’in evrenindeyiz. Bir önceki  savaşın kazananı ve sonsuzluk eldivenini giyen Thanos, dünyayı yönetmeye başlamıştır. Süper kahramanların bir çoğu küle dönmüştür, kalanlar ise yenilginin ve arkadaşlarının yasını tutmaktadırlar.

Hepsi artık herşeyin bittiğini düşünürken kuantum bölgesinden gelen Ant-Man bir umut yaratır. Bütün süper kahramanların içinde intikam ve dünyayı kurtarma arzusu yeniden alevlenir ve böylece mücadele tekrar başlar.

Daha önce hiçbirinin bilmediği yeni bölgeler, evrenler ve yeni kahramanlarla dolu büyük bir savaş daha başlar. Sürükleyici bilim kurgu filmleri sevenler için, kahramanlara yeni dünyalar yaratan bu seri oldukça heyecan verici olmalı.

Spider-Man: Far From Home – Örümcek Adam: Evden Uzakta

Spider-Man: Far From Home - Son Yılların En İyi Bİlim Kurgu Fİlmleri

Spider-Man: Far From Home (En Yeni Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: John Watts

Yapım yılı: 2019 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Saturn en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi genç oyuncu ödülleri (2019) ve ayrıca bkz: Diğer Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Tom Holland, Samuel L. Jackson, Jake Gyllenhaal, Marisa Tomei, Zendaya ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre:  129 dk

Konusu: Son zamanların en çok izlenenen bilim kurgu filmleri kuşkusuz ki Marvel yapımları oluyor. Marvel Sinematik Evreni’nde yeni nesil ikinci örümcek adam filmi olan Eve Dönüş’te Peter Parker, Avengers:Angame’ın devamını yaşıyor. Son savaştan yeni çıkıp normal hayata adapte olmaya çalışan Peter, arkadaşları ve öğretmenleriyle avrupa gezisine gider. Bir süre konu lise komedisi olarak devam eder fakat Peter’i süperkahramanlık görevi yine bulur. Örümcek adam normal hayatın içinde yine büyük bir maceranın ortasında bulur kendini.

The Platform – El Hoyo

The Platform - en yeni bilim kurgu filmleri

The Platform ( Netflix bilim kurgu filmleri )

IMDB Puanı: 7.0

Fragman

Yönetmen: Galder Gastelu-Urrutia

Yapım Yılı: 2019 | Ülkesi: İspanya | Dil: İspanyolca

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Ivan Massague, Antonia San Juan, Zorion Eguileor, Emilio Buale, Alexandra Masangkay ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 94 dk

Konusu: Listedeki en yeni bilim kurgu filmlerinden bir tanesi de The Platform. Yanına alabileceği tek şeyi seçme hakkı olduğu söylenince bir kitap tercih eden (kitabın ismini ve filmin konusu ile bir bağının olup olmadığı kararını size bırakıyorum) Grang isminde bir karakter ile başlar hikaye.

Gönüllü olarak girdiği yansıtılan bu yapıya bir inziva gözüyle baktığı bellidir. Bu yapı dikey olarak uzanan ortası boş ve her katında iki kişi yaşayan bir binadır. Ortasındaki boşlukta ise ismini aldığı bir platform vardır. Bu platformla her gün bir kere, her kata iki dakika  uğrayacak şekilde büyük bir ziyafet masası aşağı katlara doğru indirilmektedir.

Kaç kat olduğu bilinmeyen bu binada, 0. kat en üst kattır ve her bir kat aşağı indiğinde yemek masası biraz daha boşalır. Bu ziyafet masasının nerede tamamen bittiği ve daha aşağılardaki insanlara ne olduğu bilinmemektedir. Gray ise düzenden habersiz bir şekilde girdiği bu hapishanenin iç yüzünü kısa zamanda öğrenecektir.

Her ay düzenli olarak bir gece yarısı uyutulduklarını ve gözlerini açtıklarında önlerindeki bir aylık kaderleri ile karşılaştıklarını, bu değişen düzene rağmen üst kattakilerin yemek masası geldiğinde nasıl bilinçsiz bir hayvan gibi davranabildiklerini, aşağılara inildikçe bu bilinçsiz hayvan benzetmesinin nasıl kılıf değiştirip daha da vahşileştiğini, bu düzene neden kimsenin baş kaldırmadığını…

Gray zamanla bu distopik binanın platformunda sunulan yemek yüzünden çok şey görecek ve öğrenecektir. Filmin alt metinlerinde ne anlatmak istediği ise sanırım her izleyenin kendi kendine çözebileceği bir mesele. Netflix bilim kurgu filmler arasında, beklentiyi çok yükseltmeden şans verilmesi gereken bir yapım The Platform.

Invader Zim: Enter The Floorpus

Invader Zim - en yeni netflix bilim kurgu filmleri

Invader Zim (Netflix Bilim Kurgu Filmleri)

IMDB Puanı: 7.5

Fragman

Yönetmen: Hae Young Jung

Yapım yılı: 2019 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Richard Steven Horvitz, Rosearik Rikki Simons, Andy Berman, Melissa Fahn ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 71 dk

Konusu: Bilim kurgu animasyon filmlerinin bir örneği olan İnvader Zim: Enter The Floorpus da bir Netflix yapımı olarak listede yerini alıyor.

Netflix’in kendi sitesindeki tanıtım yazısı şu şekilde: ”Zim, yüce liderlerinin hiçbir zaman dünyaya gelme niyetinin olmadıklarını anladığında, hayatında ilk defa kendine olan güvenini kaybeder.

Dib’in uzun zamandır beklediği büyük kırılma sonunda yaşanır.” Dünyayı istila planları yapan Zim ve onu durdurmaya çalışan Dib’in hikayesini konu alıyor film. Komedi bilim kurgu filmleri sevenlerinin de dikkatini çekecek oldukça yaratıcı bir senaryoya sahip İnvader Zim: Enter The Floorpus.

TIME TO HUNT – SANYANGEUİ SIGAN

Son yılların en iyi bilim kurgu filmleri - Time to Hunt

Yeni çıkan bilim kurgu filmleri – Time to Hunt

IMDBPuanı: 6.3

Fragman

Yönetmen: Sung-hyun Yoon

Yapım yılı: 2020

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Lee Jehoon, Jae-hong Ahn, Woo-sik Choi 

Süre: 134 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: Güney Kore – Korece

Konusu: Time to hunt bir Güney Kore – yakın gelecek filmi. Ülkede ekonomik buhran yaşanmaktadır ve bunun sonucu olarak gecekondulaşma ve yoksullaşma artmış durumdadır. Bir grup genç, yaşamlarını bu şartlar içinde sürdürmek istemedikleri için tehlikeli bir yola girerler.

Amaçları, bir soygun ile yüklü para elde edip ülkeden kaçmak ve kendilerine bir gelecek kurabilmektir . Kendilerine göre kusursuz planlanmış olan soyguna başladıklarında başka bir adam ortaya çıkar ve amacı bu gençleri avlamaktır. Ve asıl hikaye tam da burada başlar.

Time To Hunt, bilim kurgu aksiyon filmleri sevenler için güzel bir seçenek olacaktır.

PROJECT POWER – PROJE

Son 5 yılın en iyi bilim kurgu filmleri - Project Power

Son çıkan bilim kurgu filmleri – Project Power

IMDB Puanı: 6.0

Fragman

Yönetmen: Henry Joost, Ariel Schulman

Yapım yılı: 2020

Ödüller: Tüm Ödülleri

Oyuncular (başroller): Jamie Foxx, Joseph Gordon-Levitt, Dominique Fishback

Süre: 114 dk

Yapım Ülkesi – Orjinal Dil: ABD – İngilizce

Konusu: Bilim kurgu film tavsiyeleri olan bu listedeki bir diğer film, ileride ismini sıkça duyabileceğimiz, henüz 30 yaşındaki bir senaristin (Mattson Tomlin) elinden çıkan Project Power.

Hikaye Amerika’da New Orleans’ta geçiyor. New Orleans sokaklarında gizemli bir hap hakkında söylentiler dolaşmaya başlar. Söylenenlere göre, bu hapı içen kişilerde süper güçler ortaya çıkmaktadır. Ancak  hap herkeste farklı reaksiyona sebep olmaktadır.

Hapı içene kadar ortaya çıkacak olan etki belirsizdir ve bu süper güçlerin yanısıra ölüm riski de vardır. Bu gizemli hap ortaya çıktığından beri şehirde suç oranları artar. Tüm bunları durdurmak isteyen polis memurunun yolu iki kişi ile kesişir ve bu 3 kişilik ekip büyük bir maceranın içine girecektir.

Netfilx bilim kurgu filmleri arasında yer alan Project Power, hikayesi ve izleme konforu açısından tercih edebileceğiniz bir yapım.

The Invisible Man – Görünmez Adam

The Invisible Man - En iyi bilim kurgu filmler listesi

The Invisible Man (En Yeni Bilim Kurgu Filmleri Listesi

IMDB Puanı: 7.1

Fragman

Yönetmen: Leigh Whannel

Yapım yılı: 2020 | Ülkesi: Avustralya – ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular (başroller): Elisabeth Moss, Aldis Hodge, Storm Reid, Harriet Dyer, Michael Dorman, Oliver Jakson ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 124 dk

Konusu:  Listedeki bir diğer film The İnsivible Man. 1897 yılında H.G Wells’in aynı adlı kitabı 1930 yılında yine aynı isimde bir klasik filme uyarlanmıştır. 2020 de yapılan yeni uyarlaması ise konuya çok sadık kalınmadan günümüz şartlarına uygun hale getirilmiştir. Film, Cecilia Kass’ın yanında uyuyan sevgilisini uyandırmamaya çalışarak kardeşinin yardımıyla evden kaçması ile başlar.

Sevgilisi Adrian oldukça zengin ve zeki bir bilim adamıdır. Fiziksel ve duygusal şiddet gördüğünü kardeşine anlatan Cecilia, çocukluk arkadaşlarının evine sığınır. Sevgilisinin bulacağı endişesi ile günlerini geçirirken ölüm haberini alır. Ve kendisine 5 milyon dolar miras bıraktığını öğrenir.

Bunun bir tuzak olabileceğinden endişelenen Cecilia sürekli panik halinde yaşarken, birinin onu takip ettiğini hissetmeye başlar. Akıl sağlığı da gittikçe bozulan kadını görünmez bir adamın takip ve taciz ettiği gerçek midir yoksa hayal ürünü mü? Son yıllarda çıkan ve izleyenlerin ortak puanlaması dikate alındığında şans verilebilecek bir yapım The İnsivible Man.

Tenet

Tenet - Yeni Bilim Kurgu Filmleri

Tenet ( En Yeni Bilim Kurgu Fİlmleri )

IMDB Puanı: 7,9

Fragman

Yönetmen: Christopher Nolan

Yapım Yılı: 2020 | Ülkesi: ABD | Dil: İngilizce

Ödüller: Tüm Ödüller

Oyuncular: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Michael Caine ve ayrıca bkz: Tüm Oyuncu Listesi

Süre: 150 dk

Konusu: En iyi bilim kurgu filmleri listesindeki bir zaman yolculuğu filmi olan Tenet aynı zamanda bol aksiyonlu sahnelere de sahip. Ukraynada bir opera binasına yapılan terör saldırısı ile başlar film. Cia ajanı olan başkahraman saldırıyı önceden bildiği için, saldırının gerçekleştiği yerdedir ve ekibiyle ukrayna polisinin içine sızar.

Yaptıkları operasyon sözkonusu bir cihazı ele geçirmek içindir. Saldırı sırasında bu cihazı alıp binayı terk edecekken içeride olan bombaları hatırlayıp geri döner. İçeride işler ters gider ve birileri tarafından yakalanıp işkenceye maruz kalır. Ekip arkadaşlarının isimlerini söylemesi istenir ve söylemeyeceği için siyanür dahi içmeyi kabul eder fakat ölmez.

Çünkü bu işkenceleri Tenet isimli bir organizasyon, kahramanımızı aralarına dahil etmek için bir test olarak yapar. ”Sadakat testi”. Testi geçen kahramanımız organizasyonun amacını çok geçmeden öğrenir. Gittiği bir labartuvarda ”geriye zaman yolculuğu”na dar pek çok şey öğrenir.

Hikayenin bu kısmından sonra zaman kavramı ile oynamayı çok seven yönetmen Nolan yine yaratıcılığını konuşturur. Gelecekteki soyumuz bizi gereksiz bir parazit olarak görüp yok etmek istemektedir. Onlara geçmişten bir yardımcı lazımdır bu planları için ve filmin kötü adamı Sotar gelecektekilere yardım ederek dünyanın sonunu hazırlamaktadır. Kahramanımız ise Sotar’in izini sürerek dünyayı kurtarmaya çalışacaktır. Bilim kurgu zaman yolculuğu filmleri sevenler için ortalamanın çok üstü bir Nolan Filmi Tenet.


Yazının Video Hali

Son Sözler

Önemli Not:

Listede yer alan tüm bilim kurgu filmler yazının en başında bulunan filtreleme seçenekleri ile kendi kriterleriniz doğrultusunda istediğiniz gibi filtrelenebilir.

Yani ben eski bilim kurgu filmlerini sevmiyorum, bana direkt son 10 yılın en iyi bilim kurgu filmlerini göster derseniz; yazının en başında bulunan filtreleme seçeneğinden “Yıllara Göre” Sırala seçeneğinden 2010 sonrası seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Böylece karşınıza sadece bu bilim kurgu filmler listesinde yer alan son 10 yılın en iyi bilim kurgu filmleri çıkacaktır.

Ya da bana sadece IMDB Puanı yüksek bilim kurgu filmleri listele, misal IMDB Puanı 8.0 altı bilim kurgu filmler için değerli zamanımı harcamayam! derseniz; O zaman da yine yazının en başındaki filtreleme seçeneklerinden IMDB Puanına Göre Filtreler seneçeğinden IMDB Puanı 8.0 Üzeri veya 8.5 Üzeri seçeneklerini işaretlediğinizde, karşınıza sadece listede yer alan ve IMDB Puanı 8.0 üzeri olan bilim kurgu filmleri çıkacaktır gibi.

Tabi ki yazının en başında yer alan filtreleme seçenekleri tamamı ile birbirinden bağımsız değil. Örneğin 2010 sonrası, IMDB Puanı:8.0 üzeri, Oscar ödüllü ve Christopher Nolan seçeneklerini hep birlikte işaretlediğinizde de karşınıza 2010 ve sonrasında yapılmış, imdb puanı 8.0 üzeri, yönetmeni Christopher Nolan ve herhangi bir oscar ödülü almış bilim kurgu filmleri listelenecektir gibi.

Umarım oluşturduğumuz bu kullanıcı ile interaktif içeriğimiz hoşunuza gider. Eğer bu emeğimizin karşılığı ufak bir teşekkür etmek isterseniz de, bu makaleyi sosyal medya platfromlarında paylaşırsanız inanın bizim için fazlasıyla yeterli olur! Şimdiden paylaşımlarınız için teşekkürler!

Kaynakça

1- Metropolis başlığında bulunan resmin kaynağı
2- The Thing başlığında bulunan filmin gösterim resminin kaynağı
3- The Terminator (1984) başlığında bulunan filmin görsel resminin kaynağı
4- Unbreakable filmi için kullanılan görselin kaynağı

Benzer İçerikler

Bir Yorum Yap

Buraya şunu yazınız → ( ankara )